Dnes slaví: Kateřina Zítra: Artur

Kolik že máte vypít denně tekutin? Dva a půl litru? Ale řekněme si upřímně, kdo z nás tohle opravdu dodržuje? Můžeme vás uklidnit, že někteří odborníci tvrdí, že se sedavým zaměstnáním a zdravou stravou je třeba i o něco menší množství, dostat do sebe ale i třeba jen dva litry tekutin za den je pro většinu z nás nedostižný pojem. 

 

Pokud se intenzivně pohybujeme (cvičení, fyzicky náročné zaměstnání), musí být příjem tekutin naopak zvýšený. Při hodinovém cvičení je třeba vypít navíc 400 až 600 mililitrů tekutin, ideálně čisté vody. 

V případě, že nebudeme mít tekutin dostatek, ozvou se varovné signály našeho těla. Už při ztrátě jednoho či dvou procent tekutin oproti optimální hladině v těle nás začnou trápit malátnost a podrážděnost, při čtyřech procentech se už dostaví úporné bolesti hlavy. Osm procent už může být pro naše zdraví opravdu kritickou hodnotou. 

Větší příjem tekutin je nutný i v případě některých onemocnění, zejména těch spojených s ledvinami nebo močovým měchýřem. Více pít by ale měli i lidé trpící horečkou nebo průjmem a zvracením, kdy se tělo logicky dost odvodňuje. 

Jaké jsou nejvhodnější nápoje pro náš pitný režim? Na prvním místě jmenujme čistou vodu, převařenou nebo jen z kohoutku. Druhé a třetí místo pak obsadí ředěné ovocné či zeleninové šťávy a čaj. Naprosto nevhodné jsou naopak sladké limonády s vysokým obsahem cukrů a oxidu uhličitého, o něco méně vhodné pak jsou například stoprocentní ovocné džusy. Zvláště v horkém počasí budete mít po takto koncentrovaných sladkých šťávách spíše ještě větší žízeň. Například káva ale není vůbec na závadu, diuretické účinky bude mít až pokud vypijete více než čtyři šálky denně. Rozhodující je v tomto směru množství kofeinu, ten ale najdete i v prachobyčejném čaji. 

Tekutiny je třeba navíc dodávat v průběhu celého dne, určitě nestačí dejme tomu půl litru čaje během snídaně a pak litr vody až někdy během oběda. Důležité je také solit s mírou, výrazně zvýšený příjem soli totiž zvyšuje i potřebu většího zavodnění organismu, proto pozor na jídla ve fast-foodech. Na opačné straně bojiště jsou potom jídla připravená z luštěnin, obilovin a zeleniny, po nichž nám nic podobného nehrozí. 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Éro letí

Éro letí,nemá děti.

My jich máme jako smetí.

My je máme, neprodáme,

radši si je vychováme..

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi