Dnes slaví: Cecílie Zítra: Klement

Většina z nás si už někdy představovala, jak by měla vypadat naše svatba. Když nás pak náš partner požádá o ruku,  máme konečně možnost vrhnout se na plánování a zařizování naší vysněné svatby. Než řekneme ono vysněné (nebo v případě mužů většinou obávané) ANO, měly bychom vědět, na co nezapomenout.

 

Pořídit si „svatební diář.“ Zápisník, do kterého si budeme zaznamenávat vše ohledně svatebních příprav.

1. Typ obřadu

Než začneme se svatebními přípravami, musíme si určit, jestli chceme svatbu v kostele (církevní obřad) , na úřadě či jiném netradičním místě (civilní obřad). Například na louce, na pláži, doma na zahradě, v oblíbené restauraci s venkovním posezením... možností je mnoho.

Typu svatby  budeme přizpůsobovat veškeré svatební přípravy. Je například zvykem, že pokud obřad probíhá v kostele, nevěsta by na sobě měla mít závoj, naopak při civilní svatbě jej mít nemusí atp.

2. Svatební rozpočet

Jak velkou částku jsme schopni a ochotni do svatebních příprav investovat?   Předem vypracovaný svatební rozpočet nám  pomůže udělat si přehled o tom, na kolik peněz svatba přijde . Orientační ceny svatebního zboží a služeb naleznete na mnoha webových svatebních stránkách.

3. Seznam hostů

Koho pozvat a koho ne? Jedna z mála věcí, do které bude chtít mluvit i náš protějšek. Sestavit přesný seznam svatebních hostů je nutné, abychom si udělali představu, jak velká svatba bude  a podle seznamu pak budeme objednávat počty svatebních oznámení, výslužky, porce jídla na hostinu atd.

4. Termín a místo konání obřadu

Ať už chceme svatbu tzv. "v  sezóně" (jaro, léto) nebo mimo ni, určitě se musíme co nejdříve dohodnout na seznamu míst, kde by se nám  líbilo mít svatební obřad a co nejdříve si toto místo zamluvit. Obzvlášť atraktivní data bývají  často zamluvená  dlouho dopředu. Vybraná místa navštívíme i s partnerem, abychom se ujistili, že splňuje naše představy. Často se totiž například na radnicích můžeme setkat s tím, že nám ke svatebnímu pochodu nebudou chtít zahrát jinou melodii, než hrávají obvykle atd.

5. Vybrat si svědky a družičky

Vyplatí se svědky vybírat opravdu uvážlivě. Jejich povinností totiž není jen  odsvědčit svatbu, ale i postarat se  o zábavnou část svatebního dne, starat se o to, aby novomanželé měli všechno, co potřebují. Kromě toho také bývá zvykem, že by alespoň jeden ze svědků měl přednést projev před zahájením slavnostního oběda/večera . Obvykle se této úlohy zhostí svědek ženicha. Nevěstin svědek by se měl po celý den věnovat nevěstě. 

6. Místo konání svatební hostiny 

  Pokud je to  možné, místo vybíráme s předstihem a sejdeme se s veškerými dodavateli, kteří se o tuto část naší svatby budou starat. Pokud zvolíme restauraci, navštívíme ji nejprve "inkognito."  Uvidíme, jak se chová personál, ochutnáme z jídelního lístku to, co plánujeme servírovat svatebním hostům. Budeme-li s úrovní nabídky a služeb podniku spokojeni, sejdeme se s provozním a začneme se domlouvat na podmínkách spolupráce.  U cateringových firem  není problém vybrané jídlo ochutnat, zhodnotit, a až poté se rozhodnout, jak bude  svatební menu vypadat.

 7. Ubytování pro hosty a apartmá pro novomanžele

Vybraný hotel, penzion, chatu atp.  zkusíme nejprve navštívit, vše si v klidu prohlédneme  a v dostatečném předstihu zarezervujeme.

8. Vybrat si svatební šaty

Úkol  pro většinu nevěst jedním z těch nejpříjemnějších. V dnešní době máme  tři hlavní možnosti, jak si pořídit svatební šaty. 

První a u nás nejčastěji volenou, je půjčovna svatebních šatů, kde si můžete vybrat z nepřeberného množství modelů různých druhů a velikostí . Dnes už není problém sehnat jak klasické svatební šaty, tak i extravagantní, těhotenské  či  XXL.  V  každé půjčovně seženete většinou i  svatební obuv a všechny potřebné doplňky jako jsou závoje, čelenky, korunky, peleríny, šperky, kožíšky, rukavičky, klobouky, deštníky.

Druhou možností je svatební šaty si koupit. Třetí a poslední možností je nechat si svatební šaty ušít na míru. Ceny takovýchto šatů začínají zhruba na částce 10 000 Kč. 

Svatební šaty bychom si neměly  šít  samy- prastará svatební pověra říká, že pokud by si nevěsta ušila svatební šaty sama, manželství jí dlouho nevydrží. Máme-li zručnou maminku, babičku nebo známou, s chutí do toho!

Hned, jakmile si vybereme svatební šaty, je na čase vybrat také svatební oblek pro ženicha. Měl by barevně ladit se šaty nevěsty. Kromě klasického obleku si ženich může vybrat např. frak, žaket nebo zvolit smoking. Pánské obleky mohou být doladěny doplňky jako je např. vesta, kravata, motýlek, manžetové knoflíčky, rukavice, v případě žaketu také klobouk či vycházková hůl. Oblek si lze  půjčit, zakoupit nebo nechat ušít na míru. 

9. Šaty pro družičky a družby

Kromě svatebních šatů a obleku pro ženicha  si můžeme vypůjčit nebo pořídit také šaty pro družičky/družby. Pokud se  povede sladit celou svatbu v jednom tónu, výsledný efekt bývá dokonalý.

10.  Vybrat a objednat snubní prsteny 

Protože "snubák" obvykle nosíme na ruce denně, je výběr toho správného prstenu asi tím nejdůležitějším ze svatebních příprav.V současné době  je na trhu široká nabídka snubních prstenů z různých materiálů a v různých cenových relacích. 

11.  Svatební oznámení, pozvánky, jmenovky

Jakmile stanovíme termín svatby a zajistíme si místo a čas konání obřadu i hostiny, můžeme začít vybírat svatební oznámení a další tiskoviny. Nejčastěji  to jsou  pozvánky ke stolu, jmenovky  na svatební tabuli, ale třeba také přehled menu nebo dnes velmi populární svatební noviny. Záleží čistě jen na Vás, zda se rozhodnete vyrobit nebo alespoň navrhnout si svatební oznámení a další tiskoviny sami nebo práci přenecháte profesionálům.  

Pokud budeme  vybírat na internetu, je důležité si ověřit, jestli je cena konečná a zahrnuje i obálky, případně jak se mění s ohledem na odebírané množství. Pokud si budeme chtít navrhnout vlastní text, zaplatíme i za tzv. "štoček," tedy přípravu k tisku. Vše se snažíme sladit s celkovým barevným laděním svatby. 

12. Svatební kytice, květinová výzdoba a dekorace

Kytice, výzdoba a styl dekorací se většinou odráží od vkusu nevěsty. Výběr svatební kytice by  měl  odpovídat  barevnému ladění svatby, tělesným proporcím nevěsty  a samozřejmě sezóně. 

Většinu květin sice lze sehnat celoročně, ale nebude-li jejich sezóna, bude tomu odpovídat vyšší cena.  Květinové aranžmá  dotvoří  nejen vizáž nevěsty a svatební hostinu, ale je krásným základem každého obřadu.

13.  Svatební dekorace 

Svatební dekorace jsou nedílnou součástí svatebního aranžmá. Ať už se jedná o svíčky , ubrousky a ubrusy, okvětní lístky, kamínky, konfety, vývazky, mašličky, stuhy a stužky nebo dokonce stoly, svatební židle, potahy na židle, organzu, svatební stany, koberce, slavobránu nebo další drobnosti. 

Dnes existuje spousta specializovaných e-shopů, kde všechny tyto věci můžete koupit. Veškeré dekorace by samozřejmě měly také odpovídat barevnému ladění celé svatby.

14. Svatební dort, cukroví, krabičky na cukroví

Výběr svatebního dortu a cukroví také není jenom věcí chuti, ale především i vkusu. Můžeme si vybírat z mnoha druhů dortů různých tvarů, náplní, barev, zdobení.       Hitem posledních let jsou dorty, které se skládají z mnoha malinkých dortíků, jimž nahoře dominuje jeden klasický menší dort, aby byla dodržena tradice společného zakrajování. Novomanželé tak mohou dodržet zvyk a svatební hosté dostanou namísto klasického řezaného dortu na talíř v podstatě malý zákusek. 

 I co se týče cukroví a svatebních koláčků  je nabídka opravdu široká.

15.  Objednat fotografa případně i kameramana           

Svatební fotky a svatební video jsou tím jediným, co zachytí atmosféru  svatebního dne, abychom si ji dokázali  i po letech připomenout. Proto se investice do kvalitního fotografa i kameramana opravdu vyplatí. Můžeme se zeptat ve svém okolí, najít si reference na internetu a rozhodně se před finálním rozhodnutím  s fotografem/ kameramanem sejdeme a projdeme  si  jejich dosavadní práci.

16.  Kadeřník, vizážista

Protože každá nevěsta chce být ve svůj svatební den nejkrásnější, neměly bychom experimentovat samy doma. 

Přibližně čtyři týdny před svatbou je  poměrně dost času na to, pořádně si promyslet, jaký styl účesu  a líčení se nám líbí, případně odhalit a napravit kosmetické nedostatky.

17.  Zajistit svatební dopravu

Zajištění svatební dopravy patří mezi jeden z mála úkonů, které si v rámci svatebních příprav obvykle bere na starost ženich. Pokud neplánujeme jet vlastními vozy, je možné si pronajmout např. limuzínu, veterány, koně, mikrobus.

18.  Hudba

Živá hudba, DJ nebo třeba "jen" reprodukovaná hudba?  Ať už se  rozhodneme pro kteroukoliv z těchto variant, musíme se ujistit, že ten, kdo bude mít hudbu na starost, používá ke své práci opravdu kvalitní vybavení.

19. Vytvořit si seznam svatebních darů 

Sepíšeme s naší drahou polovičkou  seznam všeho možného i nemožného, co nám (doma) chybí. Přesně daným seznamem předejdeme tomu, aby se nám doma sešly  např. 3 toustovače, 2 sady nádobí atp. Nemusí se však jednat pouze o potřeby do domácnosti. V současnosti jsou hodně oblíbené  i zážitky nebo peníze. 

20.  Svatební cesta

Svatební cesta obvykle patří mezi dovolené, na které se nezapomíná. Když se nám podaří umístit svatební cestu na svůj seznam svatebních darů - můžeme ji mít zcela bez nákladů. 

Spousta cestovních kanceláří poskytuje novomanželům "novomanželské slevy," takže pokud s koupí svatební cesty počkáme, až budeme mít oddací list, můžeme výrazně ušetřit. Tyto slevy se obvykle poskytují do cca 6 měsíců od svatby. Kam a na jak dlouho na svatební cestu vyrazit  už záleží čistě na nás.

21. Rozeslat svatební oznámení a pozvánky ke stolu

Kdy poslat svatební oznámení? Nejpozději 2 měsíce před plánovaným termínem svatby. Hlavně proto, aby si hosté, kteří  pracují na směnný provoz mohli domluvit volno v práci. Také, aby někdo z hostů nechtěl jet na dovolenou.

Spolu se svatebním oznámením se rozesílají také pozvánky ke stolu. Ty však do obálky vložíme pouze těm hostům, které chceme pozvat na svatební hostinu.   Ať už oznámení doručíme jakýmkoli způsobem, jména adresátů se na obálky píší zásadně ručně! Je to projev zdvořilosti a zároveň osobního přístupu.

22.  Zasedací pořádek

Podle pravidel etikety by měli sedět novomanželé v čele stolu (nevěsta po pravici ženicha) a z každé strany jednoho z novomanželů jeho tchýně a tchán (tzn., že vedle nevěsty nesedí  rodiče, ale rodiče partnera). Vedle rodičů pak sedí svědkové. Svědkyně po levé ruce nevěstina otce, svědek pak na opačné straně stolu. Dále hosty posadíme podle jejich společenské důležitosti, kde platí zejména pravidlo, že společensky významnější jsou příbuzní, potom přátelé a současně také pravidlo střídání pohlaví. Hosté tedy sedí v pořadí žena - muž - žena - muž. Svatební hostina je ideální příležitostí pro seznámení, pokud vedle sebe sedí lidé z jedné rodiny nebo ti, kteří se vzájemně znají, možnost vzájemného seznamování upadá.

23. Itinerář svatebního dne

Jde vlastně o časový rozvrh jednotlivých událostí.

24.  Uspořádat loučení se svobodou

Původně se konalo v předvečer svatby, dnes už se ale termín řídí spíše přáním snoubenců, než společenskou tradicí. Pořádat rozlučku den před svatbou totiž není zrovna vhodné proto, že ženich s kocovinou a nevěsta s kruhy pod očima nebývají obvykle nejlepší ozdobou vlastní svatby. Nejvhodnější dobou pro pořádání této akce, je cca. 14 dní před plánovaným datem svatby. V podstatě tak, společně se svými nejbližšími, oficiálně zahájíte období vrcholných svatebních příprav a zároveň se pomalu ale jistě začnete psychicky připravovat na svou roli nevěsty a ženicha. 

25.  Vyzvednout vše v dohodnutých termínech

Máme-li svůj svatební diář, stačí jen najít seznam všech dodavatelů a postupně si odškrtávat, co všechno už je zařízeno.

Milé nevěsty, popřejme si, příjemné plánování !

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Páv

Páv sedí pod dubem,

hraje karty s holubem,

holubička pláče,

ze jí sněd koláče.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi