Dnes slaví: Aleš Zítra: Vincenc

 Dnes se nebudeme bavit o tom, zda a jakého pejska dětem pořídit. Dnes se podíváme na to, jak dítě naučit se k psům chovat. Bohužel tuto snahu častokrát podrývají samotní majitelé psů.

 

Asi každý rodič šel s dítětem na procházku a dítě se vrhlo s láskou na pejska který byl volně, bez vodítka, bez náhubku. Rodič se slovy "Nesmíš sahat na cizí psy. Nechej ho." se snaží dítě dohnat a postavit se mezi psa a dítě. V tom pejskař se spokojeným úsměvem na tváři prohlásí "To je dobrý, on mu nic neudělá". Dítě v tom má potom zmatek. Nejen, že rodič mu to zakazuje, ale zároveň mu to cizí osoba dovoluje.

Co s tím? Snad jen jediná rada. Mít trpělivost a to jak s dětmi, tak i s pějskaři. Je krásné, že svým psům věří a mohou se na ně spolehnout, ale vy stejně tak znáte své dítě a víte čeho je schopno. Nepředvídatelní jsou v tomto případě jak dítě tak i pes. Pes je pořád jen zvíře, které má své instinkty a nemá jak jinak dát najevo, že se mu něco opravdu nelíbí, než že zavrčí a případně kousne. Dítě je pořád jen dítě, které může udělat prudký pohyb, neobratně píchnout psa do oka, šlápnout mu na nohu, ocas  a pes se brání. Bohužel následky mohou být fatální pro obě strany. Dítě s traumatem z pokousání v lepším případě, v tom horším i s vážnými zraněními.  Pes bude muset projít vyšetřením, majitel výslechem a pak se rozhodne zda bude utracen. Proto by měly obě strany spolupracovat.

Dítěti dále vysvětlujte, že cizí psy nesmí hladit a učte jej, jak k psu přistupovat a jak se v jeho blízkosti chovat. Pokud pejskař odpoví zase to své "On mu nic neudělá" , tak vy odpovězte, že to to dítě vědět nemůže a nesmí na každého psa hned vletět. Mělo by být i v jeho zájmu se snažit tohle dětem vštěpovat. Pokud je pes opravdu tak hodný, pak není problém, aby se dítě v rámci svých možností zeptalo zda může a až potom psa pohladilo. Je to těžké na fyzičku i psychiku, chce to moře trpělivosti, důslednosti, ale je to nejen pro naše děti. V případě "útoku" psa by to mělo následky pro všechny, nejen pro zraněné dítě a psa, ale i pro rodinu dítěte a majitele psa.

I přes toto vštěpování jsou psi, kteří jsou hůře zvladatelní a majitelé s ním nic nedělají. Nechají ho prostě napospas svému chování a ignorují to. Z 98% není chyba v psu, ale v jeho majiteli. Vy jako člověk můžete upozornit organizace na takovéto chování psa i majitele. Případně se můžete začít preventivně bránit. Pořídit pepřový sprej s dalekým dostřikem. Psy to štípe v nose očích a odradí je to. Budou mít práci sami se sebou.

Pokud už k napadení dojde, zavolejte městskou policii. Pokud pes jen skočí a vy se cítíte ohrožení, hrozí majiteli pouze pokuta. Povinnost mít psa na vodítku, či s náhubkem vydává město nebo obec vyhláškou, která toto upravuje. Pokud máte s tímto problém, sežeňte více lidí a jděte s tím na městský úřad a chtějte změnu vyhlášky.

Příště si povíme jak to vidí samotní majitelé psů.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Už máme jaro

Copak se to venku děje?

Slunko pěkně hřeje.
Už nám kvetou kytičky,
budem nosit šatičky.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi