Kouká vaše dítě na Požárníka Sama? Závidí mu uniformu a dobrodružství která prožívá v každém dílu? Nemusí o tom jen snít. Může si to zkusit. Správně, jsme tu s dalším z řady článků o volnočasových aktivitách. Již jsme tu měli hudební nástroje, modelářství, skauting a dnes se podíváme na dobrovolné hasiče.
Většina sborů dobrovolných hasičů má i kroužek pro malé děti cca od 1.třídy. Dobrovolní hasiči toho musí umět hodně i když se málokdy dostanou k zásahu. Nikdy neví, kdy by se mohli ocitnout u situace, která si vyžádá jejich zásah.
Pokud jsme někdy viděli trénink dobrovolných hasičů, tak víte, že se učí zapojovat hadice, koncovky, zacházet s nářadím, první pomoc, ale i rychle běhat. Ovšem to je jen to, co je vidět zvenčí. Dítě se pohybuje v kolektivu. Musí se přizpůsobit a pomáhat týmu stejně jako tým jemu. Učí se trpělivosti stejně jako toleranci a v neposlední řadě se učí zachovat si chladnou hlavu.
Všichni pamatujeme na doby kdy jsme chtěli dělat něco co dělají „všichni“, protože pak vypadali jako někdo víc. Toto bylo jednu dobu i u hasičů a to zejména u dětí na konci základní školy a výše na vesnicích. Děti se zhlédnou ve skupině a chtějí se přidat i za cenu toho, že je nepřijmou. Je to problém a vedoucí by měl včas odhadnout a zasáhnout v případě problému. Někde jsou dobrovolní hasiči bráni jako „elita“ mezi dětmi i dospělými a to rozhodně nepřispívá dobrým vztahům mezi dětmi obecně.
Děti které se tohoto kroužku účasní jezdí na hasičské soutěže a přehlídky stejně jako dospělí. Mají upravená pravidla k jejich věku i vzdálenosti na běhání apod. zátěžové prvky. Nicméně děti se na takových akcích snaží a chtějí ukázat co už umí. Je pro ně velkým oceněním už to, že to mohou předvést i před ostatními týmy. Je to pro ně dobrá motivace ke zlepšení výkonů a k ucelení týmu.
Dobrovolným hasičem se může stát člověk prakticky kdykoli, pokud na to má kondici. Pro dítě s pohybovými problémy by to byl problém, ale i dítě s astmatem (pokud není v akutní fázi) může tuto aktivitu dělat. Pro malé děti je to kroužek kdy trénují se staršími a dospělými hasiči a tím i získávají vzor. Většinou se z děti z těchto kroužků časem udělá jedna dobrá parta a pomáhají si navzájem. Zkuste se zeptat na vašem obecním či městském úřadě zda něco takového umožňují i vaši hasiči, pokud ne zkuste vznést návrh k jeho založení.
Dítě bude potřebovat pevné boty na běhání. Tepláky které vydrží pár pádů na zem. Některé hasičské sbory dělají i malým dětem „uniformy“ skládající se z teplákové soupravy, která je pro všechny ve stejné barvě a k tomu čepici. Na trénink si pak vzít něco suchého na převlečení, kdyby se při tréninku děti namočily. Nic víc není v podstatě potřeba.
Přeji hodně štěstí malým hasičům, třeba to budou zrovna oni kdo bude za pár let zachraňovat životy jako profesionál.
Zdroj: http://www.pixmac.cz/fotka/auta/000083842131