Během I. trimestru trápí novopečené maminky lecjaké neduhy spojené s jejich stavem – ranní nevolnosti, zvracení, pálení žáhy nebo citlivost ňader. Do kolonky těhotenských nevolností některé z nich řadí i nadměrnou tvorbu slin, tzv. ptyalismus.
O co se vlastně jedná? Co tuto obtíž způsobuje? A dá se nějak léčit? To vše si v tomto článku povíme.
Není se za co stydět!
V první řadě je velmi důležité uvědomit si, že ptyalismus není důvodem k ostýchavosti. Je vhodné řešit ho s gynekologem, stejně jako jiné těhotenské obtíže. Každé změně věnujte pozornost a nestyďte se pořádat o radu.
Proč vlastně slintám?
S odpovědí na tuto otázku si odborníci prozatím rady nevědí, neexistují proto žádná doporučení, jak se ptyalismu vyvarovat. Podle některých lékařů mohou být jednou z příčin problémy psychického rázu - jedinou možnou pomocí je tak konzultace s odborníkem na slovo vzatým.
Zejména pokud pracujete ve veřejném sektoru, může vám být ptyalismus opravdu na obtíž. V prvních trimestrech na vás těhotenství totiž vidět není – na rozdíl od slintání. Psychoterapeut vám pomůže předejít depresím a jiným komplikacím.
Může ptyalismus ohrozit mě nebo mé dítě?
Pokud má onemocnění lehký průběh, nemělo by být ohroženo zdraví ženy ani jejího plodu. V extrémních případech však může dojít k dehydrataci a následné hospitalizaci.
Jak se sliněním bojovat?
Jelikož nikdo neví, co ptyalismus způsobuje, neexistuje bohužel žádná tabletka, která by jej zastavila. To však neznamená, že nejsou žádné způsoby, jak s obtíží bojovat.
Mnoho nastávajících maminek mírní své příznaky cucáním tvrdých bonbonů, které je slin zbaví takříkajíc přirozenou cestou. Další možností jsou adstringentní zubní pasty, které se běžně užívají při paradontóze a zánětech dásní. Pokud se chcete vyhnout chemii i sladkému, doporučuje se vyplachování úst bylinnými výluhy z máty nebo heřmánku.