Vyjednávání v záležitosti zvýšení platu pro nás bývá opravdu tvrdý oříšek, někdy tak tvrdý, že to raději předem vzdáme, než abychom riskovali. Málokdo z nás má tu možnost, ocenit si svou práci sám a podle toho si pak žádat o honorář. Každý z nás by však zvýšení platu jistě občas uvítal. Jsme však na omylu, pokud tento krok odkládáme v domnění, že si náš nadřízený všimne, jak dobře pracujeme a jak jsme výkonní a sám naši snahu náležitě ocení.
Univerzální návod neexistuje
V podstatě však neexistuje žádný univerzální postup, který by byl platný pro všechna pracoviště anebo uplatnitelných u všech vedoucích pracovníků. Je chybou pouštět se do vyjednávání vyššího platu až s horkou hlavou a pod tlakem. Špatným výchozím krokem k vyjednávání o platu je i to, pokud se nesnesitelná situace stupňuje a vy už nevíte kudy kam. Tehdy je totiž ze všeho nejsnazší selhat při vyjednávání, ztratit kontrolu sám nad sebou. Tehdy selhává i dobře naplánovaná strategie.
Jak to nefunguje
Z praxe je známo pár příkladů anebo lépe postupů, které už někdo vyzkoušel, ale více méně bez valného úspěchu. Někdo sepíše oficiální žádost, jiný se snaží zorganizovat neformální a uvolněný rozhovor na toto téma se šéfem, další nahlas diskutuje se svými kolegy o svém platu a doufá přitom, že šéf to uslyší. Jiní na to jdou ještě více zostra. Požádají tvrdě o zvýšení anebo dokonce vyhrožují odchodem ze zaměstnání anebo dají výpověď ze zaměstnání a naivně doufají, že je firma požádá, aby zůstali, a ještě jim přidá.
V tom případě by měl být zaměstnanec připravený samozřejmě na tu nejhorší variantu a tou je odchod ze zaměstnání. V době krize není nic jednoduššího pro šéfa, než říct: "Dobře, tak si jdi, my už tě tady stejně nepotřebujeme. Za branou podniku čeká řada dalších zájemců." To je však to, co pravděpodobně nechce slyšet nikdo z nás. Takže je potřeba jít na celou situaci z jiné strany a méně zostra.
Jak by to naopak mohlo fungovat
Dlouhodobé průzkumy na toto téma uvádějí, že nejlepší postup, jak zažádat o zvýšení platu je nějakou dobu sbírat důkazy o tom, že jste pro firmu opravdu přínosem. Shromažďovat holá fakta a ta posléze v pravý čas a za správných okolností předložit svému nadřízenému. Dalším důležitým bodem je seznámení se s výší svého platu v místě a čase obvyklém. U stejných profesí na různých místech naší republiky se výška platu zaměstnance na vaší pozici může pohybovat ve zcela odlišných rozměrech. Jednoduše tak můžete zjistit, zda jste již na nejvyšším stupni platové třídy pro danou profesi a nemáte šanci na úspěch v jednání o jeho zvýšení.
V žádném případě nechoďte žádat o zvýšení platu, jste -li pod vlivem emocí!
Taková situace směřuje pouze ke konfliktu a vzhledem k tomu, že se jedná o velmi závažný požadavek, může dojít až k ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. Neprezentujte své požadavky z pozice "já chci" anebo " já potřebuji". Namísto toho zkuste vyjádřit spíše objektivní a neutrální pohled na vaši současnou situaci, jako byste hovořili spíše z pozice pozorovatele. Takový postup dodá všemu požadavku na vážnosti.
Ideální dobou pro požadavek na zvýšení platu je pracovní období, kdy máte za sebou nějaký pracovní úspěch, který vám nelze upřít a váš šéf o něm ví. Postačí, když se o tomto úspěchu při rozhovoru zmíníte. A nakonec objektivně posuďte reálnost vašeho požadavku a možnosti vašeho šéfa. Možná právě toto bude rozhodující pro nalezení řešení v nastalé situaci a možnost dosáhnout alespoň kompromisu při vyjednávání. Firma jako celek na tom nemusí být zrovna nejlépe, a to by mohlo zhatit vaše plány na zvýšení platu již předem.