Dnes slaví: Ondřej Zítra: Iva

Zvídavost našich dětiček nezná mezí. Jakmile začnou lézt, celý byt se stává hřištěm se spoustou věcí, které musí prozkoumat. Mohou ovšem narazit na věci, které by jim do rukou (a tím spíš do pusy) rozhodně přijít neměly. Ať už to jsou léky, prostředky pro úklid domácnosti, pokojové rostliny. Z naší nevšímavosti, vůči těmto rizikům, se může stát velká tragédie. Ze všech registrovaných otrav v Česku jich celá polovina připadá na děti!

 

Léky

Např. platíčko léků položené na nočním stolku. Takové malé barevné bonbónky… vyloženě lákají k ochutnání. A když se dítěti dostanou „dobrůtky“ do ruky, nestačí jim jen jeden, ale sní jich co nejvíc. Děti by si neměly myslet, že brát léky je něco běžného a neškodného. Je lepší si je brát v jejich nepřítomnosti. To se týká i vitamínů a antikoncepce. Vzpomenout si denně na prášek je pro leckoho z nás problém, pokud ho nemáme na očích, ale zdraví našeho dítěte je přeci jen důležitější. Takže léky uložte na místo pro dítě nedostupné a třeba si nařiďte upomínku do vašeho mobilního telefonu. Upozorněte také prarodiče, že když jsou u nich na návštěvě malá vnoučata, není nejvhodnější položit si hromádku léků na stůl a spolykat je hned po jídle, jako místo moučníku. Když se dítě zeptá, cože to polykáte, nenazývejte léky „bonbonky pro dospělé“, protože tím spíš bude mít dítě touhu se k nim dostat a ochutnat je!

K otravě léky ale může dojít i neúmyslným předávkováním, kdy si rodiče nejsou jistí dávkou a podají příliš vysokou nebo jednu dávku podá víc dospělých. Stává se to třeba v noci, nebo když se dospělí u nemocného dítěte střídají. Mezi léčebné omyly patří i podání nevhodného léku – např. určeného jen pro dospělé.

Vždy respektujte doporučení lékaře či lékárníka nebo si alespoň pečlivě přečtěte příbalový leták u léku, zda je vhodný pro dítě (od kolika let a  jaké je dávkování) a kontrolujte (i kvůli sobě), zda léky v domácí lékárničce nemají prošlou lhůtu spotřeby.

Prostředky pro úklid domácnosti:

Uchovávejte chemikálie v původních obalech, vyhněte se přelívání do sklenic a lahví. Pak se snadno stane i dospělému, že se napije něčeho, na co dlouho nezapomene.

Počet otrav chemikáliemi u dětí stále stoupá. Jedním z důvodů je obrovské množství výrobků na trhu, často ve velmi atraktivních barevných obalech. Obaly připomínají dítěti obal nápoje, někdy vypadají podobně jako dětská pitíčka! Dalším důvodem je stále oblíbené stáčení čisticích prostředků do neoriginálních obalů, často PET lahví. Tam navíc případné řešení otravy komplikuje, že se nedá zjistit přesné složení přípravku.

První pomoc při požití chemikálií:

  • Nevyvolávejte zvracení!
  • Dejte postiženému vypít alespoň 2 litry vody – nejedná-li se o saponáty!
  • Po požití silných kyselin lze podat ANACID, roztok jedlé sody nebo vaječný bílek, po požití zásad zředěný ocet nebo citronovou šťávu
  • Přivolejte záchrannou službu – tel. 155 nebo 112

 

Jedovaté rostliny

Otravy rostlinami mají většinou příznivý průběh, protože děti obvykle ochutnají jen malé množství. Celoročně se objevují otravy pokojovými rostlinami, mezi nejčastěji pěstované nebezpečné rostliny patří Diefenbachie, Pryšec trojhranný nebo Kristova koruna. V zahradách se pak objevují např. tyto jedovaté rostliny: Oleandr, Durman obecný, Konvalinka vonná, Lýkovec jedovatý, některé Zimolezy... Malé děti je třeba mít pod dozorem i ve volné přírodě, kde mohou např. zaměnit Vraní oko za Borůvku, v parcích je zase často k vidění např. Tis červený. .

Rostliny v domácnosti

  • Zjistěte si informace o nebezpečnosti všech rostlin, které doma pěstujete, nebo si je chcete pořídit.
  • Nepěstujte doma jedovaté rostliny.
  • Vyvarujte se rostlin s trny a ostrými okraji listů.
  •  Nepokládejte pokojové rostliny na podlahu, ale vždy mimo dosah dětí.
  • Nevyhazujte zbytky jedovatých a nebezpečných rostlin do odpadkového koše, ke kterému má dítě volný přístup.

 Rostliny venku

  • Dávejte na dítě pozor a pokud musíte odejít, vždy požádejte někoho, ať na dítě dohlédne.
  • Nepěstujte na zahradě jedovaté rostliny.
  • Naučte děti, že bez svolení dospělého nesmí sahat na žádné rostliny, ani jíst plody.

Jedovaté rostliny mohou ohrozit i vaše domácí mazlíčky. Kočky se snadno dostanou ke květinám na vyšších skříňkách nebo poličkách.

Příznaky otrav:

Rozpoznání otravy může mít život zachraňující význam. Každá porucha vědomí (ospalost až bezvědomí) může být prvním příznakem otravy. Dále např. křeče a obrny. Z psychických poruch to jsou nevysvětlitelné změny nálady, agresivita, zuřivost, nadměrná euforie, zmatenost. U závažnějších otrav mohou nastoupit později poruchy dechu a oběhu, pokles krevního tlaku, který se projeví hůře hmatným pulsem a zmodráním. Mezi zažívací poruchy patří nevolnost, zvracení nebo průjem. Tyto příznaky mohou patřit mezi časné příznaky otrav. Mezi další příznaky patří změny na kůži u kontaktních otrav (jedy se vstřebávají kůží - pesticidy). Z kožních příznaků můžeme pozorovat zarudnutí, tvorbu puchýřů, stopy poleptání chemickými látkami. Dalším častým příznakem zvláště u otrav léky jsou změny reakce nebo rozšířené zorničky. Tyto příznaky by však měl hodnotit lékař.

První pomoc:

Vždy je třeba znát přesný název přípravku, podle kterého lze zjistit složení. Čisticí i další chemické prostředky, byť se používají za stejným účelem, mají odlišné složení a některé chemikálie mohou sliznice "jen" dráždit, jiné poleptat. A na tom závisí rozhodnutí o správné léčbě. Pomoci nám může Toxikologické informační středisko, které řeší ročně tisíce dotazů od laiků, lékařů i záchranářů. Téměř 60 % se týká dětí, většinou batolat!

Jak probíhá telefonát do Toxikologického informačního střediska TIS?

Volejte 224 919 293 nebo 224 915 402. Při telefonátu zachovejte klid. Lékař TIS se vás bude ptát:

  1. Komu se nehoda stala: dítě, dospělý (pokud možno udat celé jméno, rodné číslo a zdravotní pojišťovnu).
  2. Jaký je věk postiženého, jeho hmotnost (alespoň odhadem), trpí-li nějakou akutní nebo chronickou nemocí.
  3. Jaká látka je příčinou otravy? Lék, rostlina, chemikálie, komerční přípravek atd.? U léků udat, zda se jedná o lék, který postižený užívá, nebo o cizí lék. U komerčních přípravků je potřeba získat co nejvíce informací z etikety, nebo alespoň vědět, k čemu se látka používá.
  4. Jak velké množství látky působí? Množství, které např. v láhvi ubylo, co nejvíce upřesnit.
  5. Kdy se nehoda stala?
  6. Jakým způsobem se stala? Požití látky, polití se, vdechnutí, kousnutí apod.
  7. V jakém stavu je postižený? Má nějaké zdravotní potíže?
  8. Jaká opatření byla doposud provedena?
  9. Kdo a odkud volá: jméno, město, telefonní číslo (důležité pro zpětnou vazbu v případě potřeby).

 

Kam s nimi?

Je dobré mít na paměti, že k otravám často dochází na návštěvě, kde je pro děti všechno nové a tudíž vhodné k prozkoumávání a kde nejsou na stálou přítomnost dětí zvyklí, tzn., že chemikálie nemusí mít zamčeny nebo jsou léky běžně v dosahu na kredenci. Léky, čisticí prostředky a další chemikálie se vyplatí uchovávat mimo dosah a dohled dětí, nejlépe tak, aby se k nim děti nemohly dostat, tzn. do uzamykatelných skříněk nebo za dvířka, co mají pojistku proti snadnému otevření (ty jsou k dostání v prodejnách s nábytkem).

Jak předcházet otravě:

  • Uchovávat všechny produkty v jejich originálních baleních nebo nádobách a hlavně z dosahu dětí
  • Chemické látky uchovávat odděleně od potravin.
  • Léky uchovávat v originálních baleních se speciálními uzávěry proti otevření dětmi a z jejich dosahu
  • Uchovávat zvlášť kosmetiku, laky na vlasy a nehty a barvy na vlasy z dosahu dětí
  • Nepoužívat léky, které nejsou předepsány lékařem
  • Při používání látek hubících rostliny a hmyz používat ochranný oděv, brýle, event. respirátor.
  • Pasti s jedy na hubení hlodavců používat na místech nepřístupných dětem
  • Naučit se znát rostliny a živočichy ve svém okolí a neustále poučovat děti o nebezpečí otravy rostlinami nebo houbami.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Kde je myška?

Kde je myška, tam je kočka,

běží kočka, běží myš.

Myslíš si, že myška počká,

až ji, kočko, sníš?

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi