Dnes slaví: René Zítra: Zina

Den pátý bude ve znamení úspor v energiích, plynu, vodě. Řekneme si jak ušetřit na těchto komoditách a přitom se nijak drasticky neomezovat. Toto šetření je zpravidla dlouhodobé a jeho výsledek uvidíte na ročním vyúčtování. Stačí jen vydržet... Zjistěte, kolik vlastně platíte za elektřinu, plyn a vodu (teplou i studenou). S těmito čísly budete dlouhodobě pracovat. 

 

Úspory v elektřině

1. Odebíráte opravdu tarif, který je vhodný pro vaši domácnost? Pokud si nejste jisti, kontaktujte svého dodavatele a proberte to s ním. Zákaznické linky jsou většinou zdarma.

 

2. Máte staré spotřebiče? Staré spotřebiče mají vyšší odběr elektřiny a často již nesplňují svou funkci jak by měly. Např. lednice má po čase omačkané těsnění a kolem něj uniká chlad. Nemusí to být znatelné na první pohled, ale zbytečně plýtváte energií. Odběr spotřebičů můžete zkontrolovat pomocí měřiče spotřeby. Ten se dá do zásuvky, ve které je spotřebič připojen, a až do něj se zapojí přístroj. Udržujte lednici i mrazák ve stavu bez silné námrazy. 

 

3. Zhasínejte světla a vypínejte spotřebiče. V mnoha rodinách se někde stabilně svítí. Na chodbě, v koupelně, v dětském pokoji. Naučte členy domácnosti zhasínat, nebo to dělejte sami. Po čase se z toho stane rutina a cestou bytem budete zhasínat světla automaticky, i když je děti rozsvítí. Ani si to neuvědomíte. Spotřebiče, které jedou na záložní systém, na noc vypínejte. Například tiskárny k počítači nemusí jet pořád. Obvykle netisknete celý den.

 

4. Na noc si pořiďte světlo s detekem pohybu na dobíjecí baterie. Vhodné je do chodby a na wc.

 

5. O úsporných žárovkách se snad zmiňovat nemusíme...

 

Úspory při topení

1. Pokud to jde, pořiďte si regulátor teploty k radiátorům a karmě. Většina radiátorů v panelácích má již nové regulátory, kde topení pozná teplotu v místnosti a podle nastaveného stupně ji dovytopí až v případě potřeby. U karmy nebo kotle se dá obvykle nastavit teplota v místnostech během dne a noci, takže nemusíte topit, když jste všichni mimo domov. Stačí když se topení zapne hodinu před vaším příchodem.

 

2. V noci stáhněte topení. Lépe si člověk odpočine při spánku v chladnější místnosti než ve vyhřáté. Na noc udržujte teplotu kolem 20 stupňů a zbytečně nepřetápějte. To vás svádí k častému větrání a tím i k plýtvání teplem.

 

3. Při větrání stáhněte regulátor radiátoru. Nemusíte topit „pánu Bohu do oken“. Až pořádně vyvětráte, můžete regulátor trochu otočit. Obvykle tím, že se místnost zchladí a radiátor i na nižší stupeň více rozehřeje.

 

4. Odvzdušňujte topení. Pokud bydlíte v domě s centrálním topením a radiátory, je dobré několikrát za zimu odzvdušnit všechny topné jednotky. Vzduch, který se hromadí v radiátorech, způsobí, že část nebo celá topná jednotka netopí ani na silnější stupeň.

 

5. Pokud topíte tuhými palivy, zkontrolujte si svoji zahradu. Určitě jsou všechny stromy v bezvadném stavu? Nepotřebují některé pokácet nebo prořezat větve? Až poté objednejte uhlí a dřevo na zimu.

 

6. Nezapomínejte: vždy se můžete obléci víc. Mít dlouhý rukáv v zimě je normální i doma, takže nemusíte vytápět místnosti na 28 stupňů kvůli tričku na ramínkách. Teplotní šok při opuštění tak vyhřáté domácnosti je velký a neprospívá vám.

 

Úspory na vodě

Asi největším plýtváním je poznamenán odběr vody.

 

1. Zkontrolujte, zda vám nekapou kohoutky. Jednoduše pod ně dejte misku a nechejte přes noc. Pokud tečou, dotáhněte je nebo rovnou vyměňte.

 

2. Necháváte téct vodu při čištění zubů? Napadlo vás někdy si změřit, kolik vody tak odteče do kanálu zbytečně? Schválně si to zkuste.

 

3. Pořiďte si chytré spotřebiče. Dnes pračka i myčka na nádobí pozná míru zašpinění a podle toho nakládá s vodou. Rozhodně spotřebuje myčka méně vody, než když umýváte nádobí pod tekoucí vodou ve dřezu.

 

4. Zbude vám po noci hrnek vody na stolku a vy ho vylijete do dřezu? Zalijte s ním květiny. Odstátá voda květinám svědčí a je škoda, aby přišla plně vniveč. Nebudete tak muset napouštět do konvice vodu novou.

 

5. Dávejte vařit množství vody na kávu a čaj, tak aby vám v konvici zůstala po zalití jen troška na dně. Tou troškou vyplavíte z konvice usazeniny ze dna. Nemusíte tak zbytečně vylévat dva hrnky vody do dřezu, protože podruhé převařená už není ono. Pokud vám přece jen zůstane, nechejte ji trochu odstát a zalijte s ní květiny nebo odmočte zaschlý hrnec.

 

6. Pořiďte si dvojité splachování na WC. Správným dávkováním vody na toaletách můžete ušetřit hodně litrů vody, zejména když je vás v domácnosti více.

 

7. Když se sprchujete a poté mydlíte, tak necháváte vodu téct? Opět teče do kanálu zbytečně...

 

Úspory v plynu:

 

1. Pokud máte plynové topení, bude se vás týkat odstavec k úsporám v topení. 

 

2. I při vaření se dá plynem šetřit. Vždy volte velikost hrnce vhodnou pro danou plotýnku na sporáku. Malý hrnec na velkém plameni se přehřívá a plameny jsou všude kolem, jen ne pod hrncem, a naopak, malý plamen pod velkým hrncem ohřívá jen malou část jeho plochy a tím výrazně prodlouží vaření.

 

3. Opravdu nemůžete vařit více surovin na víc jídel? Dostáváme se zpět k úsporám při vaření, které jsme si popsali v prvním a druhém dnu naší výzvy.

 

4. Jídlo je dříve uvařené, je-li na hrnci poklice. Teplo tím neuniká pryč. Dejte pozor na vaření potravin, které nesnesou přikrytí, např. rýže, poklice, brambory. U takovýchto jídel urychlíte dobu vaření vody, ale při samotném varu je lépe poklici oddělat, aby hrnec nepřetekl. 

Další články z kategorie

Sponzoři soutěží

fragment

 


 

Říkanky

Měla babka

Měla babka čtyři jabka

a dědoušek jen dvě.

Dej mi, babko, jedno jabko,

budeme mít stejně.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi