Dnes slaví: Xenie Zítra: René

Jste často nervózní, máte depresivní pocity, potí se vám ruce, hodně jste přibrali nebo naopak hodně zhubli, jste neustále unavení a bez energie? Možná trpíte některým onemocněním štítné žlázy!

 

Štítná žláza patří ke žlázám s vnitřní sekrecí. Je uložena na krku v oblasti hrtanu. Tvarem připomíná motýla. Skládá se z pravého a levého laloku, které jsou spojeny můstkem (tzv. isthmem). Tvoří hormony, které se krví dostávají do celého těla a ovlivňují orgány a procesy v těle. Nemoci štítné žlázy se v naší republice vyskytují poměrně často, až u 30 % obyvatel. Ženy onemocní až 5krát častěji než muži.

Mezi poruchy štítné žlázy patří:

Hypotyreoza = snížená činnost štítné žlázy

Vede k nedostatku hormonů štítné žlázy. Projevuje se zpomalením metabolických dějů v těle a mezi příznaky patří např. únava, zimomřivost, zpomalené myšlení, vypadávání vlasů, bolesti v kloubech, zvýšená hmotnost, nepravidelná menstruace aj. Velice důležité je sledování těhotných. Neléčená či nedostatečně léčená štítná žláza představuje řadu rizik pro matku i plod (potrat, předčasné odlučování plodového lůžka, krvácení). V novorozeneckém a dětském věku způsobuje zpomalení růstu a zhoršení psychomotorického vývoje. Léčba spočívá v náhradě hormonů formou tablet, které musí být užívány pravidelně a pouze nalačno (léčba je většinou celoživotní).

Hypertyreoza = zvýšená činnost štítné žlázy

Vede k nadbytku hormonů štítné žlázy. Projevuje se urychlením metabolických dějů v těle a mezi příznaky patří např. špatné snášení tepla, pocení, třes, nervozita, bušení srdce, hubnutí, nespavost aj. Léčba spočívá ve zklidnění žlázy pomocí léků.

Struma = zvětšení štítné žlázy

Lidově je označována jako „vole“. Zvětšení, které je viditelné a hmatné. Přechodně se může objevit i v pubertě nebo v těhotenství. Zvětšující se štítná žláza vyvolává pocit nepříjemného tlaku na krku, zhoršené polykání. Jestliže se struma neléčí, vzniká v průběhu dalších let nebezpečí nádorového bujení. Léčí se pomocí léků s hormony štítné žlázy nebo jódem.

Uzel = shluk změněné tkáně štítné žlázy, který tam normálně nepatří

Zjistí se jako bulka nahmataná na krku nebo náhodně při ultrazvukovém vyšetření. Může být jen jeden nebo několik. Někdy je celá žláza prostoupená uzly. Uzel je většinou nezhoubný, ale vyžaduje sledování. Uzel se vyšetřuje provedením punkce tzn. odběr vzorku tkáně tenkou jehlou a jeho mikroskopické vyšetření.

Cysta = dutina ve štítné žláze vyplněná tekutinou

Nejčastěji vzniká po virové infekci. Je nutná punkce s odsátím tekutého obsahu.

Dalšími nemocemi štítné žlázy jsou záněty nebo nádory.

Pro tvorbu hormonů štítné žlázy je nezbytný dostatek jódu. Jód přechází z potravy do krve, odkud je štítnou žlázou vychytáván. V přímořských oblastech je dostatek jódu v potravě, na rozdíl od vnitrozemí. ČR patří mezi oblasti s nedostatkem jódu.

Pro prevenci chorob štítné žlázy bychom měli:

  • používat pro běžné solení kuchyňskou sůl s jódem
  • konzumovat mořské produkty (treska, makrela, tuňák, losos, sardinky, další mořští živočichové, mořské řasy) alespoň 2x týdně (spotřebujte i šťávu, která vzniká při přípravě nebo ve které jsou ryby naloženy)
  • mléko a mléčné výrobky alespoň 2x denně (v současné době jsou obohacovány jódem)
  • z ovoce a zeleniny je to např. kiwi, třešně, hrušky, cibule, česnek, květák, mrkev….

Ale stejně nebezpečné jsou i nadměrné dávky jódu! Takže myslete na to, že nic se nemá přehánět.

Specialista pro léčbu štítné žlázy (a dalších žláz s vnitřní sekrecí) se nazývá endokrinolog.

K vyšetření vás doporučí praktický lékař. Endokrinolog stanoví diagnózu a navrhne způsob léčby (léky, operace, záření či kombinace těchto možností)

Vyšetření ke stanovení diagnózy:

  • Rozhovor s lékařem (např. zda se v rodině onemocnění již vyskytlo – je často dědičné)
  • Vyšetření krku pohledem, pohmatem
  • Laboratorní vyšetření krve
  • Ultrazvuk (poskytuje informace o tvaru, velikosti, umístění)
  • Punkce (odebrání vzorku tkáně pro mikroskopické vyšetření)
  • Vyšetření ORL (krční vyšetření – např. při změně hlasu, může svědčit pro poruchu nervu, který leží v blízkosti štítné žlázy)

Onemocnění štítné žlázy jsou léčitelná, ale vyžadují správnou diagnostiku a léčbu a samozřejmě zodpovědný přístup pacientů (dodržovat dávkování léků a další doporučení lékaře, chodit na pravidelné kontroly). To vše obvykle odstraní potíže nemocného a umožní plné životní, pracovní i sportovní aktivity.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Zuzka

Zuzka, Zuzka zubatice, zuby má dva a nic více,

Zuzka, Zuzka Havlíků zuby má jak z perníku.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi