Dnes slaví: Xenie Zítra: René

Deprese jsou v naší populaci rozšířeny více, než by se mohlo zdát. Nejen, že mají různé důvody, ale také velice odlišné formy. V mnoha případech technický rozvoj společnosti předbíhá možnosti biologického vývoje člověka. Člověk je v důsledku toho dnes a denně vystavován situacím, na které není nijak připraven. A s technickým rozvojem jde ruku v ruce vzdalování se přírodě, což s sebou přináší i negativní důsledky. 

 

Na základě vjemů z okolního prostředí a ze světa, který běží neustále vstříc technickému pokroku, probíhají v každém člověku složité biochemické procesy.  Je tedy nabíledni, že pokud vše neprobíhá tak, jak by mělo, může docházet k různým zdravotním problémům. Deprese nevyjímaje. 

Roční biorytmus ovlivňuje každého

Každého z nás také různou měrou ovlivňuje roční biorytmus, a to ať jsme zdraví, nebo nemocní. Stačí tedy, aby přišel sychravý podzim, krátké dny a mlhavé či deštivé počasí a smutek, potažmo deprese jsou za dveřmi. Není divu, že se mnozí z nás nemohou dočkat jara a podzim a zimu zkrátka jen tak přežívají. Jarní sluníčko působí jako skvělý vitamínový doplněk na naše špatné nálady. 

Sluneční světlo má také vliv

Sluneční záření má totiž v našem organizmu vliv na tvorbu látky zvané serotonin, takzvaného hormonu štěstí, pohody a dobré nálady. Je jasné, že hovoříme-li o depresi, je celý problém daleko komplikovanější. V případě výskytu depresí je třeba hledat jejich původ. A v případě těžkých depresí je nutné vyhledat odborníka na jejich léčbu. 

Aromaterapie je vhodný způsob léčby

Aromaterapie může pomoci zvládat deprese, ale sama o sobě je pravděpodobně nezvládne vyléčit. Do celkového léčení lze tedy aromaterapii jen doporučit. Nemocný člověk může spolupracovat při výběru vhodných éterických olejů. Ty by mu měly svou vůní zprostředkovat příznivé vjemy a nemocného tímto způsobem pozitivně ovlivní. To se dá však považovat za nutnost. Nikomu neprospěje, pokud bude nucen setrvávat tam, kde mu to nebude příjemně vonět. Stav nemocného se začne postupně při léčbě měnit a v důsledku toho se pak často pozmění i vnímání a hodnocení pachových vjemů pacientem. Hodnocení vůní a pachů pak může být tak rychlé, že se stane i záležitostí několika hodin nikoli pouze dní nebo týdnů. Vhodná volba éterického oleje, jako podpůrné léčby při depresi, je tedy velmi důležitá. Deprese je často spojována s únavou a letargií a takto zasaženým pacientům nelze logicky naordinovat uklidňující éterické oleje.  Ty však mohou být správnou volbou při léčbě depresí spojovaných s neklidem, podrážděním a poruchami spánku. 

Éterické oleje je možné aplikovat ve formě inhalací nebo koupelí. Pacientům mohou také velmi účinně pomáhat masáže pomocí éterických olejů, které se jeví jako velmi efektní alternativa, vzhledem k osobním mezilidským kontaktům.

Antidepresivní a uklidňující účinky mají následující éterické oleje: levandulový extra, heřmánkový modrý, bergamotový, z muškátové šalvěje a také citronový, ylang-ylangový, meduňkový nebo  pelargoniový.   U depresí, které jsou spojeny s obavami a strachem, se jeví jako velmi účinný olej petitgrainový (pomerančové listí). 

Další články z kategorie

Sponzoři soutěží

fragment

 


 

Říkanky

Povídám, povídám pohádku

Povídám, povídám pohádku o růžovém prasátku, co leželo ve chládku a četlo si pohádku o červenem prasátku, co leželo ve chládku a četlo si pohádku o fialovém prasátku........

Tak stále dokola všechny možné barvy, nakonec bylo i puntíkaté prasátko a pruhované... :-) říkala to moje prababička babičce, babička mojí mamince a nyní to učím já svoje děti :-)

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi