Pokud vaše dítě nedostává v potravě dostatek mléka a mléčných výrobků, dost možná se u něj brzy projeví nedostatek vápníku. Ten je přitom důležitý už během prvního roku života, přispívá ke zdravému růstu a vývinu. Pokud ho nemá dítě dostatek, může v dospělosti očekávat závažné zdravotní komplikace.
Vápník je nezbytný pro správný vývoj zubů a kostí. Do pětadvaceti let života se totiž kost stále vyvíjí a pokud do tohoto věku nemá mladý člověk dostatečný příjem vápníku, zadělává si do budoucna na osteoporózu (tj. řídnutí kostí), která se projevuje hlavně v důchodovém věku nepříjemnými bolestmi, v produktivním věku znamená třeba zvýšené riziko zlomenin.
A v jakých potravinách se ukrývá nejvíce vápníku? Samozřejmě v mléce a mléčných výrobcích, jak už bylo řečeno, ale překvapivě také třeba v listové zelenině, máku, oříšcích nebo v ovesných vločkách. Existuje ale závažné nebezpečí, že leccos z tohoto výčtu nebude hlavně malým (a často mlsným) dětem chutnat. Můžeme ale vyzkoušet tavený či tvrdý sýr nebo například čerstvý tvaroh namixovaný s borůvkami či jahodami. Nebo co takhle zmrzlinový pohár z mraženého jogurtu spolu s čerstvým ovocem? Dětem určitě zachutnají také sušené fíky nebo mandle, které jsou také významným zdrojem vápníku.
Doporučená denní dávka vápníku se pohybuje od 600 miligramů na den u kojenců přes 800 miligramů denně u předškolních dětí po nejméně dvanáct set miligramů denně u pubertou postižených jedinců. Zvýšený příjem vápníku samozřejmě musí mít těhotné a kojící ženy. Sto gramů tvarohu má pro zajímavost asi 400 miligramů vápníku, podobně jsou na tom třeba sardinky v oleji, zatímco takový mák obsahuje klidně až trojnásobek této hodnoty.
Je nutné dbát na přísun vápníku. jeho nedostatek vyvolává zdravotní problémy, které se kumulují a důsledky jsou dalekosáhlé, nejen u dětí.