Znáte Barbie? Jak by taky ne. V dětství každé z nás byla nějaká ta panenka a ruku na srdce, s panenkami si mnohdy nehrála jen děvčata, ale i chlapci. Proč se tedy na chvíli nevrátit zpět do dětství a nevydat na jednu výstavu panenek.
Historie panenek sahá až k počátkům člověka. Význam panenek byl tehdy spíše jakousi kultovně-mystickou záležitostí, kdy panenka zastupovala člověka při náboženských a rituálních obřadech. Zatímco první panenky byly ze dřeva a kostí, postupem času se začaly kombinovat s textilem. To tak do 19. století, kdy se panenky dělaly ručně. S průmyslovou výrobou se začalo využívat keramických a porcelánových materiálů. Jak šla doba a vývoj technologií dopředu byl vyvinut plast a vinyl, ze kterých si většinu panenek pamatujeme my. Tímto vývojem se již ve středověku objevovaly první sbírky panenek a symbolizovaly zámožnost majitele. Sběratelství těchto panen se nosí i v dnešní době a neustále se druhy těchto kousků mění a vznikají nové, realitičtější lidské zmenšeniny.
Právě tak vznikl i fenomén jménem Barbie. První Barbie byla představena v Americe na veletrhu hraček roku 1959 společností Mattel. Barbie vynalezla paní Ruth Handlerová pro svou dceru Barbarru, odtud tedy její název. Barbie ovšem nezůstala sama a vznikla celá řada jejích následovnic, stejně jako "mužských" protějšků. První Ken vznikl v téže společnosti již v roce 1961 a ještě toho roku se prodával v setu s Barbie. Stejně jako celá řada "Bárbín" i Ken má bohatou garderobu, kterou by mohly závidět leckteré módní ikony.
Teď se jistě ptáte: "Proč zrovna Barbie?". Odpověď je jednoduchá. DollsLand - galerie panenek veřejnosti zpřístupnila novou expozici na které můžete zhlédnout tři historicky významné ženy v podobě právě již zmiňovaných Barbie. Královna Alžběta I., císařovna Josefína a Marie Antoinetta mají dohromady sběratelskou hodnotu téměř 100.000 Kč a každá z nich vyšla v nákladu od 4 500 do 6 000 kusů. Mimo to zde můžete shlédnout i panenky oděné do modelů ve stylu světoznámých módních návrhářů, např. Versaceho, Diora, Loubotina, Armaniho, Calvina Kleina, ale i Boba Mackie.
Další novinkou v galerii je expozice nesoucí název Royal Jewels Collections, pro kterou byly navrženy šperky Alfredem J. Durantem. Tyto šperky byly doplněny originálními křišťálovými kameny Swarkovski. Stejně jako Royal kolekce je zajímavá i expozice věnovaná známé herečce ze 60.let Grace Kelly, která tu má zastoupení ve čtyřech nádherných panenkách.
Pokud vás Barbie začnou nudit můžete nahlédnout do speciálně upravené místnosti pro expozici Monster High, která byla oficiálně otevřena 13.1.2012. Toto datum je symbolické, do budoucna se pátek 13. stane dnem panenek Monster High.
Podtrženo sečteno: 1 200 unikátních panenek, 3000 doplňků, 60 dopravních prostředků pro Barbie a Kena. K tomu všemu si přidejte 360 sběratelských panenek Barbie a získáte skvěle strávený den návratem do dětství.
Galerie disponuje sociálním zařízením. Je zde dětstký koutek s pohovkou, kde si mohou rodiče s dětmi odpočinout. Do prostoru se dostanete jak s kočárkem, tak i na invalidním vozíku, a to výtahem. V případě potřeby zaměstnanci ochotně pomohou.
Vstupné se pohybuje od 60 do 250 korun. Otevírací doba je od 10:00 do 18:00. Galerie umožňuje i skupinové prohlídky.
Galerie panenek DollsLand sídlí v druhém patře historického domu v Rytířské ulici č. 6 na Praze 1, cca 100m od stanice metra Můstek.
Více informací naleznete na webových stránkách http://www.dollsland.eu .