Dnes slaví: Cecílie Zítra: Klement

seběvědomíV dnešní době, kdy nestačí být dobrý, ale člověk musí doslova vynikat, aby prorazil, je zápas s nízkou sebedůvěrou situací, která vše ještě komplikuje. Nedostatek sebedůvěry může zhatit vaše plány na seberealizaci, zkomplikovat vám pořádně pracovní, ale i rodinný život. Jak se tedy poprat s nedostatkem sebedůvěry a naučit se důvěřovat si víc?

Máte nízké sebevědomí?

Možná se vám už přihodilo, že jste přišli za svým vedoucím s dobrým návrhem na zlepšení, váš nápad byl sice dobrý, ale vy jste se nedokázali prosadit před nedůvěřivými kolegy, jejichž protiargumenty vás doslova pohltily. Sklonili jste hlavu a nechali jste se zastrašit? Pak je na vině pravděpodobně nízká sebedůvěra.

Nezapomeňte, že každému umění je třeba se učit. 

To však znamená pochopit podstatu věci a potom trénovat, cvičit a zdokonalovat se. Pro začátek je tu internet a vaše snaha. Nejdříve zkuste vyhledat slovo sebedůvěra, seznámit se s jeho obsahem a přečíst některé odborné publikace, případně se zúčastnit některého z kurzů či seminářů připravovaných na toto téma.

Dále je třeba si uvědomit, že nedostatek sebedůvěry není vlastností hlupáků.

Ti naopak až příliš často důvěřují svým vlastním názorům a jedinečným řešením. Nedostatek sebedůvěry je neduh, kterým často trpí paradoxně lidé bystří a vzdělaní.

Obvykle to začíná již ve škole při zkoušení před tabulí, nebo to souvisí s vaším místem v koutě, zatímco se ostatní vrstevníci dobře baví. Důsledky z tohoto období se pak mohou táhnout až do dospělosti a podílet se na osobních i pracovních neúspěších. Nesmí se to tak ale nechat, s problémem je třeba začít něco dělat.

Jak si více věřit?

A začít můžete třeba hned u toho, že se naučíte poznávat sami sebe, naučíte se mít více rádi sami sebe a za dobrou věc či úspěch se dokázat pochválit. Je třeba mít na zřeteli, že člověk svou podstatu nedokáže změnit. Pokud jste byli doteď ryba a raději jste plavali, asi z vás nebude dobrý letec-pták. Ale to jen pro přirovnání. Podstata toho všeho je ve schopnosti umět sám sebe správně ohodnotit. Vidět nejen své chyby a prohry, ale naučit se vidět i klady a úspěchy. Neúspěchem se nenechejte demotivovat a považujte ho jen za zkušenost, ze které si berete do budoucna ponaučení.

Myslete pozitivně

Základem všeho kladného a tajemstvím úspěchu je všeobecně známé pozitivní myšlení. Neberte to jako frázi, ale jako skutečnost. Chcete-li vítězit, začněte u sebe. Začínáte-li s nějakým projektem, plánem či realizací, myslete na úspěch, na to, že zvítězíte. Jít do něčeho, o čem si předem myslíte, že v tom neuspějete, je hloupost!

Naše myšlení je nastaveno tak, že zabýváme-li se pozitivními stránkami života, je tu i větší pravděpodobnost, že celkově budeme žít pozitivně. V okamžiku, kdy toto pochopíme, máme velkou šanci začít s tím pracovat. Ač jsme lidé spíše konzervativní, chceme-li něco změnit, musíme začít sami u sebe a u svých přesvědčení.

Důležité je pracovat také na svém sebevzdělávání.

Pro začátek zkuste méně se dívat na televizi a více číst. Kdyby každý strávil samostudiem a prací na sobě dobu, kterou tráví před televizní obrazovkou, určitě by to změnilo život každého z nás. Vývoj všeho jde rychle kupředu, vyvíjet bychom se tedy měli i my lidé.

Další články z kategorie

Sponzoři soutěží

fragment

 


 

Říkanky

Prasátko a brouk

Šlo prasátko na procházku.

Mělo uzel na ocásku.
Po cestě je potkal pes.
Ocásek si rovně nes.

Leze, leze brouk,

vítr na něj fouk,

překulil ho na záda,
takhle kopal nohama.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi