Dnes slaví: Cecílie Zítra: Klement

Blíží se období, kdy si naše děti opět začnou hrát na pískovištích a zahradách. Stále více rodin z měst se snaží najít zahrádku nebo pozemek k pronájmu, kde by mohly vytvořit vhodné prostředí pro své děti. Prostředí, kde by se mohly děti bez omezení vydovádět a přitom si neublížit. Ono se to často nezdá, ale vybrat správné herní prvky je na delší dobu. My se dnes pokusíme vám usnadnit výběr dětských pískovišť.

 

Nejpraktičtějším obalem všech dob je plast, který je dnes z velké části recyklovatelný. Pískovištím se toto obalové nadšení nevyhnulo a vznikla tak široká škála tvarů, barev i velikostí, které umožní každému dítěti najít pískoviště na míru. Praktická stránka plastového pískoviště je zejména ve snadné údržbě. Většina těchto pískovišť má spodní část, ve které je písek, a vrchní část, která se buď odklopí, nebo zcela sundá a dítě si může hrát.

Při výběru pískoviště je nutné zvážit hned několik věcí. Pojďme si říci, které:

  • Kolik dětí si na pískovišti bude hrát?
  • Kde bude pískoviště uložené?
  • Kolik prostoru je možno uvolnit jen pro pískoviště? (Zde je nutné vzít v potaz prostor kolem pískoviště, kde bude písek rozházený ze spodní základny.)
  • Chcete pískoviště s odklopným krytem nebo krytem, který se může dát zcela bokem?

Sami vidíte, že toho, co je třeba vzít v potaz, je hodně. Nejenže můžete koupit samostatné pískoviště, ale můžete sehnat již celou herní sestavu z plastu, která se skládá z pískoviště, skluzavky, prolézačky a dalších prvků dle výběru. Zde je nutné dbát na bezpečnost a mít kolem prvku dostatek prostoru.

 

Stejně jako můžete pořídit pískoviště s průlezkami, můžete pořídit i pískoviště s vodní částí. Zde je část, která se odklopí z pískoviště, využita jako bazének. Pokud chcete něco náročnějšího, lze zvolit variantu pískoviště a zvlášť herního stolku pro hrátky s vodou.

 

Pokud pořizujete jakékoli pískoviště, je nutné k němu pořídit i přiměřené vybavení pro děti. Dnes lze koupit nepřeberné množství lopatek, hrabiček, kyblíků, bábovek a dalších věcí, které dětem zpříjemní pobyt na písku.

 


Hra s pískem dětem pomáhá ve vývoji a má tak řadu pozitivních dopadů.

  • Hra s pískem se používá v některých zdravotnických zařízeních jako přirozená forma zklidnění, například při dlouhém pobytu v nemocnici.
  • Manipulace s lopatkami a dalším náčiním nutí děti zlepšovat svou koordinaci.
  • Dotek písku na rukou stimuluje jemnou motoriku dětí. Zlepšuje jejich citlivost v prstech a pomáhá ve vývoji.
  • Pokud děti chodí po pískovišti (a venku obecně) bosé, stimuluje to jejich chodidla a svaly na nich. Tato stimulace má význam pro správný vývoj nožní klenby a celkově postavení nohou.
  • V neposlední řadě je pískoviště, tedy většinou, jistou formou sociální školy. Děti se zde potkávají a poznávají. Obvykle jde o první kontakty s jinými dětmi.

Kladů, které hra s pískem má, je ještě mnohem více. Na to by nám tento článek nestačil. Doufáme, že jsme vám trochu pomohli s rozhodnutím, zda pískoviště pořídit. Pro tento článek jsme se inspirovali na internetových stránkách, kde prodávají i krásné dětské kuchyňky a jiné hračky, kuchynky-hracky.cz . Tento e-shop má i své facebookové stránky, kde pořádají různé soutěže a akce pro své fanoušky.  

Další články z kategorie

Sponzoři soutěží

fragment

 


 

Říkanky

Měníme plínku

Dáme čistou plínečku,

ulevíme zadečku.

On si bude sedět v suchu

a my můžem dělat: "juchú".

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi