Jedna moje známá si postěžovala, že její chlap je stále „na hromadě". Od jara do podzimu ho bolí hlava z rýmy, posmrkuje, potahuje a kýchá takovým způsobem, že se pod ním dlaždice třesou. Proč se pod ním třesou dlaždice vám hned vysvětlím. Tento pán je totiž povoláním dlaždič. Po většinu roku, s výjimkou mrazivých dní, klečí na holé zemi a činí naše chodníky schůdnějšími a bezpečnějšími. Když je chladno, dováží dělníkům zaměstnavatel na místo ve velké várnici černý čaj.
V případě, že je naopak horko, dostávají příděl šumivých energetických nápojů různých příchutí. Pracovat se ale musí i v mírném dešti, větru, pětatřicetistupňovém vedru i přízemním mrazíku. Tato paní má svého dlaždiče i po dlouhých letech manželství ráda, myslí to s ním dobře a chtěla by mu pomoct. V lékárně vyhodila nemalý peníz za různé přípravky posilující imunitu, potažmo celý organismus. Manžel pro klid vždycky sezobl první „piluli" a krabičky se už víc nedotkl. „To chce vymyslet nějakou dobrotu, na kterou by se dal nalákat, víš?" , povídala té mojí známé kamarádka. Trochu vědma, trochu čarodějnice a hlavně ženská s velkým srdcem. Slíbila, že připraví nějakou moc dobrou medicínu, která nebude všespasitelná, ale možná té věčné kapky u nosu manžela zbaví, třeba i hlava přestane pobolívat. Bez chemie, bez barviv a s radostí. Míchala a umíchala. Po čtrnácti dnech přinesla několik malých tmavých lahviček a nabídla je k ochutnání. Překvapený pán se chvíli díval na popnou kapalinu na lžičce, ale návštěvám se neodmlouvá a tak obsah strčil do pusy. Pro jistotu zavřel oči. Hned je zase otevřel, protože to chutnalo. Pil prý v životě i lepší věci, ale když se to vezme kolem a kolem, lék má něco do sebe. Jestli se ta kapička u jeho nosu zmenšila, to už nevím, ale na karmelitské kapky dopustit prý nedá.
Karmelitské kapky
2–4 lžičky tinktury denně pomáhají při bolestech hlavy, střevních i žaludečních obtížích.
Návod k přípravě:
Smíchejte 500 g sušené natě meduňky, 10 g mletého muškátového oříšku, 10 g mleté skořice, 20 g jemně strouhané citronové kůry z chemicky neošetřeného citronu a ponořte do 1 litru kvalitního koňaku. Po 10 dnech sceďte do lahviček a podávejte. Tato tinktura obsahuje velké množství alkoholu, nehodí se proto pro těhotné a kojící ženy a děti.
Tinktura z pizny
Při onemocnění průdušek, astmatu, bolestech hlavy. Má protizánětlivé účinky a prý zmírňuje i nespavost. Třikrát denně deset kapek můžete nakapat do čaje nebo na kostku cukru.
Návod k přípravě:
50 g sušených květů pizny zalijeme 100 ml lihu. Dva týdny necháme louhovat, přefiltrujeme nejlépe přes papírový filtr a stáčíme do lahviček
Tinktura z lichořeřišnice
Možná, že vám zahrádku zdobí pestré květy této rostliny. Pokud si z ní připravíte tinkturu, můžete ji vyzkoušet v boji proti kožním obtížím a lupům. Antibioticky působí na streptokoky, stafylokoky i salmonely.
Návod k přípravě:
50 g květů z lichořeřišnice zalijeme 100 ml lihu a necháme týden odstát. Potom se přefiltruje, plní do lahviček a podává 3krát denně po 10 kapkách rozpuštěných v malém množství vody.
K výrobě přírodních tinktur použijte 70% líh, k mání je v lékárnách.
Ke stáčení používáme nejlépe tmavé lahvičky vybavené šroubovacím uzávěrem.
Jak se tinktury používají?
- K vnitřnímu užití se tinktury používají u dospělých po jídle.
- Na vnější použití, na ekzémy a kožní problémy se na postižené místo vatovou tyčinkou nanášejí neředěné. Pokud máte obavy z reakce na vaší pokožce, je možné malé množství tinktury smíchat s pár kapkami kvalitního jedlého oleje. Tinktury můžete využít i při masáži nohou či unavených chodidel.
Pokud jste chronicky nemocní, trápí vás alergie nebo se u vás objeví například zarudnutí, další použití konzultujte raději s lékařem. Pro vysoký obsah lihu nejsou doporučeny těhotným ženám a dětem.