Dnes slaví: Kateřina Zítra: Artur
Když do rodiny přijde miminko, je to pozdvižení. Když to miminko začne lozit a objevovat může to být kalamita. Mnozí dospělí, ačkoli si to nemyslí, netuší kolik nástrah může číhat doma, byť zdánlivě bezpečném. Pojďme se na to spolu podívat hezky od podlahy ke stropu.
Říká se, že když chcete zabezpečit správně okolí dítěte musíte se snížit na jeho velikost. Tudíž pokud máte mít miminko, lehněte si na břicho na zem a zkuste si svůj rádius pomocí plazení. Pokud je dítě větší zkuste do na 4 a posléze si klekněte. Všude kam dosáhnete, co strhnete, rozbijete, to vše zvládne i dítě. Je těžké předejít vždy všemu, ono to ani nelze, ale proč se tomu nesnažit předejít. 
Vezmeme si to hezky od vchodových dveří. Máte zámek jako klasické dveře, což je v pořádku, ale máte i řetízek? Dvouleté dítě si s klidem otevře dveře když se postaví na špičky a lehce se vydá na výlet, kterýpojistka nemusí vždy skončit dobře. Dveře do koupelny, na wc by si zasloužily také pojistku. I velmi malé dítě je schopné si něco přisunout a zapnout horkou vodu. Stejně jako může dosáhnout na prací prášek nebo váš sprchový gel na vaně. Chemikálie by neměly vůbec být v dosahu dětí. Vše má být vysoko a pod zámkem. někdy je těžké toto dodržet. Vyhraďte si jednu skříň na nebezpečné věci a zajistěte ji pojistkami proti otevření. Nikdy na takovou skříň nepoužívejte pouze pojistky na suchý zip! Velmi snadno se trhem otevřou a dítě se ani nezapotí. Naopak skvělé jsou pojistky které se lepí na dvě místa a spojuje je pásek z tvrzeného plastu. Ten se na jedné straně uchytí na pevno  a na straně druhé se zacvakává do druhé části. Z osobní zkušenosti mohu poradit dát tu pevnou část na dveře a tu přichytávací na futra či zeď. Pokud to dáte obráceně, pásek brzy zlomíte. Tyto pojistky se dají využít i na skříně a dveřové komody. Mimo to, že se děti mohou snadno dostat kam nemají, mohou si dveřmi i přiskřípnout prsty. k tomuto účelu se prodávají ochranné pomůcky, které se nasunou na horní stranu dveří a zabrání tak jejich úplnému dovření.
pojistkaDalším strašákem a to zejména v panelácích, jsou okna. Každou chvíli se píše o dítěti, které vypadlo. Ale i okna se dají zabezpečit. V panelácích která mají plastová okna, to může být trochu problém. Pokud je máte ještě v záruce, je vhodné kontaktovat firmu, která je montovala, aby Vám pojistky přimontovala. Tím neztratíte záruku. Pokud si na to troufáte sami, přeji pevné nervy a dobrý vrták. V dnešní době jsou v podstatě jen dvě možnosti jak zabezpečit okna. Koupit kliku se zámkem na každé okno. Okno pak otevře pouze unikátní klíč, ovšem investice to je značná. Druhou možností je si přimontovat externí pojistky. Zase jsou dvoje. Jedny co zabraňují otevření oken tak, že se zacvaknou na určitém stupni otevření a dál to nepustí a druhé jsou takové, že se namontují jak na okno, tak i na rám a jsou spojeny navzájem jako staré dveře od výtahu. Dovolí to otevřít jen potud, pokud dosáhne to rameno. Tato investice se rozhodně vyplatí. 
Další zrádnou pastí jsou šuplíky. Pojistek na šuplíky jsou v podstatě jen dva druhy. Buď ty které se dávají z venku, nebo se montují dovnitř. Vnitřní povolí po zmáčknutí při přiotevřeném šuplíku, takže nezabráníte skřípnutí prstů, jen kramování malého dobyvatele. Ovšem nic není vidět. Můžete zkusit vnitřní magnetické, které jsou v podstatě na zámek. Venkovní se lepí jedna strana z boku skříňky, druhá strana strana na šuplík. Při zavření šuplíku se obě části scvaknou. Ne každá pojistka je vhodná pro každý šuplík a je třeba si rozmyslet zda chcete hledět na vzhled nebo bezpečnost. Další možností u některých šuplíků je odmontování ruček. Izolepa je univerzální pojistka na dobu nouze. Opravdu nezabrání dítěti v rabování na moc dlouho. Při kramování v šuplících může dojít i k nepříjemným úrazům jako je zedřená kůže, pohmoždění prstů či dokonce zlomeniny. Nepodceňujte to.
Výše  jsme psali o dveřích tak nějak obecně. Naší další položkou jsou dveře skříní a panelákové dveře v umakartových jádrech, dvířka kuchyňských linek. Tady máme některé možnosti.
První je suchý zip. Jedna strana se nalepí na jedny dveře, druhý díl na protější. Doporučuji lepit do výšky a spíše na místa u kterých vám nebude vadit jednou za čas uklidit, protože tuto překážku zvládne i velmi malé dítě.
Druhá možnost je "petlice", kdy z jedné strany je taková "klika" která zapadá do protikusu na dveřích. Otevírá se zmáčknutím tlačítka. Bohužel v nižších polohách dítě snadno otevře, těm našim to trvalo přesně 3 vteřiny. 
Další možností je pojistka zmíněná u koupelnových dveří výše.
Čtvrtou možností je takové plastové U, které se navlékne na rukojeti skřínových dveří a zaklapne se zámkem.
Nejspíše existují ještě nějaké druhy, nicméně tyto jsou nejpoužívanější a nejdostupnější. 
Když chystáte věci pro malé dítě je třeba dávat pozor na to co pořídíte. I zdánlivě dobrý box na hračky, který má zaklapávací víko, může být nebezpečnou pastí. Jistě dobře to vypadá, dobře se to přenáší, ale kdyžpojistka dítko napadne si vlézt dovnitř a sourozenec víko zaklapne, může být pěkný malér a nešťastní z toho budou všichni.
Stoly, komody a cokoli co má ostré rohy mohou být další způsob, jak rychle přijít ke zranění. Malé dítě které se učí stoupat a posléze chodit, nemá dobrou stabilitu a dost často padá a bouchá se. Často se stane, že dítě spadne na zem a uhodí se do hlavy. Když ho vidíme, tak ho chytneme a zbrzdíme. Obvykle se nic nestane a dítě se tím naučí, že si musí dávat pozor. Pokud je, ale poblíž něco s ostrým rohem, můžete si snadno místo procvičení chození, udělat výlet na chirurgii na šití rozseklé hlavy. Tomuto lze zabránit opět "pojistkami" Jsou to chrániče, které se připevňují k rohům kam je třeba. 
Celý byt lze nějak zabezpečit, ale co kuchyně? Existují zábrany, které namontujete mezi futra. Jsou takové, které se musí šroubovat a jsou takové, které se pomocí šroubů jen mezi futry "vzpříčí". Takovou zábranu si v celku snadno vyrobíte i doma. Kychyň nabízí velká dobrodružství, ale také se tam může stát hodně úrazů. Nože a ostré věci by měli být vysoko, aby na ně díte nedosáhlo. Zejména těm nejmenším to nevysvětlíte a z pořezaných prstíků se za chvíli otřepou.Hraní si s hrnci je hra napříč generacemi. Problém je když si to chce dítě vyzkoušet v reálu. Existují zábrany které se dávají na sporák. Jsou vysoké a většinou z plechu, dítě tak nedosáhne k plameni. O to, že zápalky, podpalovače a pod. věci nemají být vůbec v dosahu snad ani nemusíme mluvit. Rychlovarná konvice a mikrovlnka by také měly být tak aby tam dítě nedosáhlo ani po přistavení si něčeho pod nohy. Opaření se léčí poměrně dlouho a je dost bolestivé. pro malé děti i nebezpečné.
Myslím, že pro dnešek je toho až dost. určitě jsme nepokryli všechna nebezpečí a jejich řešení, ale něco si musíme nechat i na příště.
Zdroj fotografií: http://www.slune-cz.cz

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Čtyři jabka

Měla babka čtyři jabka

a dědoušek jen dvě.

Dej mi babko jedno jabko,

budeme mít stejně.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi