O rakytníku řešetlákovém (Hippophaerhamnoides) se dá v podstatě říct, že se jedná doslova o zlato z přírody. Posiluje totiž srdeční činnost, podporuje činnost trávicího traktu, velmi vydatně přispívá k přirozené obranyschopnosti organismu a navíc pomáhá udržovat zdravou pokožku.
Historie rakytníku
Rostlina získala své latinské jméno v časech vlády Alexandra Makedonského. Tehdy vojáci stejně jako jejich koně využívali olej z rakytníku řešetlákového jako doplněk k obnově v boji ztracených sil. A jelikož koně vojáků měli po požití tohoto oleje krásně lesklou a hebkou srst, získal rakytník latinské označení Hippophae, složením dvou slov hippos - kůň a phaes – lesk.
Rakytník se vrací na výslunní
Mnohé z vás jistě zaznamenaly v posledních letech probíhající velkou renesanci rakytníku. Nejen, že po něm můžete mít i vy lesklé a hebké vlasy, ale navíc obsahuje celý komplex vitamínů, které jsou velmi prospěšné i pro děti. Dětem se doporučuje dávat šťávu z rakytníku anebo rakytník do jogurtu zhruba od 1 roku věku. Vzhledem k tomu, že je rakytníková šťáva kyselá, je dobré s tím počítat a dětem tuto zdravou pochutinu třeba i dosladit.
Co rakytník obsahuje?
Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin je v rakytníku obsaženo velké množství detoxikačních látek, které pomáhají organismu bojovat s nejrůznějšími zánětlivými procesy v oblasti trávicího traktu. Společně s obsaženým vitamínem C je rakytník účinným bojovníkem proti virovým chorobám a oparům a zároveň pomáhá posilovat celkovou obranyschopnost organismu.
Výborný lék na virózy
Pokud tedy mají vaše malé děti neustále se opakující virózy, nebojte se jim podávat v přiměřeném množství rakytník, vylepší jejich imunitu a děti budou odolnější. Jen nezapomeňte, že u dětí byste měly dbát na to, abyste jim podávaly rakytníkovou šťávu vždy více zředěnou, než je tomu doporučeno v dávkování pro dospělé osoby.