Někdo ví, někdo neví. Jsem mámou 3 dětí, z nichž dvě mají těžší formu ADHD, vývojové dysfázie a autistické rysy v chování. Jako každý rodič dítěte s jakýmkoli hendikepem hledám informace, odborné publikace, materiály a pomůcky. Minulý rok na Světě knihy jsem náhodou prošla kolem nakladatelství Raabe. Prvně jsem ho minula, ale vzápětí jsem se vrátila. Do očí mi blesklo jen malými písmeny napsané ADHD na zeleném sešitu. Prohlídla jsem si na stánku první vydání publikace Pracujeme s předškolákem s ADHD z edice Kuliferda a jeho svět. Slovo dalo slovo a já dostala k recenzi celou edici 6 sešitů. Tak už to bývá. Některé věci jdou pomaleji, než člověk čeká, a u našich dětí obzvláště.
Proto i recenze přichází trochu později. V tomto miniseriálu postupně představíme všech 6 sešitů a sdělíme vám i dojmy maminek a pedagogických pracovníků, se kterými jsem tyto sešity konzultovala. Začneme tedy prvním dílem.
Díl 1. Pozornost a soustředění
Co publikace obsahuje?
Celý sešit je protkán pracovními listy a návody, radami a doporučeními od autorek publikací Jaroslavy Budíkové a Lenky Křapkové. První díl uvede rodiče do problému se soustředěním našich dětí a upoutáním jejich pozornosti.
Mezi osvědčenými radami nalezneme např. :
- natahování minutky při plnění úkolů
- určení gesta pro upoutání pozornosti dítěte
- vypnout televizi, rádio, počítač při plnění úkolů do školy, logopedie apod.
- usnadníme dítěti orientaci v běžných činnostech pomocí obrázků a piktogramů
- do učení zapojíme co nejvíce využitých smyslů, děti se tak lépe soustředí
- vést děti k dokončení toho co začaly
Rady pro rodiče
Každá stránka s radami pro rodiče je rozdělena na tři části:
- Úvod
- Jak dítěti pomoci
- Doporučení a tipy
Naleznete zde podnětné návody, rady a tipy, které, pokud vytrváte, mohou opravdu fungovat nebo vám mohou alespoň poskytnout jiný náhled na situaci.
Pracovní listy
Ke každému tématu v publikaci patří jeden pracovní list. Mnohdy se listy dají použít na více témat. Většina obrázků je hodně výmluvných a dítě na nich pozná o co jde. Snad jen obrázky na hledání rozdílů nebo obrázky, které je třeba dokončit, by děti potřebovaly větší. Vhodnou variantou je si obrázky naskenovat (nakopírovat) a vytisknout větší. U některých listů se předpokládá rozstříhání, nebo by bylo lepší je rozstříhat. Tím si ale rodiče zničí předchozí stránku s radami.
Okruhy, kterých se publikace týká:
- Výkyvy výkonnosti
- Upoutání pozornosti dítěte
- Pracovní prostředí pro dítě
- Systém, struktura a pořádek
- Celek versus detail
- Nácvik pozornosti prostřednictvím zrakové oblasti
- Nácvik pozornosti prostřednictvím sluchové oblasti
- Multisenzoriální přístup
- Paměť
- Dokončování
- Další ovlivňující faktory
Co si o publikaci myslí maminky a pedagogové?
Zuzana Bartoňková
"Děkuji, že jsem mohla knihu "prolistovat". Moc se mi líbí, je dobře, že není vedena přímo jako odborná literatura. I pro rodiče laika je srozumitelná a neodradí."
Lenka Syrová
"Publikace pěkně zpracovaná. Líbí se mi zapojení více smyslů, např. aktivita s provázkem, což je příprava na psaní. Děti z provázku skládají různé druhy čar. Je to pro ně lepší modelovat než kreslit. Když se něco nepovede, provázek si vezmou a "špatné tahy" nejsou vidět. Co bych ale vytkla, tak velmi malé obrázky na dokreslení druhé poloviny. Pokud je to pro předškolní děti, tak si myslím, že nejsou schopny detaily v tak malém obrázku zakreslit."
Shrnutí publikace Pracujeme s předškolákem s ADHD – Pozornost a soustředění
Velmi dobře zpracovaná úvodní publikace, která rodičům přináší nové informace, rady a úkoly pro děti. Rodiče, kteří mají již starší děti a o problému těchto dětí již něco vědí, se mohou ujistit, zda nenajdou něco nového do jejich počínání. Rodiče, kteří na diagnozu teprve čekají nebo ji mají čerstvou, mohou čerpat v plné škále.
Sešity můžete zakoupit přímo u nakladatelství Raabe http://pracovnisesity.raabe.cz/