Dnes slaví: Klement Zítra: Emílie

Rakovina  prostaty je třetím nejčastějším druhem rakoviny, na který umírají čeští muži, přesto je toto onemocnění stále opomíjeno a jeho prevence zanedbávána. 

 

Nádorové onemocnění vzniká nekontrolovatelným množením buněk, v tomto případě buněk prostaty. Prostata (předstojná žláza) je přídatná pohlavní žláza vylučující sekret, který je součástí ejakulátu. Tento sekret usnadňuje přežívání spermií v těle ženy. Prostata se nachází pod močovým měchýřem a prochází jí močová trubice. Většina zhoubných nádorů předstojné žlázy není agresivní, vyvíjí se  pomalu a o to je pravděpodobnost uzdravení vyšší.

Nejčastější poruchou prostaty  je její zvětšování. Toto bytnění je nezhoubné, nicméně i s ním je vhodné obrátit se na lékaře. Tím spíš, že příznaky zbytnělé prostaty jsou velmi podobné projevům zhoubného nádoru. Člověk s rakovinou mívá paradoxně tyto příznaky slabší.


Rizikové faktory

Riziko karcinomu prostaty stoupá s věkem. Rakovina prostaty je pro starší muže naprosto běžná a pokud se dožijí 90 let, budou nádor s největší pravděpodobností mít, ačkoliv se u nich nemusí nijak projevit a oni se o něm tedy ani nedozví. Dalšími rizikovými faktory jsou kuřáctví, obezita a špatná odolnost vůči stresům. Významným rizikovým faktorem se podle nedávných výzkumů ukazuje vysoká sexuální aktivita (u promiskuitních mužů), nejdůležitější je však v tomto případě hladina sexuálních hormonů. S rizikovým mužským pohlavním hormonem testosteronem zřejmě souvisí, že karcinom prostaty je nejčastější u černé rasy, u bílé je střední a nejméně rakoviny předstojné žlázy se vyskytuje u Asiatů. Na vznik nádorového onemocnění má vliv i práce v prostředí s radioaktivními látkami nebo dlouhodobé působení některých chemických látek a těžkých kovů (rtuť, kadmium).

Příznaky a průběh rakoviny prostaty

Časná stádia karcinomu prostaty jsou většinou  bez příznaků. U lokálně pokročilých nádorů (to jsou takové, které už se šíří do okolí – do močového měchýře, do močové trubice, ale ještě nemetastázovaly do vzdálených orgánů) jsou hlavními příznaky pacientů různé potíže při močení. Pacienti chodí na záchod v kratších intervalech a také častěji v noci nebo mohou naopak moč zadržovat a vymočení je pro ně náročné. Častější nucení močit (i během noci), dlouhé močení nebo přerušovaný proud moči, případně obtížný začátek močení. Dále jde o odkapávání na konci močení a nechtěný únik moči. Celkem vzácné je objevení krve v moči a onemocnění ledvin (ledvinná nedostatečnost, resp. selhávání ledvin). Známkou velmi pokročilých nádorů pak bývá nejčastěji bolest z kostního metastatického procesu, hlavně zad, kyčlí a končetin. Metastáza v kostech může někdy utlačovat míchu a působit potíže s hybností. Celkovými příznaky jako u jiných nádorových onemocnění je nechutenství, hubnutí, únava a celková slabost.

Vyšetření

Lékař vás prohlédne celkově, zjistí, jestli jste zhubli, co vás trápí a zda nemáte zvětšené mízní uzliny, do kterých se nádor šíří, a jak máte zvětšenou prostatu. Toho lze docílit nejlépe vyšetřením per rektum (konečníkem), které je trochu nepříjemné, ale jsou i mnohem nepříjemnější vyšetření. Pozitivita tohoto vyšetření však nemusí znamenat ještě nutně nádor, takže se nelekejte. Také vám prohmatá břicho, kdyby byl zvětšen některý orgán, může se jednat o metastázu. Pošle vás na krevní testy, které zjistí jaterní a ledvinné funkce, mohou pomoci odhalit kostní postižení a především určí hladinu PSA – prostatického antigenu.  Samozřejmě může lékař  doporučit i další vyšetření.

Léčba

Způsob léčby závisí na povaze nádoru, věku nemocného, jeho celkovém stavu a přidružených jiných vážnějších onemocnění zvláště ve vyšším věku.

Operační řešení je těžký zákrok, pacient musí být připraven  na to, že bude mít úplnou poruchu erekce. Existují však už moderní léky, které mu někdy dokáží erekci vrátit v plném rozsahu. Po operaci dochází ke ztrátě erekce u různého počtu mužů v závislosti na operační technice, pokročilosti nádoru a stavu erekce před operací. Primární je ovšem vždy onkologické hledisko a snaha o kompletní odstranění prostaty s nádorem.

Další léčebnou možností je ozařování. Radioterapie je lepší alternativou pro starší muže v horším zdravotním stavu, pro které by operace představovala nepřiměřené riziko. Cílem je zlikvidovat nádor úplně, a to moderní metody ozařování dnes umožňují. Unikátní novinkou je pak brachyterapie, léčba radioaktivními zrny. Pacientům se při této metodě do postižených míst jednorázově zavádí několik mikroskopických radioaktivních zrn, která nádor ozáří zevnitř a zničí. Nová metoda je velmi perspektivní, je však vhodná asi jen pro pět procent pacientů, kteří přijdou v raném stadiu karcinomu. Výsledky ozařování nádoru jsou srovnatelné s chirurgickou léčbou.

Výjimečností nádoru prostaty je, že se v jeho léčbě dá použít i hormonální terapie (podobně jako u nádoru prsu u žen). Jinou, v dnešní době preferovanou, možností hormonálního zásahu je operace varlat – jejich vyjmutí (orchiektomie). Tato operace je velmi jednoduchým chirurgickým výkonem. Přestane se tvořit testosteron (produkují ho totiž buňky pohlavních mužských žláz – varlat), který ovlivňuje růst nádoru.

Pokročilá stádia nádoru, pokud na něj nezabrala hormonální léčba, je možné léčit chemoterapií. Vždy je to ale až druhořadý postup poté, co jsme vyzkoušeli léčbu hormonální.  

Prevence

Prevenci by neměli podceňovat především lidé, v jejichž příbuzenstvu se rakovina prostaty objevila. Přitom pokud rakovinu měl bratr, je riziko vyšší, než pokud ji prodělal otec. U mužů s rodinnou anamnézou karcinomu prostaty se doporučuje sledování už ve 40 letech. Rakovinou prostaty mohou onemocnět i muži po operaci prostaty, neboť při chirurgickém zásahu provedeném kvůli nezhoubnému zvětšení se ponechává část tkáně v těle pacienta. Všímejte si varovných příznaků a objednejte se na preventivní prohlídku u urologa. Není moudré spoléhat na různé volně prodejné preparáty. Mohou sice vaše potíže částečně zmírnit, ale nedovedou je odstranit.

PSA (specifický prostatický antigen)

Jedinou stoprocentní prevencí je každoroční prohlídka a test PSA. PSA (specifický prostatický antigen) je látka produkovaná prostatou, která se dostává i do krve a je vlastně enzymem, který způsobuje rozpustnost ejakulátu. Látka PSA se může zvýšit z různých důvodů, ale indikuje i karcinom prostaty a díky tomu můžeme nádor odhalit včas. Test slouží na včasné zachycení rakoviny v prvním stadiu u mužů, kteří nemají žádné problémy.

Nevhodné stravování, kouření, alkohol, obezita, vyšší sexuální aktivita, to vše může mít nepříznivý vliv na rozvoj onemocnění. Za ochranné faktory se naopak považuje dostatečný přísun zeleniny a vitaminů A, D, E, sója aj. Komplexní prevencí předcházíte nejen rakovině prostaty, ale i dalším mnohem závažnějším rakovinám a jiným onemocněním.

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Pro Kateřinku

Řežu dříví na polínka,

vaří kaši Kateřinka.

Řežu dříví z ořechu,

narovnám je pod střechu.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi