Dnes slaví: Emílie Zítra: Kateřina

Skoro každý má svoji maminku, kterou má rád a které při příležitosti Dne matek dá kytičku a obejme ji. Je to moc hezká tradice k uznání významu matek a k jejich oslavě. Pojďme se podívat na historii tohoto dne blíže.

 

Tento svátek má svůj původ ve starém Řecku, kde byla uctívána bohyně Rhea, matka všech bohů. Také staří Římané konali obřady, kterými uctívali a oslavovali Cybele, taktéž matku všech bohů. Tato římská náboženská slavnost známá jako Hilaria trvala celkem tři dny, a to od 15. do 18. března.

 

Mateřská neděle

První zprávy o předchůdci nynějšího Svátku matek sahají do Anglie 16. století. Tehdy se tomuto dni říkalo Mateřská neděle nebo Neděle matek (Mothering Sunday) a slavil se na počest všech anglických matek v období zvaném Lent (tj. čtyřicetidenní postní období od Velikonoc).

Je to vždy druhá neděle půstu, jež oslavuje matky. V den Mothering Sunday mělo služebnictvo volno k tomu, aby se vrátilo domů a trávilo tento den se svými matkami, neboť mnoho chudých v Anglii pracovalo jako služebnictvo v bohatých rodinách, často daleko od domova.

Co vedlo ke vzniku Dnů matek?

V USA poprvé - v roce 1872 - Den matek navrhla oslavovat Julia Ward Howe jako den míru.

Matka, která vychovala a vypěstovala ve svých dětech ušlechtilé vlastnosti, zůstávala v minulosti často v pozadí a nepovšimnuta. Proto od samého zrodu tohoto svátku nikdo nepopíral, že by matkám měly být více nakloněny zákony a že stát by měl matkám a dětem hmotně pomáhat.

Zbožnou Annu Jarvisovou (1864 - 1948), matku 11 dětí, inspirovalo k založení Svátku matek úmrtí její maminky v roce 1906. Kampaň zahájila v americkém stylu následující rok zádušní mší za všechny maminky na světě a 1908 jej už oslavovalo celé město Filadelfie. O rok později se již k oslavám Dne matek připojilo 45 států USA a další země všech světových kontinentů. V roce 1911 se Den matek slavil téměř ve všech státech.

Roku 1913 Kongres USA navrhl slavit každoročně vždy druhou květnovou neděli jako národní svátek věnovaný matkám.

V roce 1914 oslavy prvního národního Dne matek oficiálně vyhlásil tehdejší americký prezident Woodrow Wilson. Jako symbol poděkování matkám byla určena květina – bílý karafiát.

V tento den matky nepracovaly, nevařily, neuklízely. Všechno obstarávaly děti, které navíc maminky ochotně obsluhovaly. Dospělí posílali matkám pozdravy a blahopřání. Občané USA se zdobili květinou - bílou ten, kdo maminku už neměl a červenou ti ostatní.

YMCA (Young Man`s Christian Association) se ve Spojených státech snažila oslavu Dne matek rozšířit tím, že zavedla zvyk, aby každý psal nebo telegrafoval v tento den přání své matce a řekl jí, že na ni vzpomíná.

Každý voják, jehož matka již zemřela, tehdy obdržel bílou květinu a ten, jehož matka byla naživu, dostal květinu modrou. Tento zvyk později přešel prostřednictvím středisek civilní YMCA i mezi širokou veřejnost a za 1. republiky se těšil velké oblibě.

V roce 1913 se Dne matek slavil poprvé v Evropě - konkrétně v Anglii.

Den matek u nás

V Československu Den matek prosadila emancipovaná předsedkyně Československého červeného kříže Alice Masaryková v roce 1914.

Ale až v roce 1922 se se svátkem seznamuje československá veřejnost a to právě prostřednictvím takzvaných vojenských domovů, jež u nás řídila americká YMCA (Křesťanské sdružení mladých lidí) - nejstarší a největší mládežnická organizace na světě, která působí v České republice i dnes.

Poprvé se ale slavil až 13. května 1923 v brněnském středisku Vesna Křesťanské asociace mladých žen (YWKA).

Po únoru 1948 byl Den matek oficiálně nahrazen Mezinárodním dnem žen, i když v mnoha českých rodinách druhá květnová neděle jako Den matek neupadla v zapomnění.

Po listopadu 1989 se pomalu k této krásné oslavě maminek vracíme. A tak je tu příležitost pro děti a otce dát jednou v roce své mámě či manželce třeba kytičku.

Zdroj textu: http://druidova.mysteria.cz

{jcomments on}

Další články z kategorie

Sponzoři soutěží

fragment

 


 

Říkanky

Čáp

Čáp, čáp

do vody šláp.

Nohy ho studí,

čápa to budí.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi