Dnes slaví: Ondřej Zítra: Iva

Sběr hub je oblíbenou letní zábavou. Zatímco například v Americe byste houbaře po lesích hledali marně, u nás je sbírání hub opravdovým fenoménem. Zejména v období letních prázdnin jsou houbařské výlety příjemnou formou odpočinku i velkým kulinářským zážitkem. Do lesa vyrážejí celé rodiny a i když my dospělí víme, že se houby dělí na jedlé, nejedlé a jedovaté, děti velice rády sbírají očima, a tak se může velmi lehce stát, že už přímo v lese začnou v nepozorovanou chvíli pěkně vyhlížející „jedovatku“ ochutnávat.

V lepším případě ji v dobré víře nepozorovaně přidají do vašeho košíku a odtud vede už jen malý krůček dostat jedovaté houby přímo na váš talíř. Poklidný nedělní oběd se tak velmi rychle může změnit v boj o holý život.

Jak se z houby jedlé stane houba jedovatá?

I jedlé houby se mohou změnit v nebezpečnou surovinu. Při zapaření nebo hnilobě se totiž i v jinak jedlých houbách mohou objevit toxické látky, které mají neblahý vliv na naše zdraví. Proto bychom náležitou pozornost neměli věnovat jen zpracování hub, ale také jejich skladování.

Příznaky otravy houbami se mohou objevit až za 6, 10 i více hodin. V některých případech dokonce i příští den či později po jejich požití!

PROJEVY OTRAVY HOUBAMI

  • zvracení
  • průjmy
  • nadměrné slinění
  • nadměrné pocení
  • poruchy vidění

Otrava houbami se může projevit buď bezprostředně po požití, nebo až po nějakém čase, a to i druhý den. Zpravidla houby nejvíce nebezpečné (například muchomůrka zelená nebo vláknice začervenalá a další životu nebezpečné houby), vyvolávají příznaky otravy za šest, deset i více hodin nebo ještě dokonce za den či později po požití.

Pro otravu houbami je charakteristické postižení některých orgánových systémů organizmu. Jsou houby, které postihují pouze zažívací ústrojí s projevy zvracení a průjmů. Jiné poškozují játra nebo ledviny.

Otravy některými houbami se projevují nadměrným sliněním, pocením a poruchami vidění. Další pak ovlivňují psychické projevy, objevují se klasické příznaky opilosti a podobně.

První pomoc při otravě houbami

První pomoc je jednoduchá. Pokud dítě spontánně nezvrací, pokusíme se toto zvracení navodit. Pak je nejvhodnější okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, kde budou provedena další opatření. Při podezření na otravu houbami se obsah zažívacího traktu okamžitě zasílá k mykologickému vyšetření tak, aby bylo možné co nejrychleji určit původce otravy a tím stanovit další způsob léčby intoxikovaného dítěte. V případě, že máte ještě k dispozici houby, které jste konzumovali, nebo jsou k dispozici zvratky dítěte s nestrávenými zbytky hub, vezměte je s sebou.

Prognóza otravy houbami

Je dána charakterem a množstvím požité „nejedlé“ houby. Dítě se může zcela uzdravit, ale může i zemřít, a to i při maximální lékařské péči. Čím dříve je dítě dopraveno k lékaři, tím větší má zpravidla naději na uzdravení. Nejjedovatější houby jsou však velmi zákeřné právě v tom, že se otrava projeví až dlouho po požití.

Pokud se vaše rodina věnuje houbaření, učte děti houby poznávat již od raného dětství. Děti by také měly dodržovat zásadu, že houby ani jiné lesní plody, které s jistotou neznají, se nesmí ochutnávat. 

Jaké jsou vaše zkušenosti se společným sběrem hub s dětmi?

 

 

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Kde je myška?

Kde je myška, tam je kočka,

běží kočka, běží myš.

Myslíš si, že myška počká,

až ji, kočko, sníš?

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi