O císařském řezu jsme si psali již dříve. Poslední dobou se maminky stále více zajímají o to jak samotná operace probíhá a jak se po ní mají chovat. Zkusíme vám sem dát alespoň pár základních rad.
1. Výběr kalhotek je důležitý
Do porodnice se doporučují síťové kalhotky. Pro normální porod jsou vhodné, ale po císařském řezu bych je nechtěla mít na sobě. Jizva je velmi citlivá a síťovina potahuje za stehy což může být nepříjemné. Prodávají se i kalhotky z netkané textilie. Je dost jemná na to, aby mohla být i přes jizvu, dělají se v univerzální velikosti, ale seženete i větší rozměry. Balení je po 5 ks a seženete je v lékárnách, možná i drogeriích jako je DM nebo Schlecker.
2. Vstávejte pomalu
Na JIP se vás budou snažit co nejrychleji rozchodit. Jako první se zkoušejte otáčet na boky. Bude se Vám tak lépe kojit. Když budou chtít abyste vstaly, musíte opravdu vstávat pomalu. Prudké zvednutí vám může způsobit tmu před očima a hučení v uších. Takové Pendolíno v hlavě.
3. Vstávejte přes bok
Když vstáváte dodržujte pár jednoduchých pravidel a ušetříte si tím dost bolestí.
a) otočte se na bok (bude to bolet, v klidu to vydýchejte)
b) dejte nohy směrem ven z postele, ale držte je nahoře v úrovni matrace
c) pomalu se začnete zapírat za ruce a nohy dávat současně dolů.
d) počkejte až se vám ustálí případná slabost, točení hlavy, hučení v uších a pod.
Opravdu dbejte na to, aby ruce a nohy šly zároveň spolu. Předejdete tak natahování jizvy a svalů jen z jedné strany a tedy i nepříjemné bolesti. Pokud se budete zvedat rovnou do sedu bude vás jizva zbytečně bolet a budete si za ni zbytečně tahat všemi svaly, které na břiše máte.
4. Nezapomínejte na kabelky :)
I v porodnici je kabelka důležitá a možná že zde více než v běžném životě. Jsou to nádobky do kterých vedou dreny z rány. Jsou důležité, odplavuje se do nich kolagulant z dutiny břišní. Dreny jsou všité kousíček pod jizvou a pokud za ně nešikovně zataháte může to být opravdu nepříjemné. Takže dámy, kabelky všude s sebou! První dva dny budou vašimi nejlepšími kamarádkami.
5. Sprchujte, sprchujte
I jizvu po císaři můžete sprchovat, tak to dělejte. Stroupky ze stehů se alespoň rychleji oloupou a nebudou nepříjemně táhnout.
6. Co nejvíce choďte.
Vím, že Vám na mysli vytane, že se mi to mluví, ale já si tím také prošla. Čím dříve začnete chodit tím lépe a čím více budete chodit tím ještě líp. Sama potom zjistíte, že jakmile se rozchodíte chodí se vám podstatně líp, než když jen ležíte a vstanete občas.
7. Kojte na boku
Ze začátku kojte na boku. Bude to pro vás snazší a nebudete muset držet celou váhu dítěte. Nedejte se zvyklat personálem, pokud vám bude tvrdit že mléko mít nejspíše nebudete. Budete, stačí často přikládat. Po císaři to prostě jen déle trvá.
8. Nepředklánějte se!
Nikdy se nepředklánějte. Pro věci si hezky rovně dřepněte a za se stoupněte. Záda mějte rovná a dřepáte si jen pomocí nohou. Zvedáte se stejně. Nezapírejte se o břicho. Předejdete táhnutí jizvy.
9. Usnadněte si život
Všechno si připravte tak abyste se musela co nejméně ohýbat a předklánět. Vše mějte při ruce.
10. Nebojte se říci si o pomoc!
I po normálním porodu může být ženě zle a je si jistější v přítomnosti sestry, proto se nebojte oslovit personál s žádostí o pomoc. Máte nárok na doprovod do sprchy jestliže se vám točí hlava, stejně jako máte nárok na injekci od bolesti, když vás to nutí chodit v předklonu.
Tyto rady vycházejí z osobních zkušeností, ale nikde není dané, že musí účinkovat na všechny stejně. Bolest nikdy nezmizí, den po porodu, ale proč si ji nezmírnit? V příštím díle si povíme jak se o takovou jizvu vhodně starat.
Máte svoji zkušenost? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.