Muj manzel pochazi z Libanonu a momentalne zijeme a pracujeme v Nigerii v Lagosu. A bylo to take tady, kde jsem na konci roku 2009 zjistila, ze jsem tehotna.
Od svych libanonskych kamaradek jsem dostala typ na jednu z nejlepsich gynekologicko-porodnickych klinik, ktera se mimochodem zabyva i umelym oplodnenim, provadi ruzne specialni vysetreni a ma taky oddeleni pediatrie. V Africe, nebo teda presneji v Nigerii, je to bohuzel tak, ze dobrych nemocnic nebo spise mensich klinik je tu velice malo a kdyz uz na nejakou narazite, vetsinou je velice draha. Ja jsem tak platila 200$ kazdy mesic jako registracni poplatek ve kterem jsem mela veskere konzultace za dany mesic zdarma, ale napriklad ultrazvuk uz stal dalsich 50$. Necekejte vsak za tuhle cenu nejaky luxus, proste asi jako prumerna ordinace ceskeho doktora. Na Nigerii to ale ovsem luxus je. Majitel kliniky, nigerijsky doktor, ktery studoval v USA je k dispozici 24 hodin denne a po celou tuhle dobu je klinika i otevrena. Doktor je peclivy a ja byla velice spokojena. Kvuli memu predchozimu mimodeloznimu tehotenstvi me doktor poctive sledoval a nekolikrat tudiz posilal na testy hormonu. Musim vsak rict, ze ja sama bych mela strach rodit v Nigerii, protoze nikdy nevite, co se muze stat a zda je nemocnice vybavena na vetsi zakroky, ale videla jsem tam spoustu cizinek v pokrocilem stadiu tehotenstvi, ktere se tam rozhodly porodit sve dite. I par mym znamym se na tehle klinice narodilo miminko, jedne dokonce deti tri a to pokazde cisarskym rezem. Kolik stoji samotny porod a porod CS, ktery je vsude drazsi, nedokazu absolutne odhadnout.
Na Vanoce jsme pak odleteli do Libanonu, zeme meho muze, a ja jsem tam zacala navstevovat sveho gynekologa, ktereho uz jsem znala od sveho prvniho, bohuzel mimodelozniho tehotenstvi. Muj gynekolog studoval ve Francii v Parizi a jako vetsina ostatnich libanonskych doktoru tam delsi dobu i pracoval. Libanonske zdravotnictvi je celkove na daleko lepsi urovni nez nigerijske. Prevlada tu taky spise soukromy sektor, ale ceny v porovnani s Nigerii jsou podstatne nizsi. Myslim si dokonce ze libanonske zdravotnictvi je srovnatelne s ceskym. Za kazde vysetreni jsem platila kolem 40$ (i s ultrazvukem) a jelikoz jsem na zacatku tehotenstvi krvacela, chodila jsem tedy na kontrolu kazdy tyden. Moje tehotenstvi tak bylo rizikove a prvni mesice jsem musela jen lezet. Doktor vam da sve telefonni cislo na mobil a vy mu tak muzete v akutnich pripadech volat v kteroukoliv dobu.
Po tretim mesici, kdyz uz me krvaceni prestalo a ustaly i nevolnosti, jsem zacala chodit na kontrolu standartne kazdy mesic. Kazda konzultace spocivala v zakladnich otazkach, vazeni a ultrazvuku. Screening test se zatim v Libanonu nedela, Tripple test vam doktor doporuci jen jestli spadate do rizikovych skupin a test na tehotenskou cukrovku se taktez moc nezjistuje. Zato se opravdu pri kazde kontrole peclive zkouma miminko na ultrazvuku, vse se premeruje a porovnava. V teto souvislosti me napada, ze se v Libanonu mozna nedelaji geneticke testy v takove mire jako v CR i z duvodu, ze mezi vericimi krestany a muslimy jsou deti brany jako dar od Boha a tim padem kdyz vam Buh takove dite dal, vy nemate pravo se proti nemu postavit a diteti tak vzit zivot. Muzete tam tedy potkat daleko vice mentalne postizenych deti, ktere maji v rodine sve pevne misto. Hodne libanonek je vsak zenami v domacnosti, tak maji cas se o takto postizene deti postarat. Potraty z ruznych zdravotnich duvodu nebo i potraty samotne se tam samozdrejme urcite provadi, ale procento je asi velice male a v pripade nechtenych deti mizive a urcite to nikdo nebude rikat na verejnosti.
Velky a nejdulezitejsi ultrazvuk pak probiha ve 12. a 20. tydnu tehotenstvi. Ve 27. tydnujsem pak absolvovala vysetreni krve v nemocnici, kde me byla zjistena anemie. A asi od 32. tydne jsem zacala chodit na prohlidky kazdy tyden a to bylo az do 37. tydnu, kdy jsem predcasne porodila.
Novinky jako 3D ultrazvuk nebo banka pupecnikove krve do Libanonu jiz dorazily, ale najdete je spise sporadicky. Ne kazdy doktor je totiz praktikuje a tim padem take nenabidne. Pupecnikova krev se zatim nemuze v Libanonu darovat, ale muzete si ji nechat poslat uskladnit do pupecnikove banky v Anglii. Odebrani a odeslani stoji kolem 3 000 $.
Mela bych jeste zduraznit, ze pri tehotenstvi velice dulezitou roli hraje vira v Boha, Takze zeny krestanskeho vyznani chodi pravidelne do kostela, kde se modli za sve jeste nenarozene dite. Na ochranu tehotenstvi se napriklad nosi na zapesti naramek s krizkem a panenkou Marii, nebo nektere zeny si kolem bricha uvazuji posvecenou snurku nebo si bricho potiraji posvecenym olejem. Tehotna zena by take nemela nosit upnute obleceni, aby na sebe zbytecne nepoutala pozornost a nemohla tak byt uhranuta pohledy zavistivych a neprejicich lidi. A i kdyz tyhle tradice u mlade generace postupne mizi, modlitby k Bohu jsou a zatim i budou zachovany.