Dnes slaví: Xenie Zítra: René

Je možná s podivem, ale migréna není zase tak neobvyklým dětských onemocněním. Bohužel se na něm nejčastěji podepisuje genetika a pokud migrénou trpí jeden z rodičů (neřknu-li oba), dítě má vysokou pravděpodobnost, že ho bude životem provázet stejné trápení.

 

Záchvatovitá bolest hlavy, která je klasifikována jako středně silná až silná (či až trýznivá) je doprovázena i jinými vegetativními projevy jako je zmatenost, stavy úzkosti, světloplachost, přecitlivělost na hluk, ztráta rovnováhy, dočasné poruchy zraku i sluchu, silná nevolnost, zvracení či průjem.

 U dětí však má migréna často trošku jiný průběh a podobu, pobledlost až zelenavost v obličeji je však přítomna vždy:

Břišní migréna

U nejmenších dětí, tedy do nějakých 5,6 let věku, může být migréna bez bolesti hlavy. Děti bolí jen břicho, nápadně zblednou, jsou silně unavené a zvrací. Protože celkový stav doprovází spavost, světloplachost a touha po tichu, děti na několik hodin usnou a po probuzení jsou již v pořádku. 

Bolest hlavy není lokalizována na polovinu hlavy

Zatímco u dospělých jsou téměř vždy bolesti jen poloviny hlavy, u dětí se bolest spouští v čelní oblasti, postupuje spánkovou až do zátylku. Nemusí  tedy jít o polovinu hlavy, ale bolí je prostě celá. Nevolnost, nesnášenlivost světla a hluku je pak stejná. Bolest je silná, pulzující.

Jinak bolest hlavy spouští stejné faktory jako u dospělých – změna tlaku, počasí, nadměrná námaha, stres, nevhodné jídlo, v pubertě pak hormonální výkyvy.

Příznaky před migrénou musíme umět vypozorovat

Někdy se stane, že dítě již několik hodin před propuknutím bolesti jeví známky, že se „to“ blíží…

Jsou to změny v jeho temperamentu:

Buď  začne být velmi aktivní a zlobivé (u dospělých to mohou být i stavy euforického činění či agresivity)

Nebo naopak unavené, apatické, zívající… polehávající (u dospělých toto období doprovází i depresivní a bezdůvodně smutné stavy)

Aura  je zvláště nepříjemným předchůdcem bolesti hlavy - vjemy jako poruchy vidění, záblesky před očima (hvězdičky), dvojité neostré vidění, poruchy sluchu – to vše patří ke specifickému druhu migrény, nemusí se tedy naštěstí  vyskytovat u všech dětí.

Již v tuto dobu je dobré dítě uklidnit a zajistit mu klid,  protože bolest hlavy se potom rozjíždí do prudkých obtíží během několika minut. Je to také poslední šance vzít si lék na bolest. V dalších, již rozvinutých fázích, již tyto léky příliš nepomáhají. Některé děti mají i zvýšenou teplotu, je jim teplo, nebo naopak jsou náhle zimomřivé.

Léčba na bázi paralenu

U dětí bohužel nelze (kromě zvlášť závažných a neurologem indikovaných případů) použít klasickou léčbu antimigreniky, léky mají přece jen silné nežádoucí účinky na dětský organismus. A tak se léčí klasickým parelenem a preventivními opatřeními:

Klidnější životní režim, eliminace stresových faktorů

Pěstování fyzické odolnosti

Úprava životosprávy (sladkosti, cukr, mléko, barviva mohou spolehlivě záchvaty spouštět)

 

Důležitý je spánek

Paralen může někdy v počátku záchvatu velmi dobře pomoci. Dítě ožije a bez problémů. Často však ale nepomůže a důležitou součástí léčby záchvatu u dětí i u dospělých a je spánek. Pokud spánek sám o sobě nepomáhá, je to pro lékaře signál, že léčba léky je špatná, že migréna může být závažnějším problémem. Pokud je tedy dítěti po vyspání dobře, můžete se uklidnit. Léčba zabírá a (bohužel) spánek v temné chladné místnosti je jediným spolehlivým lékem na akutní záchvat.

Fáze po migréně

Po migréně se mohou vyskytnou dva druhy reakcí. Mohou se u dětí různě střídat.

Nabití energií

Doslova eurofie se dostaví u některých dětí druhého dne. Vydatný spánek, ač byl doprovázen bolestí hlavy, dítě osvěžil a většinou druhý den již není po záchvatu ani stopa.

Únava

Záchvat je vyčerpávající a tak ještě druhý den může být dítě unavenější. I to je normální a dalšího dne se již všechno rovná do normálu.

Co nás čeká u lékaře

Jiná bolest hlavy – krutá bolest hlavy nemusí být vždy migréna, může ukazovat na mozkové problémy, vysoký krevní tlak, boreliozu, záněty dutin, problémy s očim a další. Proto je vhodné učinit diagnostiku.

ORL, oční a neurologie jsou ty hlavní zastávky při diagnostice migrény. Hlavním část diagnózy ale tvoří rodinná anamnéza a deníček bolestí (čili píšeme si četnost a sílu záchvatů, pozorujeme spouštěče), CT vyšetření a magnetická rezonance se neprovádí vždy, záleží na pravděpodobnosti rodinného zatížení, závažnosti stavu  a věku dítěte. 

Další články z kategorie

Sponzoři soutěží

fragment

 


 

Říkanky

Husa

Husa prdla, poskočila, porazila metaře.

Metař upad, bobík popad,

mrsknul jí ho do tváře...

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi