Dnes slaví: Klement Zítra: Emílie

Je pravda, že s mateřským instinktem se žádná z nás nerodí, i tikající biologické hodiny se ozvou až později. Pro některé z nás se však touha po dítěti s věkem stupňuje, některé máme brzy jasno, avšak poslední dobou roste i skupina těch žen, které děti nechtějí. Dávají přednost kariéře anebo osobní svobodě. 

 

Vraťme se k mateřské lásce, poutu, které se mezi matkou a dítětem začne vytvářet mnohem dříve, než dítě spatří světlo světa a svou matku poprvé. Jistým způsobem je mateřská láska tedy něco navíc, cit, který roste s poutem a vazbou dítěte na matku a zpětně i matky na dítě. Na mateřství a vše, co s ním souvisí, má jistě velký vliv i společnost. A my ženy, matky, rodičky jsme také společností ovlivnitelné. 

Historie dává mnoho takový příkladů

Například v Paříži osmdesátých let 18. století kojila své děti jen tisícovka matek z dvaceti tisíc všech, kterým se tou dobou narodilo dítě. Tehdy byla úmrtnost dětí katastrofálně vysoká. Proč je ženy nekojily, když o sto let dříve to bylo zcela běžné? Nejspíš je ovlivnilo mínění tehdejší společnosti. Proč některé současné ženy, které by kojit mohly, nekojí? Bojí se, že se jim kojením zdeformují prsa? Bojí se, že nebudou atraktivní pro muže? Bojí se pohledu do zrcadla? Vždyť co tohle všechno znamená proti tomu, co žena může kojením dítěti dát a také co tím může získat! A nejen ona, ale hlavně její dítě.  

Kojení je dalším krokem k tomu budovat a posilovat mateřskou lásku

Vzniká tak pevnější vazba mezi dítětem a matkou a matka může dítěti dát již od prvopočátku do vínku celoživotní pevné zdraví, lepší imunitu, posílit sebevědomí dítěte a nastartovat jeho život tím správným směrem.  

Mateřská láska je vlastně pojem a jako s takovým jsme se v naší historii v uplynulých staletích příliš často nesetkávali. O lásce k dítěti začal prvně mluvit až všem dobře známý psycholog Sigmund Freud. Ten se také valnou měrou podílel na vzniku kultu matky. Matky, která se stává tou dobou ústřední postavou celé a každé rodiny, přičemž takto je vnímána matka obvykle dodnes. Freud, který objevil nevědomí a ukázal, že se v každém z nás vytváří již v průběhu raného dětství, vlastně stvořil i ideologii oddané mateřské lásky, lásky, která dokáže tak samozřejmě přinášet i oběti. A od té doby dochází ke všeobecnému zdůrazňování mateřských povinností.  

Někdo považuje mateřskou lásku za mýtus

Někdo za samozřejmost, jedno je však jasné, mateřská láska tady byla, je a bude, bez ohledu na to, jak se k ní kdo postaví, případně se s ní vyrovná či nevyrovná. Mateřská láska je ten nejhlubší cit, který se rodí v srdcích žen, které daly život. A proto by se mateřská láska neměla znevažovat, ale ctít. 

 

 

 

Další články z kategorie