Dnes slaví: Xenie Zítra: René

V době vaření, když zapínám troubu, používám přední hořáky sporáku nebo si chystám fritézu, odháním našeho chlapečka pryč z kuchyně. Je velice zvídavý a „je všude.“ Nechci riskovat, že na sebe nějakým způsobem převrhne fritézu plnou horkého oleje či hrnec s vroucí vodou. Znám totiž podobné případy ze svého okolí a vím, jak těžké je léčení a jak vypadají trvalé následky opaření.

 

Základní ochranou před zraněním dítěte je prevence

Na nebezpečí popálení, opaření či poleptání je nutné myslet včas a dítě tak předem ochránit. U nejmenších dětí se nejčastěji setkáváme s opařením, u dětí starších s popálením.

 

Podle stupně poškození povrchu těla lze rozdělit popáleniny do skupin, které stanoví následnou první pomoc a léčbu poranění. Všechny popáleniny a opařeniny se velmi dlouho hojí – na poškozených místech se musí vyhojit stará tkáň a narůst nová – obecně se jedná o velmi bolestivé poranění a ve většině případů s trvalými následky v podobě jizev.

 

Rozlišujeme popáleniny prvního, druhého, třetího a čtvrtého stupně.

 

  1. popáleniny prvního stupně - kůže je pouze zarudlá, mohou se objevit tmavší červené skvrnky, postižené místo může lehce bolet. Důležité je, že je zasažena pouze svrchní, vnější část pokožky.
  2. popáleniny druhého stupně - zasažena vnější vnitřní část pokožky. Kůže je opět červená, objevují se puchýře a bolestivé otoky.
  3. popáleniny třetího a čtvrtého stupně se řadí mezi tzv. těžké popáleniny. Postižené místo nebolí, protožekůži byla přerušena nervová spojení. Kůže je bílá, v případě popálenin čtvrtého stupně zcela zničená, černá až zuhelnatělá.

První pomoc:

  • Zamezte dalšímu působení tepla.
  • Ihned sundejte těsnící předměty – bude narůstat otok v místě poranění, zejména kovy, které udržují teplo.
  • Při hoření oděvu je nutné zabránit přístupu kyslíku k ohni za použití nehořlavých materiálů (nikdy ne z umělých hmot). Případné příškvarky (části oděvu) neodtrhávejte!
  • Při opaření opatrně odstraňte část oděvu, která je prosáklá vařící tekutinou.
  • Popálená místa chlaďte, nejlépe tekoucí čistou vodou o teplotě asi 8°C – tak dlouho, dokud chlazení přináší úlevu. Maximálně však do 5% tělesného povrchu – pozor na podchlazení!

Volejte záchrannou službu – tel. 155 nebo 112

  • Ideální je popáleniny sterilně překrýt – nepoužívejte však žádné zásypy, masti či oleje.
  • Nepropichujte puchýře, neodstraňujte z poraněných míst případné nečistoty. To vše patří do rukou zdravotníka.
  • V případě, že došlo k popálení obličeje (je znečištěn sazemi apod.), je pravděpodobné popálení dýchacích cest, případně i nadýchání se zplodin hoření – máte-li je k dispozici, aplikujte dvě dávky spreje pro astmatiky rozšiřujícího průdušky.

Další postup závisí na stupni závažnosti postižení kůže, na velikosti postižené plochy tělesného povrchu a na celkovém klinickém stavu dítěte.

Musíme si pamatovat, že lékařem by mělo být ošetřeno každé popálené dítě do dvou let věku, nezávisle na velikosti a rozsahu popálení. Dále dítě starší dvou let věku s popálením v obličeji, na hýždích, genitálu a s popálením končetin. Lékařskou pomoc by měli vyhledat také všichni s popálením větším než je 10 % povrchu těla.

Jak se orientovat ve velikostech míry popálení?

K posouzení velikosti postižené plochy lze orientačně použít velikost dlaně postiženého dítěte. Její plocha odpovídá přibližně 1% tělesného povrchu.

První pomoc při poleptání chemikáliemi:

  • Důkladně vyplachujte proudem tekoucí vody tak, aby chemikálie odtékala co nejkratší cestou – neleptala další části kůže nebo sliznic – alespoň 10 minut
  • Sterilně přikryjte postižené místo – v případě poleptání kůže známou chemikálií je možné krytí prosytit slabým neutralizačním roztokem – u kyselin mýdlovou vodou nebo roztokem jedlé sody, u zásad citronovou šťávou nebo octem
  • Přivolejte záchrannou službu – tel.  155 nebo 112

Prevence popálenin dětí:

Předcházení těmto úrazům zejména u nejmenších dětí spočívá především v dostatečném dohledu rodičů a v předvídání rizikových situací. Základem je ukládání hrnků s horkými nápoji, chladnoucího nádobí, fritovacích hrnců či pokrmů mimo i teoretickou možnost dosahu dítěte. Ubrusy na stolech v domácnostech s malými dětmi, zejména pokud ubrus přesahuje okraje stolu, si přímo říkají o problém. U dětí starších se už musíme spolehnout na vysvětlování.

 

V domácnostech s batolaty není vhodné používat ubrusy

Malé děti na sebe v nestřežené  chvíli mohou strhnout ubrus s horkými tekutinami.

  • Nádoby s horkým obsahem pokládejte na střed stolu, aby na ně dítě nedosáhlo.
  • Pozor na hrnce s horkou tekutinou na předních ploténkách, mohlo by dojít k převrhnutí či sražení a vylití obsahu na dítě. I držadla hrnců dejte tak, aby nemohlo dojít k jejich sražení.
  • Ohřáté jídlo nenechá odstavené na sporáku za rozpálenou ploténkou, aby se dítě nechtělo dostat přes horkou plochu.
  • K ohřevu vody jsou vhodné konvice plnitelné "výlevnou hubicí“ – mají menší průtok a při převrácení je tedy menší riziko rozsáhlejší popáleniny.
  • Mikrovlnná trouba by neměla být uložena ve výši horní části trupu či hlavy -  při vyndávání může dojít k vyklouznutí či vylití horké potravy.
  • Pozor na nerovnoměrný ohřev potravin v mikrovlnné troubě - může dojít k nečekanému popálení či vysmeknutí. 
  • Malé dítě při koupání posazujte zády ke kohoutku, aby na sebe v nestřeženém okamžiku nepustilo horkou vodu.

Děti musí být poučeny, že zápalky jsou určeny dospělým a mají jediný účel, tj.  zapalování ohně.  Čím dříve dítě účel a princip pochopí, tím dříve přestane  po této "hračce" toužit. U menších dětí mají být zápalky zcela mimo jejich dosah. Starší děti mohou dostat svolení k jejich vyzkoušení, ale vždy pod dohledem dospělého, dříve než se o to pokusí samy. Zcela jistě platí, že děti by neměly mít přístup k hořlavinám či výbušninám a se zábavní pyrotechnikou by neměly přijít do kontaktu bez dospělé osoby.

Máte jinou zkušenost s popálením, která nebyla výše zmíněná? Na co by rodiče ještě měli dávat pozor?

 

 

 

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Náš táta šel na houby

Náš táta šel na houby,

jestli on tam zabloudí…
Nezabloudí, těšte se,
on vám houby přinese.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi