Dnes slaví: Klement Zítra: Emílie

Imunitní systém našich dětí nás dokáže mnohdy potrápit. Nejvíce probdělých nocí dokáže přichystat mladým maminkám, které mají své první dítě. Malé děti jsou velmi bezbranné a každé jejich škytnutí či kýchnutí řeší maminky s nadměrnou pečlivostí, zda se nejedná o nic závažného. Imunitní systém se přitom vyvíjí u malých dětí již v době před porodem. Těhotenství je tedy velmi významným obdobím, které dokáže do budoucna významně ovlivnit zdraví našich dětí.

 

Základním poznatkem je skutečnost, že imunitní systém je úzce spojen s nervovým systémem a jeden dokáže výrazně ovlivnit ten druhý.

Snažte se proto být během těhotenství co nejvíce v klidu a vyhýbejte se stresovým situacím, které by pokoušely zároveň i imunitní systém. Pokud trpíte jakoukoliv alergií na potraviny, nepokoušejte zbytečně svůj organismus nevhodnou stravou. Správnou životosprávu v každém případě dodržujte, i pokud žádnými alergiemi netrpíte. Imunitní systém také může výrazně ovlivnit samotný porod, zvláště u nedonošených dětí.

Nejvíce pokoušený je imunitní systém v novorozeneckém období.

Imunitní systém je sice připraven správně pracovat, ale není ještě natolik vyvinutý, aby dokázal odolat všem případným nákazám. S přítomností cizích lidí buďte tedy zvláště v prvních týdnech obzvlášť opatrní. Nezvěte si za každou cenu zástupy přátel, abyste se se svým miminkem pochlubili a už vůbec nepokoušejte štěstí procházkami po obchodních domech, kde je riziko jakékoliv nákazy nejvyšší. Jistě by vás nepotěšily výsledky výzkumu, kdy byl proveden rozbor látek a tělních tekutin, které se po jednom dni provozu obchodního domu našly na držadlech nákupních košíků. 

Se zařazením do kolektivu v kojeneckém věku postupujte obezřetně a zkraje nechávejte dítě v kolektivu pouze krátkou dobu.

Tu je možno postupně prodlužovat podle toho, jak dobře dítě kolektiv snáší. Při podezření na jakékoliv onemocnění dále imunitní systém dítěte nepokoušejte a nejprve se zaměřte na jeho perfektní zdravotní stav, než jej opět vystavíte riziku onemocnění. I takto lze imunitní systém postupně trénovat. Nesmíte to ovšem přehánět, abyste naopak imunitu dítěte trvale nenarušili.

Nástup do mateřské školy je pak pro imunitní systém největší zátěží, kterou za svůj život pocítí.

Velké množství infekčních činitelů od velkého počtu cizích dětí, které chodí do školky často i nachlazené nebo nedoléčené z důvodu zaměstnání jejich rodičů, je pro imunitní systém dítěte velkou zátěží a zkouškou v jednom. V tomto období není výjimkou, že děti jsou většinu školního roku nemocné, zatímco o prázdninách jsou zdravé jako rybičky. Pro zvýšení imunity dítěte můžete udělat několik preventivních opatření:

  1. Vysvětlete dítěti, jak správně dodržovat hygienu, aby se vyhnulo zbytečným nákazám.
  2. Posilujte imunitu svého dítěte pomocí přírodních vitamínů. Nezapomeňte přidat do jeho jídelníčku více ovoce a zeleniny. Velmi vhodné jsou také ovocné a zeleninové šťávy, které osvěží a zároveň dodají tělu potřebné vitamíny.
  3. Dbejte na to, aby vaše dítě pravidelně sportovalo a přiměřeně se otužovalo.
  4. Pokud již vaše dítě onemocní, dopřejte mu dostatek času pro úplné uzdravení. Nesnažte se nic uspěchat ani přechodit.
  5. Pokud je imunita vašeho dítěte výrazně poškozená a dítě je nemocné častěji než jeho vrstevníci, ačkoliv na posílení imunity pracujete, konzultujte tento problém s dětským lékařem. Vaše dítě by mohlo mít vrozenou vadu imunitního systému, která se často projeví až s nástupem dítěte do školky.

Nemocné dítě je pro rodičem vždy velkou zkouškou nervů a trpělivosti.

Strach o zdraví dítěte se mísí se stresem z jeho rozmrzelosti a znuděných nálad z neustálého stonání. Nemoc není příjemná ani dospělým, natož aby z ní byly nadšené malé děti. Mírné a občasné onemocnění může naopak imunitnímu systému prospět, jelikož je to pro něj jakýsi druh tréninku, při kterém se může posílit podobně, jako se v tělocvičně posiluje svalstvo. Vše má ale své hranice, které není dobré násilně překračovat. Bedlivě tedy své dítě pozorujte a při jakékoliv nejistotě jej raději odveďte k lékaři. Je mnohem lepší navštívit lékaře třikrát zbytečně než jednou pozdě.  

Další články z kategorie

Sponzoři soutěží

fragment

 


 

Říkanky

Zajíc a medovina

Zajíc tlapkou bříško hladí, se včelami kamarádí. Dostal od nich medovinu, utíkal s ní na mýtinu. Kdo měl žízeň, tomu dal. Sám se napil, hned se smál – che, che, che. Nožky do tance se daly, před zajícem utíkaly. Volá: "Nožky, stůjte chvíli!" Kdepak, jen se zatočily! Po mýtině běží lehce, zůstat v klidu se jim nechce. Hop, žabáku skvrnitý, kdo skočí výš? Já či ty? Není to těch nožek vina, může za to medovina. 

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi