Nevítaný návštěvník v našem obydlí, který může způsobit závažnou alergii, znepříjemnit život lidem s atopickým ekzémem nebo dokonce přivodit astma. Řeč je samozřejmě o roztočích, kterých žije v každém gramu prachu v našem domě mezi 1500 a 5000 kusy. Živí se starou lidskou kůží, lupy a v malé míře i textilními vlákny nebo drobky z jídla. Problém není ani tak v roztočích samotných, jako spíše v jejich extrementech.
Maličký živočich, jehož velikost nepřesáhne zpravidla třetinu milimetru, vyprodukuje během svého krátkého života až dvě stě krát více exkrementů, než činí jeho váha. Právě tyto exkrementy jsou lidskému zdraví velice nebezpečné.
Válka s roztoči začíná u postelových matrací, kde se tito živočichové nejvíce zdržují. Koberce překvapivě nedávají dostatek živné půdy těmto droboučkým parazitům a ti se tak raději zdržují tam, kde je teplota kolem pětadvaceti stupňů Celsia, dobře se jim daří ve tmě, protože je sluneční svit de facto zabíjí. Ideálním místem pro roztoče tak jsou naše postele. Alergici díky tomu mají se svou nemocí nejvíce problémů během noci a krátce po ranním vstávání. Alergie na roztoče je v našich zeměpisných podmínkách velmi častá a bývá jednou z příčin alergické rýmy.
Řešením je v tomto směru výměna matrace. Antialergická matrace může zredukovat populaci roztočů až o devadesát procent, studená pěna těchto matrací totiž neposkytuje dostatečně živnou půdu pro jejich množení. Doporučuje se také denně natřepat lůžkoviny a dobře větrat v jednotlivých místnostech, nejvíce pak ideálně v ložnicích. Ideální pak také je nepoužívat peřiny naplněné peřím nebo ovčí vlnou, kde je pro roztoče přímo ráj. Kvalitní duté vlákno poslouží lépe.
Pokud se chceme alespoň částečně zbavit roztočů, udržujeme vlhkost v bytě pod padesáti procenty, v ložnici by pak měla být teplota vzduchu nižší než dvacet stupňů. Pokud je to možné, omezme také závěsy a záclony na oknech, ve stínu se totiž roztočům žije přímo skvěle. Ložní prádlo by se mělo měnit jednou za týden a prát v pračce při teplotě nad šedesát stupňů, roztoči při těchto teplotách totiž hynou po tisících.
O "sezoně roztočů" se dá hovořit zejména během podzimu a zimy, kdy se lidé více vzhledem k venkovním teplotám zdržují doma a také vytápí své byty, samozřejmě také méně větrají jednotlivé místnosti.