Dnes slaví: Kateřina Zítra: Artur

liška

Jak jsme se již zmiňovali v minulém článku, chceme Vám představit různé způsoby trávení volného času dětí. Vzhledem k tomu, že český Skaut slaví letos 100leté výročí, začneme právě s ním. 

 

Nejprve něco málo k historii skautingu. Ten vznikl v roce 1907 v Anglii na základě myšlenek Roberta Baden-Powella. Účelem hnutí bylo a je podporovat rozvoj osobností dětí a mladých lidí. Cílem je připravit jedince plnit povinnosti vůči sobě, bližním, přírodě a lidstvu obecně. Dnes je skauting ve 214 státech světa a celkem má téměř 40 milionů členů. V roce 1912 čech A. B. Svojsík  vydal první knihu Základy junáctví a uspořádal první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice a to po té co v roce 1911 v Anglii skauting poznal osobně. Junák byl rozpuštěn nacisty, poté obnoven a opět rozpuštěn komunisty. Naposled byl Junák obnoven v roce 1989 a od té doby se udržuje v aktivní činnosti. 

 

Nás zajímá zda i po těchto peripetiích a posun nejen v době, ale i technologiích, je o skauting stále zájem mezi dětmi a mládeží. Proto jsme se zeptali na pár otázek jednoho z povolaných a to zástupce vedoucí oddílu Taury v Neratovicích, pana Tomáše BuBy Petržílka. Děkujeme za spolupráci. 

 

Co Vás přivedlo k tomu stát se skautem?

Mě ke skautování přivedli rodiče. Jelikož oba ještě před posledním zákazem skautingu aktivně skautovali, tak když se po sametu znovu obnovoval Junák, byli při oživování neratovského střediska. Mě o skautování oba několikrát vyprávěli a tak to pak byla jasná volba. Pochopitelně bylo pár slabších chvilek, ale ty krásné je vždycky silně přebily.

 

Někde jste psal, že skauting je styl života. Jak poznáte, že se pro něj dítě, které se k vám hlasí, hodí?

Předem to nejde poznat nikdy. Některé děti skautování baví, ale za celou dobu v oddíle (třeba i několik let) se jim nedostane pod kůži. Naopak některé děti, které jsou zpočátku takové nezaujaté, skauting osloví a stane se jejich stylem života.

Děti si musí projít takovými těmi základy, kdy se navzájem oťukávají a i ten skauting je jen tak oťukává. K tomu je nejvhodnější věk světlušek a vlčat. Když dorostou do věku skautek a skautů, začne na ně skauting působit trochu jinak a to je většinou ten věk, kdy se jim buď dostane k srdíčku, nebo ne.

Ale je to opravdu individuální. Měli jsme v oddíle děti, které byly už od světlušek a vlčat do skautování zapálení, ale postupně ten jejich zápal ochladl a zase naopak.

 

Máte oddíly Světlušky a Vlčata. Jaký je mezi nimi vlastně rozdíl a od jakého věku do nich děti přijímáte?

V tomto případě se jedná o věkové kategorie. Máme i děti předškolního věku, spousta oddílů pro ně vymýšlí speciální kategorie, ale většinou jsou i předškoláci zapojování do té naší nejmladší kategorie. Děvčata jsou Světlušky a kluci Vlčata (do 11-12 let). Pro děti od 12ti do 15ti let je kategorie skautek a skautů. A pro ty starší 15ti let, kteří už mají většinou sami jasno, jestli je pro ně skauting tou správnou cestou je kategorie rangers(dívky) a roverů(chlapci).

 

Jsou nějaká kritéria která musí dítě splňovat?

Kritéria pochopitelně jsou. Ta základní jsou dána tzv. nováčkovskou zkouškou (několik úkolů určených pro danou kategorii) a pak si pochopitelně každý oddíl přidává také své vlastní podmínky. Důležitým kritériem je pochopitelně také docházka. Většinou mají oddíly minimálně 1x týdně schůzku (1-2hodiny), no a pokud by někdo docházel třeba jen na každou druhou, tak by se mu pochopitelně nepovedlo pořádně sžít ani s oddílem ani s ostatními dětmi.

 

Co skauti a děti s nějakým postižením? Berete i je? Pokud ano, jak je integrujete?

Pochopitelně se oddíly nebrání členům s postižením, ovšem je to vždy individuální. Jsou pak totiž potřeba úpravy jak v programu oddílu, tak i dalším zajištění. V tomto případě je důležitá velká spolupráce s rodinou. Ale skaut byl, je a bude otevřený všem lidem dobré vůle.  

 

Kolik dětí máte ve skupině a kolik starších se jim věnuje?

Tak počty jsou různé. Budu psát konkrétně o našem 2. oddíle Taury, s potěšením musím přiznat, že co do počtu jsme asi největší oddíl na našem okrese. Náš oddíl má celkem 7 družin, což jsou malé většinou šestičlenné skupinky. Máme dvě družinky vlčat, dvě družinky světlušek, dvě družiny skautů a jednu družinu skautek. Ve vedení oddílu je nás pět dospělých, ale nedá se říci, že bychom se dětem věnovali pouze my. Daří se nám v oddíle fungovat tak, že se skautky a skauti věnují a občas i připravují program světluškám a vlčatům.

Aby mohl být oddíl oddílem potřebuje mít alespoň 12 členů mladších 15ti let a minimálně jednoho vedoucího s vůdcovskou zkouškou.

 

Vím, že máte klubovny ve kterých se scházíte, ale hodně času trávíte v přírodě. Jak vypadá taková schůze?

Klubovny jsou pro některé z nás druhým domovem, slouží nám po celý rok. Přes zimu se konají většinou schůzky v klubovnách, ale i tak se snažíme alespoň na část schůzky vyrážet ven.

Jakmile začne být tepleji, vyrážíme většinou na celou schůzku do nedalekého lesíku, kde se snažíme o to aby se děti seznámily s lesem, naučily se v něm chovat, a naučily se vidět a slyšet co se v něm děje. Veškeré toto seznamování probíhá většinou formou her (zejména u vlčat a světlušek), nebo praktickými ukázkami, pozorováním či podávačkami (zejména u skautů a skautek). 

 

Co dá dnešním dětem, které jsou zhýčkané technikou a pohodlím dnešní doby? Jsou vůbec ochotné se toho vzdát? Nezaznamenali jste úpadek zájmu o tento "koníček"?

Neřekl bych, že děti jsou zhýčkané technikou a pohodlím. Děti jsou ukolébány většinou nedostatkem času rodičů a tak spousta z nich uvítá zpestření v podobě schůzky oddílu. Máme v oddíle spoustu „pařanů na počítači“ i pár „televizních maniaků“, ale většina z nich je mezi prvními na schůzce a doslova vítá výlety, výpravy nebo mimořádné schůzky.

Bohužel i vedoucí jsou omezováni tím, že se musí něčím živit a chodit do práce nebo dělat školu (někteří dělají obojí). A tak nemohou oddílu věnovat tolik času, kolik by chtěli.

 

Sám za sebe, co Vám skauting dal? 

Na tuto otázku se strašně těžko odpovídá. Dal mi ten správný směr života, kterým se snažím jít. Dal mi přátele, na které se mohu kdykoliv spolehnout. Dal mi skvělé zážitky, na které budu moci navždycky vzpomínat. Díky skautu jsem poznal svoji manželku a naše dcerka díky němu získala tři skvělé strejdy a mnoho starších kamarádů. 

 

 

Autorka loga Lišák: Světluška, autoři loga 100 českého skautingu: Světluška a BuBy

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Ježčí ukolébavka

Ježeček ježatý,

se třemi ježčaty

seděli za vrátky,

říkali si pohádky.

Jedna stála jablíčko

a ta druhá půl,

ty se taky, Janičko,

do postýlky skul.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi