Opět zde máme podzim v plném proudu a děti zůstávají doma s virózami, chřipkami a záněty uší. Pokud je v rodině dětí více, tak je taková nemoc jako lavina, která se valí po všech členech domácnosti. Člověk najednou zjistí, co vše bere na svém zdraví jako samozřejmost.
Druhy rýmy
Při rýmě jako takové je podrážděna nosní sliznice, která produkuje větší množství hlenu. Tento hlen, pokud je pravidelně odstraňován smrkáním, nečiní žádné větší potíže. Problém je, pokud vodová rýma přejde do rýmy tzv. zadní, nebo-li zaražené. Takovou rýmu zpravidla nelze odstranit pouhým smrkáním.
Často si lidé se "zadní" rýmou stěžují na specifické potíže:
- bolesti hlavy
- bolesti lícních kostí a nadočnicových oblouků (tam jsou uloženy dutiny)
- slzení očí až zánět spojivek
- nemožnost dýchat nosem
- nemožnost se vysmrkat
- bolest v uších a krku
- a další
Tyto příznaky není radno podceňovat.
Málokdo ví, že nos oči a uši jsou úzce propojeny.
Nos je propojen s očima slznými kanálky. Proto když pláčeme, spustí se nám i rýma a naopak když máme rýmu, máme podrážděné svědící oči, které slzí a pálí. V nejhorším případě můžeme mít i zánět spojivek.
Nos je zároveň propojen i s ušima, kde úzkým kanálkem umožňuje uším vyrovnávat tlak. Když je rýma silná, natlačí se do tohoto kanálku a ucpe jej. Tím se do ucha dostanou bakterie a vznikne zánět, který zvyšuje tlak na ušní bubínek a bez pomoci lékaře praskne, což vede k dalším potížím.
Je tedy důležité držet se několika zásad
- pravidelně smrkat
- používat kapky nebo spreje do nosu
- inhalovat
- držet se dál od průvanu a zimy (zejména kvůli uším)
Hodně lidí se stále více vrací k přírodním přípravkům a zdrojům.
Pokud si chcete pomoci sami, můžete to zkusit. Možností máte hned několik.
Aromatické oleje
Nakapejte do horké vody olej ze santalového dřeva, pomerančovníku, citrusové trávy, smrkového jehličí, tea tree nebo eukalyptus. Můžete i kombinovat vůně, stačí pár kapek. Nechejte misku s vodou v místnosti a postupně projděte celý byt. Uvolníte tím dýchací cesty a pročistíte vzduch.
Kapky nebo sprej do nosu
Stále častěji lidé používají spreje do nosu s mořskou vodou. Jak je známo, mořská sůl desinfikuje a léčí. Přidává se tedy ve zředěné formě do sprejů do nosu. Například nosní sprej Quixx se prodává v bez dalších zbytečných přísad, jako jsou konzervanty, barviva a parfemace. Tento sprej je jen z mořské vody a čisté vody na doředění na požadovaný poměr.
Výhodou tohoto spreje a obecně sprejů s mořskou vodou je, že je mohou používat děti i dospělí, těhotné a kojící ženy nevyjímaje. Sůl jako takovou přijímáme běžným jídelníčkem, nemá tedy jak škodit našemu tělu ani přes sliznice, když je použita ve spreji.
Inhalujte
Horkou vodu s kapkou eukalyptu do hlubší misky překryjte větším ručníkem a dejte pod něj hlavu. Chvíli tak klidně zhluboka dýchejte. Hlen se snáze rozpustí a vy se budete moci normálně vysmrkat.
Tip: Při té příležitosti si můžete vyčistit pleť. Z teplé páry se otevřou póry a pleť se tak čistí více do hloubky.
Zdroj informací: http://www.quicxx.cz