Dnes slaví: Emílie Zítra: Kateřina

Některým pověrám našich předků se pouze smějeme, některé  však do dnešních dnů přetrvaly. Spoustu lidí stále vyleká rozbité zrcadlo nebo černá kočka přes cestu. Totéž platí pro pověru "Svatba v máji – nevěsta na máry". Počet květnových svateb je  poměrně nízký. Význam svatebních zvyků a pověr je  prostý – měly novomanželům zajistit kvalitnější a spokojenější život.

Cílem bylo, aby manželský pár byl šťastný, zdravý, měl dostatek peněz a statků, měl mnoho zdravých dětí a aby se jim vyhýbali zlí duchové, kteří byli považováni za původ většiny trápení.  V následujícím článku vám přinášíme několikero tradičních svatebních pověr.

Šaty

Svatební šaty si nevěsta nesmí ušít sama, zašila by si cestu ke štěstí. Měly by být bílé, jako symbol čistoty a věrnosti. Šaty by neměly být zelené, fialové a modré – tyto barvy přinášejí do manželství  násilí a nepohodu. Družičky by měly mít stejnou barvu šatů jako nevěsta, aby zmátly zlé duchy. Neměl by chybět svatební závoj, symbolizuje nevinnost a chrání nevěstu před zlými duchy. Do střevíčku by si nevěsta měla vložit čtyřlístek pro dlouhotrvající lásku a štěstí anebo minci pro bohatství. Ženich by neměl mít na svatbě motýlka, aby nevěstě neuletěl. Ženich nesmí vidět nevěstu ani její šaty do svatebního dne, protože to nosí  smůlu. Ve svatební den by se neměla objevovat zelená barva (na oblečení, ubrusech, svatebních autech nebo svatebních darech), je to barva zrady. Nevěsta by měla mít na sobě svatební šaty až do půlnoci, pak se chodí převlékat do tzv. půlnočních šatů. Pokud se nevěsta vysvleče ze svatebních šatů dříve než o půlnoci, znamená to, že v manželství nevydrží.

Šperky

Nevěsta by si neměla pořizovat šperky s modrými kameny, symbolizují modřiny v manželství. Také by neměla mít na sobě pravé perly, protože pravé perly přitahují slzy.

Věci pro nevěstu

Nevěsta by v den svatby měla na sobě mít něco: nového, půjčeného, starého a modrého. Nové – jako symbol nového počátku, půjčené – od šťastného a veselého člověka proto, aby byla zrovna taková. Staré – jako symbol zachování rodinné tradice. Modrá - jako barva panny Marie, neb svatba bývala především velkým náboženským rituálem. Dnes většinou volíme v modré barvě podvazek.

Kdy smí nevěsta vidět svatební kytici a kdy ji hází?

Nejkrásnější kytici má mít nevěsta a měla by ji vidět až ráno v den svatby a dostat ji přímo od ženicha. Jako poděkování se dává kytice i maminkám a svědkům (svědkyni kytice nebo květinový náramek, svědkovi korsáž). Kytice nevěsty, kytice maminek a kytice svědků by měly být stylově odlišné, nicméně ve stejném duchu. Oblíbenou atrakcí pro svobodné dívky je házení kyticí. Nevěsta si stoupne zády k půlkruhu svobodných dívek, aby nevěděla, komu kytku hází. Ta dívka, která kytici ukořistí, se do roka vdá. Kytice by neměla upadnout, to nosí smůlu.

Podvazek a svlékání

Ženich vysvléká nevěstě podvazek a napnutím ho vystřeluje mezi svobodné pány. Kdo jej chytí, bude na řadě se ženěním.

Svatební koláčky

Nevěsta by neměla pomáhat při pečení, aby neměla nouzi v manželství a uplakané děti. Při pečení svatebních koláčků by měla nevěsta projít kuchyní, vzít kus těsta a hodit ho na zem. Bude tak moci mít děti. Koláčky  by měly mít tři různé náplně, aby bylo vidět, jak je hospodyně šikovná kuchařka. Většinou to bývá tvaroh, mák, povidla, ale i marmeláda nebo ořechy.

Krájení svatebního dortu

Ten, kdo uchopí při krájení nůž, bude v manželství hrát první housle, nikoliv ten, co jen položí ruku na toho druhého. Nikdo by neměl dort odmítnout – všichni musí z dortu ochutnat – včetně nevěsty a ženicha, jinak to přinese smůlu jak novomanželům, tak tomu, co neochutnal.

Tradice před obřadem

Svobodní mladí muži zatarasí snoubencům cestu do kostela – tyčemi, řetězy, prkny nebo hedvábnými stuhami. Ženich musí za nevěstu zaplatit výkupné, teprve pak jsou překážky odstraněny. Jedná se o symbolické rozloučení nevěsty s rodičovským domovem, bezstarostným mládím a seznámení se s začátkem nového života. Někdy si snoubenci vykupují cestu oba, což znamená výzvu ke společnému překonávání všech životních překážek. Neteře snoubenců nebo dcery jejich přátel jdou v čele svatebního průvodu do kostela a rozhazují kolem květiny, ty  mají přilákat bohyni plodnosti. Kdo ze snoubenců poklekne k oltáři jako první, ten bude druhého poslouchat.

Po obřadu

Kdo vykročí od oltáře pravou nohou, bude hlavou domácnosti, kdo levou, bude pod pantoflem. Na nevěstu a ženicha by měly dopadat čerstvé kvítky, bonbóny, rozinky, rýže či ořechy pro zajištění plodnosti obou manželů.

Jaké svatební dary nedávat?

Jako svatební dar se novomanželům nedává zrcadlo, budoucím novomanželům se znelíbíte. Ani nůž nebo nůžky, věští konec vašeho přátelství. Určitě nedávejte kapesníčky, přinášejí manželům slzy. Nemá se dávat nic špičatého, aby to neublížilo lásce.

Po celou dobu obřadu i na hostině by měla hořet svíčka. Jestliže je její plamen klidný, klidné bude i manželství. Jestliže je plamen třepotavý, manželství bude bouřlivé.

Na dveřích nevěstina domu by měl být umístěn věnec ozdobený např. břečťanem, který symbolizuje stálost, vytrvalost, přátelství a věrnost.

Sestry by neměly mít svatbu ve stejný den

Jestliže má nevěsta sestru, neměly by se vdávat ve stejný den, přináší to smůlu. Mladší sestra by se neměla vdát dříve než starší. Kdyby se vdala dříve, starší by se nemusela vdát vůbec. Matka ani sestra nevěsty by neměly mít šaty stejné barvy jako nevěsta.

Výběr měsíce a počasí pro svatbu

Svatba by se neměla konat v květnu (svatba v máji – nevěsta na máry), v listopadu (v listopadu za ohradu – nešťastné manželství) a také by neměla proběhnout v pátek a při zatmění slunce. Pokud v den svatby prší, novomanželům padá štěstí. Jestliže je v den svatby bouřka, v manželství budou hádky. Sníh o svatebním dni přináší bohatství.

Zkouška ženicha

U nevěstina domu se pro ženicha  připraví špalek se sekerou a láhev vína. Chopí-li se sekery, značí to, že z něj bude dobrý hospodář. Avšak sáhne-li po láhvi, bude z něj opilec.

Zkouška nevěsty

Při prvním vkročení do ženichova domu měla nevěsta připravenu v místnosti metlu, kterou musela hbitě zamést a postavit ji opět na místo. Dávala tím najevo, že chce být dobrou hospodyní.

Rozbíjení talíře

Před vstupem na hostinu je  přáno novomanželům mnoho štěstí a je vykonán přípitek.  Přitom někomu "nechtěně" upadne talíř. Novomanželé pak musí zamést střepy. Zametání symbolizuje spolupráci v manželství a střepy štěstí. Navíc se hlukem odhánějí zlí duchové.  Při zametání je ale velmi důležité, kdo se zmocní lopatky a kdo smetáčku. Říká se, že ten, který zametá, tím bude zametáno a v manželství bude mít hlavní slovo ten druhý. Novomanželé by si také měli jeden střep uchovat na památku.

Přenášení přes práh

Ženich by měl nevěstu přenést přes práh, a to jak na hostině, tak i doma. Toto prý přelstí zlé duchy, kteří číhají pod prahem. Dalším vysvětlením bylo, že pod sukní nevěsty se mohou zlí duchové skrývat, a proto když ji ženich zvedne do výše, vytřepe je ven ještě před domem.

Krmení polévkou

Společné pojídání polévky novomanželi z jednoho talíře na svatební hostině symbolizuje jejich spolupráci. Druhý význam, který je snad ještě podstatnější, je symbol onoho společného rodinného krajíce, z něhož je nutno si brát a dávat rovným dílem.

Prstýnek tvaru kroužku má vyjadřovat lásku věčnou a dlouholetou a nosí se na prsteníčku levé ruky, protože tudy  proudí  krev přímo k srdci.

 

A kterým z těchto pověr věříte vy? Co chcete dodržet (případně jste dodrželi) na vlastní svatbě?

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Princezna na bale

Princeznička na bále,

poztrácela korále.
Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal.
Honzíku, máš namále,
přines sem ty korále!
Honzík běžel na horu,
nakopal tam bramborů.
Vysypal je před krále.
Nesu vám ty korále!
Větší už tam neměli,
snědli je už v něděli.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi