Dnes slaví: René Zítra: Zina

Pokud děti dostanou k Vánocům technologie, je dobré nastavit režim, který podpoří, že se jim stanou pomocníkem v osobním růstu a nikoli překážkou. Technologie se mohou stát pomocníkem ve výchově a vzdělávání dítěte. Je dobré ovšem některé věci předem promyslet, vykomunikovat s dítětem a pak nastavit. Přinášíme souhrnné informace o různých aspektech užívání.

 

 

Důslednost se ve výchově vyplácí

Pokud se rozhodneme technologie dítěti dát (tablet, smartphone, mobilní telefon, notebook...), měli bychom předem promyslet vzájemně vyhovující pravidla užívání. Pravidla vytvořená v diskusi s dítětem by měla zahrnovat časová či místní omezení, která jsou dítěti přiměřeně srozumitelná a která je ochotno přijmout (např. nepoužívat mobil u společného jídla, hry hrát až ve chvíli, kdy má dítě splněné své povinnosti atd.).

 

Je dobré mít jasno i v tom, co technologie mohou přinést dětem, a využít to: 

  • Děti se učí pracovat s informacemi a zdroji (zadávat klíčová slova ve vyhledávání, pracovat se zdroji, třídit a efektivně získávat informace). 
  • Děti se naučí ovládat konkrétní zařízení a tuto zkušenost později přenesou i do práce s dalšími technologiemi.
  • Děti získávají konkrétní dovednosti a zkušenosti vyplývající z počítačových her (rozvoj logického myšlení, kreativity, prostorové představivosti, přijímání rolí atd.). 
  • Děti se učí smysluplně používat technologie v běžném životě (kalendář, záznamy o úkolech, komunikace s rodiči, fotky, mapy, nákupy přes internet).

 

Použití technologií má svá rizika, kterým je možné předcházet.

Je dobré pracovat na zařízení společně s dítětem a ukazovat šíři možností dalšího využití. Nezbytné je porozumění, že technologie dovedou zprostředkovat jen část výchovně-vzdělávacích aktivit, a proto je není možné využít pro komplexní rozvoj, a i ostatním aktivitám v životě dítěte (hra s vrstevníky, komunikace v rodině, motorická obratnost) by měl být věnován přiměřený čas. Zařízení mají i možnost zamknutí konkrétních částí, nastavení časových omezení či sledování aktivity dítěte při práci s ním. Veškerá rizika je dobré probrat s dítětem a vysvětlit mu je. Jen dítě, které si svá zařízení ovládá samostatně, získává zkušenosti pro správné využití technologií v životě.

 

Konkrétní tipy na aktivity pro rodiče s dětmi a technologiemi: 

  • Zařaďte do nastavení i věci, které se dítě může učit pro život: dohodněte si založení úkolníčku v zařízení, používání kalendáře nebo třeba stažení map okolí bydliště. Prostě něco, v čem se dítě bude od začátku seznamovat s praktickým využitím technologií.
     
  • Pro rodinný výlet ukažte dítěti, jak cíleně používat technologie v běžném životě: zkuste offline mapy, gps, nalezení blízkých zajímavostí a informací o nich, zjistěte spojení, parkoviště, nebo spočítejte, kolik bude výlet stát. Z výletu nezapomeňte udělat fotku či video a nasdílejte je příbuzným.
  • Najděte si jednou měsíčně čas popovídat si s dítětem o tom, jak technologie skutečně využívá a co nového se na nich naučilo. Snáze identifikujete možné problémy i selhání včas.

 

Kateřina Hořavová, odborník EDUinu, řekla:

„Zakazování technologií dětem má vlastně opačný efekt: děti se tak nenaučí správným návykům při jejich používání a mnohem snáze propadnou například závislostem na nich. Zásadní je, aby rodiče vedli děti k lepšímu a efektivnějšímu užívání technologií.“

Ondřej Neumajer, bVŠ učitel pedagogické fakulty, řekl:

„Někteří rodiče mají pocit, že technologie jsou ve školách nadužívané. To je možné, ale primárně by měli řešit to, co mohou ovlivnit – tedy jak dítě pracuje s technologiemi doma. Protože ve škole je používá pro učení, zatímco doma spíše pro hraní her a komunikaci.“


 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Leze, leze brouk

Leze, leze brouk,

vítr do něj fouk.

Převalil se na záda,

třepe, třepe nohama.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi