Již v těhotenství je možné se na kojení připravit. Dle hesla „kdo je připraven, není překvapen“ je velmi vhodné nastudovat, jak má vypadat správná technika kojení, jaký bývá režim novorozence, jak nejlépe inicializovat kojení.
Ideální je techniku kojení nacvičit s panenkou v těhotenském kurzu. U žen s plochými nebo vpáčenými bradavkami zvýší šanci na úspěšné kojení nošení formovačů bradavek po 6. měsíci těhotenství. Ostatní ženy nemusí prsa nijak připravovat – masáže, kartáčování, vytahování bradavek nejsou vhodné, naopak mohou vyvolat předčasný porod.
Prsa se na kojení připravují v průběhu celého těhotenství a po porodu je spouštěčem tvorby mléka stimulace bradavek a to nejlépe pusinkou dítěte. Pokud děťátko není schopné sát, tak je dobrým pomocníkem elektrická odsávačka.
Pokud dítě nebo matka nemají po porodu vážné komplikace, mělo by být dítě přiloženo k prsu do půl hodiny, ale nejpozději do dvou hodin od porodu. Pozdější přiložení zpomaluje nástup laktace, zhoršuje uvolňování mleziva, které je pro novorozené dítě velmi důležité. Časné přiložení také usnadňuje uvolnění placenty a zavinování dělohy. I ženám, které rodily císařským řezem v epidurální anestézii by mělo být toto přiložení umožněno. U matek, které byly při porodu v celkové anestézii by mělo být dítě ke kojení přineseno ihned, jak to bude možné.
Ne každé dítě má ochotu ke kojení ihned po porodu, některé děti se musí trochu rozkoukat, adaptovat, odpočinout si, jiné jsou utlumené z léků, které žena při porodu dostala. Otevírání pusinky, otáčení hlavičkou, cucání pěstiček, mlaskavé zvuky – to jsou signály připravenosti dítěte k sání z prsu.
Správná technika kojení je pro úspěšné kojení velmi důležitá, protože umožní dítěti efektivně pít mléko a zároveň zajistí ženě potřebné pohodlí. Zde je pár nejdůležitějších pravidel:
* Pohodlná pozice matky i dítěte – první dny to může být kojení vleže, pozor neopírat se o ruku, ale vypodložit hlavu polštáři!
* Dítě přitisknuté bříškem u matky, ouško, ramínko a kyčel dítěte v jedné přímce, ne jen vytočená hlavička.
* Správné nabízení prsu – prs jen podávat, podebrat zespodu čtyřmi prsty, palec nahoře na prsu (prsty a palec tvoří písmeno C), nedotýkat se nikde dvorce ani bradavky, prs nemačkat ani nijak netvarovat.
* Správné přisávání dítěte – hledací reflex vyvolat kroužením bradavkou kolem pusinky dítěte, ve vteřině největšího otevření pusinky (jako při zívání) honem dítě k prsu přistrčit. Dítě jde k prsu, nikdy ho nehoňte s prsem po celé posteli!
* Správné sání – dítě drží velkou část hlavně spodní strany dvorce a celou bradavku. Po chvilce krátkých rychlých stimulačních pohybů začne intenzivně sát (dokořán otevírá a zavírá pusinku a hlasitě a často polyká). Dítě je u prsu klidné, neodtahuje se, nemlaská, nesrká.
* Pokud se dítěti špatně u prsu dýchá, stačí ho trochu zaklonit nebo posunout nožky více dozadu. Nesnažte se oddalovat prso prsty, může dojít k posunu bradavky v pusince a k jejímu poranění.
* Kojení by nemělo bolet, první dny může být jen nepříjemné, než si prsa zvyknou. U citlivých žen to může trvat i několik týdnů.
Personál porodnice by měl být schopen vysvětlit a ukázat správnou techniku přikládání i kojení dítěte. Dítě by mělo být kojeno podle svých potřeb, u novorozence to může být i velmi často, více než 10x denně. Dítě vyžaduje kojení ve dne i v noci. Zhruba dva dny po porodu jsou děti unavené a mohou vyžadovat kojení méně často. U dětí spavých nebo dětí se žloutenkou je potřeba počet kojení hlídat i později a někdy je nutné tyto děti na kojení i budit.
První dny po porodu se v prsou tvoří jen trocha žlutého a hustého mleziva, které je ovšem pro dítě zcela dostačující a nenahraditelnou výživou. Mezi 2.-5. dnem po porodu (po operačním porodu i později) se začíná v prsou tvořit tzv. přechodné mléko, které je stále ještě nažloutlé. Velice často dochází k náhlému nalití prsou a otoku prsní tkáně, prsa jsou napjatá a bolestivá. Jako první pomoc slouží chladivé obklady v průběhu celého dne mezi kojeními, před kojením masáž prsou a odstříkání části mléka, aby se prso dítěti dobře drželo. První dny nebo týdny je nutné z prsou přebytečné mléko odstříkat kdykoliv ucítíte napětí. Je to prevence retencí a zánětů. Stejně tak je vhodné střídat při kojení různé polohy, aby se prsa vyprazdňovala co nejrovnoměrněji. Pokud po kojení zůstane v prsou nějaké tvrdší, nevyprázdněné místo, tak je potřeba ho odstříkat a rozmasírovat. Množství mléka se během 6.-12. týdnů upraví samo podle potřeby dítěte.
Článek byl uveřejněn v časopise Děti a my, číslo 2/2010 – autor Jiřina Mrázková