Dnes slaví: Kateřina Zítra: Artur

Dnes je den dětské obezity. Celosvětově je dětská obezita stále větší problém. Relativně nedávno jsme si mysleli, že je to problém hlavně USA, ale poslední roky tato epidemie zasáhla i Británii a další evropské země. My nejsme výjimkou. 

 

Obezity přibývá

Zatímco dříve bylo obézních dětí podstatně méně. Já si pamatuji ze základní školy pouze jednoho chlapce, na střední škole jednu dívku. Dnes je v jedné třídě i několik dětí s tímto problémem. V řadě základních škol jsou bufety, ve kterých prodávají opět sladkosti a sladké pití. Když se zeptáte provozovatele, odpoví, že je to závislé na poptávce. 

 

Fasfoody táhnou, ale zároveň ničí zdraví

Ano děti chtějí sladké a láká je to, stejně jako jim přijde skvělý hamburger a hranolky z McDonalda nebo KFC. Jednou za čas proč ne? Ale tato tučná jídla nepatří do dětského jídelníčku o nic více než sladkosti na denním pořádku. V jednom experimentu se 4 ženy rozhodly zcela změnit svůj životní styl. Začaly se stravovat pouze z fastfoodů. Ani ne po měsíci musely experiment ukončit. Ony ženy měly hladinu cholesterolu několikanásobně vyšší než před zahájením pokusu. Všem se zhoršila pleť, vlasy, nehty. Více se potily, připadaly si neustále plné a těžké. Co je ale hlavní, je to, že přibraly několik kilogramů.  

 

Jaký rodič, takové dítě?

Obecně je známé, že sklony k obezitě jsou mnohdy dědičné. Osobně máme z jedné strany několik generací, kdy se nikdo nepohyboval pod 100 kg. Např. moje babička měla 124 kg, její bratři měli také přes 100 kg. U nich se ovšem jednalo o zdravotní komplikaci ze štítné žlázy. Babička do 18 let aktivně sportovala, poté měla úraz a váha šla rapidně nahoru i když se stravovala zdravě a s mírou. Paradoxně my její vnoučata máme opačný problém.  

Pokud je obézní rodič, je nutné, aby svému dítěti kontroloval jídelníček a v případě potřeby ho usměrnil. Děti kopírují rodiče a přejímají jejich zvyky. Pokud tedy dítě vidí rodiče neustále jíst jen smažené hranolky a bůček, s největší pravděpodobností to bude považovat za normu a převezme tyto návyky také. 

 

Komplikace na sebe nenechají dlouho čekat

  • Obezita, ať již u dospělého nebo dítěte, vede k celé řadě zdravotních komplikací. 
  • Zvýšená zátěž na klouby
  • Zvýšená zátěž srdce
  • Diabetes
  • Potíže s dýcháním
  • Snížená mobilita

 

To je jen drobný výčet problémů, které obezita způsobuje. U dětí je to o to horší, že si tím nesou špatný základ do dospělého života. Bohužel je stále hodně rodičů, kteří neřeší množství jídla, které děti snědí. Neomezují je v nezdravém fasfoodovém jídle. Děti dostanou kapesné na svačinu a po ránu je potkáte v obchodě, jak nakupují ve velkém energetické nápoje, jako jsou Shock, Redbul, Pepsi, a k tomu si přiberou koblihy a pár sladkých oplatek nebo sušenek. Svačina je vyřešena.

Obézní děti jsou terčem šikany stále častěji

Na každém obézním člověku se některý zdravotní problém projeví, ale mnohem horší pro děti v kolektivu je to, že se mnohdy stanou terčem posměchu. Koule, váleček, vyžranec, špekáček, valoun... To vše mohou děti použít proti obéznímu dítěti. Pokud se nebude problém řešit včas, může přerůst v kolektivní šikanu jedince. 

Prevence je důležitá

Je důležité dbát na prevenci. Mlsat se dá i zdravěji. Místo oplatek a sušenek raději upečte koláč. Můžete tak kontrolovat množství cukru v něm. Pokud porovnáte to, co dáte do koláče, s nějakou tyčinkou nebo Brumíkem, zjistíte, že v tom vašem koláči je toho cukru méně. Přeslazené cereálie nejsou zdravé, to už asi dnes vědí všichni, ale vy si můžete doma zdravé udělat. Stačí pytlík ovesných vloček, nakrájené jablko, banán, jahody, oříšky, zalít mlékem a máte dobrou snídani nebo svačinu. Dítě může místo oplatek dostat do školy sušená jablka, rozinky, brusinky apod. zdravé jídlo. Rozhodně to je zdravější i levnější a jejich chuť na sladké to zažene. Po sladkém jídle je větší žízeň, a proto děti nakupují sladká pití, která mnohdy nechají barevný povlak v hrnku. Co to asi udělá s dětským žaludkem? Dělejte přírodní šťávy, džusy, koktejly. Nemusíte mít drahý odšťavňovač. Dají se koupit i ruční lisy za pár korun. 

Řešte problém, dokud je čas

Pokud  problém objevíte, je nutné ho ihned začít řešit. Vyšetřit štítnou žlázu, diabetes, krevní náběry, navštívit dietologa a další. Vším by vás měl provést pediatr. Rodiče často říkají, že z toho děti vyrostou. Jen málokdy to opravdu platí. Většinou je to naopak. O dětské obezitě se stále hovoří málo. Více se lidé věnují té dospělácké, přitom právě děti si sebou ponesou stravovací návyky i zdravotní rizika do dospělosti, kde se s největší pravděpodobností projeví v plné míře. Kontrolujte, co vaše děti jedí, jednou vám za to poděkují.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Eluška beruška

Eluška beruška má malého pupíčka, pupíčka lumpíčka má malinká Eliška:-)

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi