Málokterá kniha má takový účinek, že po jejím dočtení se čtenář cítí, jako by se právě uzdravil z těžké nemoci. Druhá polovina života rozhodně není určena pouze těm, kdož už jsou v druhé polovině života, i když kvůli její hloubce a popisovaným zkušenostem, ji budou určitě vnímat lépe. Je to kniha, jež osloví tu nejhlubší lidskou duši. Naprosto jedinečný čtenářský zážitek!
Jako když se ponoříte do nejhlubšího nitra lidské duše a vynoříte s plným vědomím toho, o čem v tomto životě jde, jaké jsou lidské lekce na Zemi… Pochopíte, kudy jste šli ve svém životě správně, kde máte rezervy a kde jste udělali chyby. Najednou je ve všem jasno!
Poslední soud nanečisto
Kniha o pokoře k životu, o moudrosti, ke které docházíme s přibývajícími roky a o moudrosti a změně životních hodnot, která s těmito roky a zkušenostmi nutně přichází. V nádherných a emočně silných metaforách autorka otvírá osm bran lidské duše, kterými pak společně s ní procházíme. Je to zážitek, který má dlouhého trvání a velmi silně se otiskne do citového prožívání a do paměti. Dotknete se „posledního soudu“, podobné rekapitulace svého života jako bývá na úplném sklonku pozemského bytí. Tady poznáte, o čem jsou právě ty vaše úkoly a lekce ve škole Planeta Země. Svým způsobem velice těžké, ale na druhou stranu i nesmírně krásné a dokonalé.
Od dospívání po stáří. Všechno dostane řád a odpovědi na otázku „proč?“ a „proč právě já?“
S čím se v životě vyrovnáváme?
Ukázka: „V mnoha tradičních společnostech a domorodých kulturách najdeme „horní svět“, místo, odkud člověk získává vedení, požehnání a extatické zkušenosti, a „spodní svět“, místo, kam se člověk uchyluje, pokud potřebuje najít svou ztracenou duši a vrátit ji zpět do středního, tj. tohoto světa. Proces klesání a stoupání je univerzální lidskou zkušeností, při níž zcela odhalujeme nebe i peklo naší přirozenosti. V pozdějších letech je třeba jak nebe, tak peklo v sobě integrovat, abychom mohli dál rozvíjet svůj charakter a podpořit duchovní zralost.
Každá z osmi bran nás vyzývá k tomu, abychom čelili jak svým slabostem, tak svým silným stránkám. Při procházení jednotlivými branami budeme chvílemi klesat a nořit se do svých nižších světů, abychom se kontrontovali se svým neautentickým já, nevyřešenými pocity a připoutanostmi. Každý sestup nás připravuje na vzestup, velkolepé stoupání, které nás zas o něco víc propojí s podstatou našeho bytí.“
Příjemná a velmi hluboká kniha, která rozhodně splnila to, co si od ní autorka přála. A možná ještě víc. Ačkoliv ona sama už svou pouť po této zemi před rokem skončila, toto je poselství a její odkaz, jež považuji za mimořádně cenný. Příjemná a něžná barva obálky pak jen dokresluje a dotváří ten hebký pocit doplněný úctou a pokorou k tomu, co si vaše oči přečtou a vaše duše na samou dřeň pocítí.
O autorce:
Angeles Arrien, Ph.D., (1940 – 2014) vystudovala kulturní antropologii na Kalifornské univerzitě v Berkley. Specializovala se na studium mýtů, rituálů a symbolů všech kultur. Ve své odborné práci spojovala poznání z antropologie, psychologie a srovnávací religionistiky a hlavní důraz kladla na všeobecně platná přesvědčení, která jako lidé společně sdílíme. Přednášela o kulturní antropologii a transpersonální psychologii na univerzitách i ve firmách. Mezi její nejznámější knihy patří Archetypy šamanské tradice a Living in Gratitude. Nakladatelství Synergie vydalo její Velkou knihu Crowleyho tarotu.
Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2015, www.synergiepublishing.com