Dnes slaví: Čestmír Zítra: Vladan

V posledních letech se stalo velice populární plavání s kojenci a dětmi batolecího věku. V čem je tato aktivita pro děti tak přínosná? A naopak může našemu miminku plavání nějak uškodit?

Nejprve je nutné uvést, že pojem plavání je pro zamýšlené aktivity dětí ve vodě značně nadnesený. Spíše mluvíme o hraní si, potápění, cachtání, cvičení ve vodě doplněné říkankami, básničkami a rýmovačkami. Cílem těchto kurzů rozhodně není naučit děti různým plaveckým stylům – toho by ani nebyly ve svém věku schopny. Naopak děti se s vodním živlem seznámí, naučí se techniku splývání a zadržet dech pod vodou.

Hlavní výhodou plavání s kojencem je to, že dítě dokáže ve vodě udělat pohyby, které na souši ještě nezvládne. Tím dochází k lepší koordinaci pohybů a podpoře a urychlení psychomotorického vývoje. Pobyt ve vodě má zároveň stimulující efekt na zvýšení koncentrace, pozornosti a vnímacích schopností. Dítě je v kolektivu s ostatními dětmi, čímž je podporován i jeho sociální rozvoj. Nespornou výhodou také je, že plavání pomáhá při bolestech bříška způsobených nadýmáním a krom toho i dítě zdravěji spí.

Samozřejmě nic není jednostranně pozitivní, a proto je třeba si uvědomit i rizika spojená s účastí na plaveckých kurzech pro kojence. Nelze nezmínit riziko podchlazení dítěte, infekce zažívacího traktu, kůže či zevního zvukovodu. Rozsáhlá paleta rizik je spojena především se sloučeninami chlóru, které vznikají smísením bazénové chlorové dezinfekce s lidským potem a močí. Tyto sloučeniny mohou u citlivých jedinců vyvolávat podráždění kůže, očí a horních cest dýchacích. U opakovaného pobytu v bazénu s chlorovou dezinfekcí existuje zvýšené riziko vzniku astmatu, zánětu průdušek a zápalu plic zvláště u dětí geneticky predisponovaných. Mohou nastoupit problémy s ekzémy, vyrážkami či atopický ekzém. Děti do tří let věku jsou na sloučeniny chloru nejcitlivější.

Je tedy nutné posoudit zdravotní stav vašeho dítěte, jeho predispozice k výše uvedeným onemocněním, zjistit co nejvíce informací o zařízení, kde by se kurzy měly konat (hygienické zázemí, kvalita personálu, počet účastníků kurzu,…), poradit se svým pediatrem a pak se definitivně rozhodnout. Samozřejmě také berte ohled na své dítě. Je možné, že se mu aktivity ve vodě prostě nebudou líbit. Pak nic nelámejte přes koleno a respektujte jeho pocity.

Obecně lze říci, že pro děti je přínosné především to, že se jedná o dobu, kterou mají rodič/rodiče a dítě pouze pro sebe. Nic je nerozptyluje a věnují se pouze sami sobě. Dítě pociťuje pozornost, kterou mu rodiče věnují, a to má velice pozitivní vliv na jeho psychiku. Dítě je pak šťastné a spokojené. A to je pro vás přece nejdůležitější.

Informace získány z dokumentu:Kurzy plavání pro kojence a batolata - co by měly vědět jejich rodinyzveřejněném na stránkách České pediatrické společnosti [http://www.pediatrics.cz/stanoviska-cps/, citováno dne 15. 8. 2012]

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Antonín

 

Antonín
veze kmín,
veze Káču na tragaču,
posadí ji za komín.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi