Dnes si řekneme o správném výběru bydlení a jeho údržbě vzhledem k našim finančním podmínkám. Ne každá varianta bydlení je vhodná pro každého. Není nutné za každou cenu lámat vše přes koleno a mít dům za každou cenu. V klidu si promyslete všechny varianty a zvažte pro a proti.
1. Mějte pod kontrolou své půjčky, úvěry, kreditní karty, kontokorenty a hypotéky.
Udělejte si zátěžový test na rodinný rozpočet. Než se rozhodnete jít do koupě nemovitosti, vyzkoušejte, zda na to finančně budete mít. Odkládejte si každý měsíc bokem částku, kterou byste dávali na hypotéku. Až si vytvoříte na účtu vhodnou rezervu (asi 20 % z ceny nemovitosti), která bude sloužit jako pojistka, pokud nebudete moci platit úvěr, můžete si hypotéku vzít.
2. Úvěry a hypotéky je možné vzít s pohyblivou výší splátek.
Můžete kdykoli dát více nebo méně, aniž by to bance vadilo. Pokud můžete, držte se stále stejné částky. Tím nebudete mít velké výpadky v případě, kdy si nebudete moci dovolit dát větší splátku, když jste měsíc před tím dali nižší.
3. Zvažte všechna pro a proti bydlení v pronájmu nebo koupi, stejně jako bydlení v bytě nebo domě.
Nájem: V případě nájmu platíte nájem pronajímateli. Veškeré opravy bytu, které je nutné provést (oprava vany, zatékající voda apod.), jsou na majiteli bytu nebo domu.
Koupě: Při koupi nemovitosti na sebe berete odpovědnost za nemovitost, veškeré vady a opravy jdou na váš účet.
Dům: Investovat do domu se vyplatí pouze v případě, kdy si budete moci dovolit utáhnout, kromě hypotéky, i provozní náklady. Potřebujete palivo na topení nebo plyn. Domy jsou větší než byty, takže i náklady na elektřinu, plyn, topení apod. jsou podstatně vyšší.
4. Pokud si budete brát půjčku nebo úvěr, zvažte konsolidaci ostatních půjček, pokud nějaké máte.
Snížíte si tím měsíční splátky a budete mít více prostoru pro hypotéku.
5. DIY – Udělej si sám.
Nejlevnější pracovní síla je ta, kterou si poskytneme sami. Takže neváhejte při opravách a renovacích vyhrnout rukávy a vrhnout se do práce sami. Dnes na internetu naleznete internetové stránky věnující se stavbám samouků zedníků. Takže se toho nemusíte bát. Je to zkuste. V nejhorším řeknete svým přátelům, kteří vám jistě rádi pomohou. To vás bude stát maximálně jídlo a pivo :)
6. Když si dům nebo byt pořídíte, přemýšlejte před opravami, kde vzít materiál.
Ne vždy je ten nejbližší a největší obchod také ten nejlevnější. Můžete využít materiál z jiných rekonstrukcí a staveb. Většinou jsou takové stavební materiály za symbolickou cenu nebo dokonce za odvoz.
7. Zahrada vám také může ušetřit peníze.
Hodně lidí si myslí, že zahrada je jen ztráta času a peněz za údržbu, ale opak je pravdou. Zasazená zelenina a sklizené ovoce vás vyjde z vlastní zahrady za desetinu ceny toho, co za to dáte v obchodě, a kvalitou se bude hodně lišit. Musíte jí jen věnovat trochu svého času a trpělivost. Největší problém bývá zalévání zahrady a spotřeba vody. I zde se dá ušetřit, například odchytáváním dešťové vody do sudů a následným zaléváním nebo rozvodem závlahového systému, který tuto vodu sám rozvede po ploše, kterou je nutné zalít.
8. Nábytek se dá pořídit i levně
Existuje velké množství bazarů, www stránek, facebookových skupin, kde můžete sehnat nábytek za slušnou cenu. Dají se tím ušetřit mnohdy i tisíce. Chce to jen mít představu a trpělivost při hledání toho správného kousku.
9. Myslete na budoucnost
Opravdu se vyplatí vzít sedací soupravu za 50 000,-, když ji malé dítě nejpozději až začne chodit polije a upatlá kdečím?