Dnes slaví: Klement Zítra: Emílie

Máme za sebou probděnou téměř celou noc. Náš 10měsíční chlapeček  pořád pláče a fňuká  a není k utišení. Jsem z toho zoufalá a přemýšlím, co mu schází. Je  nakrmený, přebalený  a  přesto nechce spinkat a dožaduje se mojí náruče.  Už jsem si to zažila dvakrát, takže ….nejspíš si razí cestu další zoubky. A tak sahám po chladivém dentálním gelu, namasíruji malému dásničky,  nechávám ho ve své náruči a zkouším upnout jeho pozornost na hračky.

Po chvíli pláč ustává, malý je zabraný do prozkoumávání hraček, na spaní to rozhodně nevypadá.  Venku se rozednívá a náš drobeček konečně únavou „odpadne“. 

Zažíváte něco podobného?

Pokud máte doma děťátko mezi 6.-8. měsíci, mohou být příčinou rozmrzelosti právě rostoucí zoubky. Signálů  o prořezávajících se zoubcích můžete pozorovat několik.  Neklid, pláč, oteklé či zarudlé dásně, silnější slinění, intenzivnější cumlání prstíků a ožužlávání hraček. Objevit se však může i teplota nebo průjem. Při  takových akutních komplikacích však raději vyhledejte praktického lékaře, který vyloučí, že se nejedná o jiné  onemocnění!

Ke zmírnění bolestí  můžete vyzkoušet následující :    

Kousátko- je běžně k sehnání v každé drogerii. Pro dítě je dobré k trénování  práce čelistních svalů. Vyrábí se i kousátka naplněná tekutinou, která se dávají  do ledničky a  při kousání pak chladí a zklidňují  překrvenou podrážděnou dáseň.  Tlak vyvíjený na dáseň v místě, kterým se prořezává zub, pomáhá celou událost urychlit, což je dobré pro dítě i jeho okolí. 

Přípravky z lékárny – Zklidňujících přípravků lékárny nabízejí celou škálu, stačí si jen vybrat podle vašich představ tu pravou. Některým maminkám se osvědčila šalvěj. Buď v podobě čaje nebo tinktury tišící bolest. Calgel - obsahuje místní znecitlivující a antiseptickou látku, která tlumí bolest způsobenou prořezáváním zoubků. Malé množství přípravku se prstem jemně vetře do postižené dásně. Citrovital dentální gel - masážní gel s antiseptickou přísadou. Aloe vera obsažené v přípravku napomáhá ošetřování citlivých dásní a uklidňuje podrážděnou pokožku. 

Dětem se zuby prořezávají v přesně daném pořadí. Doba prořezávání je však individuální.  Mléčný chrup není trvalý, vypadává zhruba před začátkem školní docházky a je postupně nahrazován trvalým chrupem.  Zoubek, který se právě prořezává, se nejčastěji ukáže jako maličký hrbolek na dásni.

Jako první se prořezávají dolní řezáky  kolem 6.-8. měsíce věku dítěte. Dítě by nemělo mít s proříznutím zoubečku větší problémy. Tvar a ostrost zoubečku by měly zajistit rychlé a náhlé proříznutí. V dalších dvou měsících následují dva horní řezáky. Do jednoho roku se přidají dole i nahoře další dva řezáky. Roční dítko má tedy většinou 8 mléčných zubů. Řezáky může používat ke kousání, nemůže jimi ale žvýkat.  Proto bychom ročnímu capartovi neměli podávat stravu, kterou je nutné rozžvýkat. Špičáky rostou ve věku 16-20 měsíců, stoličky ve 20.-30. měsících. Ve dvou a půl letech by měl být mléčný chrup kompletní a čítat 20 zubů. Pokud vaše dítě neplní zmíněný harmonogram růstu zubů - nepropadejte panice, vyčkejte několik dní a pokud se stále nic neklube, navštivte zubního lékaře, který zjistí, proč se zoubkům nechce ven.

