V minulém díle jsem psala o tom jak se chovat po císařském řezu, abyste si nenamáhaly zbytečně jizvu. Dnes si povíme něco o tom jak o jizvu pečovat.
Každá jizva se hojí jinak. Je to dáno dispozicemi daného jedince. Pokud tedy víte, že se vám rány hojí špatně a máte velké jizvy, je dost pravděpodobné, že i jizva po císaři se bude hojit hůře.
Psala jsem, že máte jizvu již v porodnici sprchovat. Předpokládejme tedy, že jste to udělala a jizva je bez stroupků na stezích. Nyní nastává správná fáze péče o ni.
Mazat a masírovat!
Důležité v péči o jizvu je ji mazat a masírovat. Na trhu je široká škála mastí určených přímo na jizvy, pár si jich zed představíme.
Gel Contractubex
Průhledný gel, který se nanáší na jizvu usnadňuje hojení. Spoléhá se na to, že mazáním jizvu zároveň masírujete. Je vhodný na zacelené neotevřené jizvy. Takže pokud někde máte jizvu trochu rozchlíplou, což se stává, raději nepoužívat.
Měsíčková mast
Koupíte ji v lékárnách. většinou je to mast dělaná na základu lékařské vazelíny a výtažků z Měsíčku lékařského, který má skvělé hojící účinky. Zde je nutné upozornit na možné alergické reakce u citlivějších lidí. Projevuje se zarudnutím, kopřivkou a svěděním.
Hemagel
Tento gel je vhodný na léčbu otevřených jizev. Jeho jedinečnou vlastností je ránu čistit a hojit zároveň. Jakoukoli tekutina promění tento gel na bílý granulát, ten je třeba pravidelně stírat.
Gel z dubové kůry
Některé ženy dají spíše na staré dobré babské recepty a přírodní věci. dubová kůra je desinfekční a stahuje rány, nicméně po vsáknutí nechá kůži vysušenou. Je tedy nutné s něčím střídat.
Nesolené sádlo
Řada lékařů i v dnešní době doporučuje obyčejné nesolené sádlo. ideálně jizvu zvláční.
Ptáte se proč je nutné jizvu mazat a masírovat? Jizva při svém srůstu je ztvrdlá, ztuhlá, neforemná a necitlivá i ve svém okolí. Jizvu je nutné zvláčnit a zvolnit, aby bylo možné se potom normálně hýbat. Představte si, že máte místo jizvy ve spodní části břicha drát, přes který se zohýbáte. Nejen, že to dělá nehezké záhyby na břiše, ale je jizva se i hůře hojí.
Jak provést masáž?
Ze začátku, s trochou krému, jemně jizvu masírujeme po celé její délce a šířce, pomalými krouživými pohyby. Až přestane být jizva tolik citlivá na dotek budete tlak na ni zvětšovat.
Postupně můžete pozorovat jak se jizva tenčí a zvláčňuje. V ideálním případě je po nějaké době viditelná jen jako tenká bílá čárka. U mě třeba po dvou letech vypadala takto, ale mě se cokoli hojí obecně hůř.
Pokud se vám na jizvě cokoli nezdá zajděte se raději ke svému gynekologovi. Může udělat ultrazvukové vyšetření kde zjistí jak jizva srůstá.