Maminky, které podnikají – zkráceně maminkatelky. Ženy snažící se vybalancovat péči o malé dítě (většinou do tří let) a podnikání. Obě oblasti jsou náročné a fascinující zároveň. Jak děti, tak podnikání může ženu (i muže) pohltit úplně. Kdo rozjížděl podnikání, ví, jak je to těžké. A pokoušet se o totéž s malými dětmi?
Maminkatelky zvládají obojí.
Jsou to ženy, jež tvrdě pracují a intenzivně se věnují svým dětem. Kvůli dětem se nechtějí vzdát své kariéry, ale platí to i opačně. Kvůli kariéře se nechtějí vzdát toho vzácného času, který tráví se svými malými společníky.
Práce i děti jim svědčí. Ne, že by to pro ně nebylo náročné, ale poté, co se naučily nevěnovat čas nesmyslům a začaly dělat jen to nejdůležitější, při polovičním úvazku zvládnou až dvě třetiny práce z toho, co dříve na plný úvazek… Skvělé!
Dnes pro maminkatelky a pracující maminky vznikají coworkingová centra pro rodiny, kam mohou zajít i s dítětem. Chůvy se starají o děti a maminky mohou pracovat v klidu. Výhodou je, že tyto coworkingy jsou velmi flexibilní. Jako první byla v České republice otevřena Viva Ostrava, za ní následoval Atelier Pexeso v Praze, další jsou Mumraj nebo Baby Office.
Podnikání ani mateřství nejsou jednoduché. Maminky se kromě podnikatelských výzev musejí vyrovnávat s nevyspáním, hormonálními změnami a změnami ve svém diáři, které nezapříčinily. Navíc se musejí vypořádávat s tlakem z okolí, jež je označuje za špatné matky, protože se chtějí věnovat i něčemu jinému než dětem. Často je to ale právě naopak – podnikají, aby se mohly věnovat dětem.
Z těchto důvodů je pro maminkatelky důležitá podpora. Za prvé, aby si zajistily podporu svého širšího okolí a rodiny. Za druhé, aby našly podporu jiných pracujících žen, třeba v klubech pro maminkatelky, nebo prostě vyhledaly podobně naladěnou maminku.
Jakmile se maminkám podaří najít rovnováhu mezi prací a dětmi, jsou spokojenější než kdykoli předtím. Mají něco svého, nemusejí se věnovat jen praní plenek a úklidu domácnosti, udržují a rozvíjejí svoje schopnosti a dovednosti. Sebevědomí se posílí a z mateřské neodcházejí s pocitem, že jim v kariéře ujel vlak.
Napsala Dominika Špačková, která podporuje rozvoj kariéry a podnikání žen a maminek. Bloguje o podnikání na mateřské a věnuje se dvouleté dceři Aničce.