První zoubky jsou náchylnější ke kazivosti, proto je třeba dbát na ústní hygienu dítěte.   Stav mléčného chrupu je totiž naprosto zásadní pro vývoj stálých zubů. Zjednodušeně se dá říci: Když první zuby vypadnou zdravé - druhé zdravé vyrostou! První zuby totiž "drží těm druhým místo" a jsou důležité či spíše nezbytné pro správný vývoj čelistí. Pokud tedy dítě předčasně přijde o mléčný chrup, druhé zuby často rostou se značnými komplikacemi, které vyžadují odbornou léčbu.  Nenechávejte proto své děti neustále jíst sladkosti a upíjet slazené nápoje. Zubům nevadí jen cukr, ale také různé umělé i přírodní kyseliny obsažené v potravinách - například v koncentrovaných ovocných šťávách. Pro zoubky  jsou nejhorší  různé slazené limonády a džusy, které ve velké míře obsahují právě cukr v kombinaci s koncentrovanými kyselinami a potravinářskými chemikáliemi. Navíc jsou takovéto nápoje často sycené bublinkami oxidu uhličitého, který naleptává sklovinu.  Dávejte svému dítěti pít převážně "jen" čistou vodu, protože tou mu dáváte to nejlepší! Občasné pití neslazených minerálních vod a čistých nejlépe čerstvých ovocných šťáv je samozřejmě prospěšné, ale základem by opravdu měla být jen čistá voda. Také si dávejte pozor na nešvary, jakými jsou : máčení dudlíků či saviček ve sladkých šťávách či medu nebo olizování lžičky či dudlíku, když je pak dáváte dítěti (předáváte mu tím bakterie zubního kazu ze svých úst).

Jak se správně starat o zoubky vašeho drobečka?

Z počátku postačí použít navlhčenou gázu  nebo žínku určenou k čištění zoubků (koupíte v drogerii). Později čistíme dítěti zoubky pomocí dětského zubního kartáčku, ale bez zubní pasty. Pastu můžeme začít používat, až bude dítě chápat, že ji nesmí polykat, ale má ji vyplivnout.  Pozor i při kojení! Mateřské mléko obsahuje cukry a zejména  noční kojení není pro zoubky ideální. Kvůli tomu ale samozřejmě nepřestávejte kojit. Mateřské mléko je pro dítě to nejdůležitější, co mu můžete poskytnout. Když miminko dosaje potřebnou porci mléka, dejte mu napít z lahvičky naplněné kojeneckou vodou. Tím si děťátko alespoň trochu vypláchne pusinku a vy se nemusíte bát, že ho vzbudíte. Což by při pokusu o vyčištění zoubků patrně nastalo.

Kdy poprvé k zubaři?

Dítě by mělo začít navštěvovat zubního lékaře již po prořezání prvních zoubků, nejdéle kolem 1 roku a pak pravidelně každého půl roku. Tyto návštěvy jsou hlavně seznamovací, aby si dítě mohlo pozvolna zvyknout na prostředí zubní ordinace a nepociťovalo strach z úplně cizího prostředí. Je však také důležité zachytit včas případné kazy mléčných zubů, které se mohou velice rychle zvětšovat, případně špatný vývoj chrupu. Rodiče jsou na těchto pravidelných kontrolách informováni o správné péči o mléčné zuby svých dětí.

Takže milé maminky, zkuste využít následujících rad při bolestivém období vašeho miminka. Avšak pamatujte, že vaše náruč, pohlazení a něha jsou pro něj tou nejdůležitější medicínou. Až se zoubky ukáží v pusince při kouzelných úsměvech dítěte, pečlivě se o ně starejte, protože každý z nich je moc důležitý.

A jaké trampoty s rostoucími zoubky si zažíváte vy? Co pomohlo právě vašemu děťátku na zmírnění bolestí?

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Pes

Běžel pes přes oves

v zeleném kabátku.

Povídal, že nežral,

jenom syrovátku.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi