Čím více informací lékař má, tím lépe pro miminko i budoucí maminku. Některé informace jsou nadmíru důležité.
85% bílého obyvatelstva má Rh faktor v krvi. Je to antigen, vážící se na červené krvinky. Kdo jej má, je Rh pozitivní. Ostatních 15% je Rh negativních. Je známo, že pozitivní nebo negativní Rh faktor hraje důležitou roli pouze ve dvou případech. Prvním případem je dárcovství krve, kdy dárce i příjemce musí mít nejen krevní skupiny, které se snášejí, ale odpovídat musí i Rh faktory, buď u obou plus nebo u obou mínus.
Druhým důležitým případem, kdy je nutno znát Rh faktor, je těhotenství. Pokud matka se záporným Rh faktorem přivede na svět dítě, jehož Rh faktor je + (pozitivitu může dítě zdědit po otci), může v matčině těle nastat nebezpečná odmítavá reakce. První dítě obvykle nebývá ohroženo, ale teprve při jeho porodu se mohou částečky jeho krve dostat do krevního oběhu matky a to u ní způsobí vytvoření ochranných látek proti Rh pozitivitě.
Tyto částečky, které zůstávají v těle matky, mohou při příštím těhotenství napadnout červené krvinky dítěte a mohou jim tak způsobit těžké poškození. Matka s Rh negativním faktorem musí být během 72 hodin po porodu dítěte s Rh pozitivním faktorem ošetřena Rh antisérem. Toto platí i při potratu. Po každém porodu pak musí být toto preventivní ošetření opakováno.
U žen s negativním Rh faktorem je zapotřebí v průběhu celého těhotenství kontrolovat množství vytvářejících se antilátek v krvi a v plodové vodě. Jestliže jejich množství nebezpečně stoupá, musí být vyměněna krev nenarozeného dítěte, nebo musí být předčasně vyvolán porod a dítě ošetřeno.
Napsala Zuzana Bohdalová