Dnes slaví: Vilma Zítra: Čestmír

S příchodem miminka na svět přichází i spousta obav. Jednou z těch nejčastějších je podle maminek volba oblečení. Drobečka je přece potřeba obléknout tak, aby mu nebyla zima nebo naopak horko. Maminky častokrát stojí před šatníkem svého děťátka a přemýšlí, jestli bude před chladem dostatečně chráněné.

V odborných knihách, časopisech s miminkovskou tématikou i brožurkách u pediatra objevíte informace, že takto malinké děti nemají dostatečně vyvinutý mechanismus pro regulaci teploty, z jejich těla teplo uniká mnohem rychleji než z těla dospělého. Dočtete se také, že vývoj jejich krevního oběhu není zcela dokončen, proto ruce i nožky snadno prochladnou. Navíc se miminko ještě neumí otřást, když je mu chladno. Chybí mu možnost tzv. třesové termogeneze. Zjednodušeně by se dalo říci, že dospělí při tělovém třesu dokážou zvýšit tepelnou produkci. Každému z nás se přihodilo, že se doslova a do písmene třásl zimou. My dospělí si s tím poradit dokážeme. U malých miminek musíme správnou teplotu hlídat. Jejich tzv. hnědý tuk dokáže posloužit k tvorbě tepla, ale ne vždy to postačí. Vlivem nedostatečné termoregulace přitom nemusí dojít jen k prochladnutí, ale v letních měsících i k přehřátí. 

 

Jak tedy malé děti oblékat?

Tisíckrát doporučovaná rada – vrstvěte, vrstvěte a zase vrstvěte.
Každé dítko je trochu jiné a může různě reagovat i na teplotu okolí. Když je mu teplo, dá se jedna vrstva lehce svléknout.
 
Čtvrtina tepla odchází hlavičkou, ta je zatím málo porostlá vlásky. Čepička by měla dobře sedět, chránit čelo i uši. Vybírejte spíš tu na zavazování. 
 
Rukavičky je dobré přišít ke kombinéze na tkaničku. Schopnost dětí ztrácet rukavice je obdivuhodná a možná se jí nevyhnete ani vy. 
 

Botky, boty, botičky 

Pokud používáte kvalitní teplý fusak, nechodícímu dítěti postačí teplé ponožky. K dostání jsou i kožešinové capáčky. Později se vyplatí na zimních botách nešetřit. Pokud se vám bude zdát nákladné pořídit na necelé tři zimní měsíce certifikovanou botku nebo dětskou obuv z lékárny, uklidňovat se tím, že to prcek „nějak" odchodí i v těch čínských, brzy se budete potýkat s plochou nebo jinak zdeformovanou nožkou. Jenom pro informaci bych si dovolila uvést, že pokud vás ortoped odešle na otisky k výrobě dětských korekčních vložek, zaplatíte za ně kolem čtyř set korun. Jejich plná cena, část hradí pojišťovna, se odvíjí od náročnosti výroby a může se pohybovat kolem 600 – 700 Kč na nožku dvouletého dítka. Na botičkách tedy opravdu nešetřete.
 
Základem zimního oblečení je teplá kombinéza nebo kvalitní fusak. Důležité je, aby vrchní vrstva byla nepromokavá, ale zároveň prodyšná. Některé maminky doporučují koupit termobundu a k ní kalhoty do pasu. Usnadní se tím přebalování, později si s potomkem snadněji odskočíte na WC. Pokud z kalhot vyroste, bundička většinou ještě jeden rok poslouží. Termobundy vyjdou dráž, ale jsou ušité ze dvou vrstev. Dokážou pohltit vlhkost, ale k pokožce ji už nepropustí. 
 
Pod kombinézku vybírejte bavlněné prádlo, potomek se bude cítit příjemněji. Punčocháčky nebo dupačky, tričko či overal s dlouhým rukávem.
Jako první vrstva na tělo se hodí funkční prádlo. Koupíte ho i v malých miminkovských velikostech. Jeho výhodou je, že je vyrobeno z nealergických zdravotně nezávadných materiálů, je bezešvé a odvádí dobře pot. Možná namítnete, že my jsme vyrostli bez funkčního prádla, v krepsilonových punčocháčích a případné pocení jsme zvládali docela úspěšně. Ale je jasné, že pokud se dítko potí, prochladne snadněji. 
 

Plenky poslouží jako neopren

Plenka díky své nepropustné vrstvě dobře poslouží, udržuje miminko v teple. Její funkce se samozřejmě ztrácí, když je pomočená.
 

Máme jít ven?

Zhruba do  -5 až -7 °C nemusíte mít obavu se s dítětem vypravit ven. V zimě, jak se spousta maminek mylně domnívá, neonemocní. Virus se dá chytnout v kontaktu s nakaženou osobou nebo věcí. Pokud si  budete teplotu dítka kontrolovat, nic by vám v procházce bránit nemělo. Ven nechoďte ve velkém mrazu, silném větru a když se vám potomek nezdá zcela zdravý.
 

Jak poznám, že je děťátku zima?

Sáhnete mu na nosík a ruce. Pokud jsou teplé, mělo by být všechno v pořádku. Podle některých lékařů je ale nejlepším ukazatelem jeho zátylek. 
Když je příjemně teplý, daří se miminku dobře, když je vlhký, je mu až moc teplo, a pokud je studený, pozor na podchlazení, rychle do tepla.

 

 

 

 

Další články z kategorie

Problémy s těhotenstvím

Vyskytly se u vás problémy s otěhotněním? Nezoufejte! Odborníci na umělé oplodnění z centra asistované reprodukce Praha vám diskrétně pomohou.

Spodní prádlo Bellinda

Vyberte si kvalitní spodní prádlo a punčochové zboží od české značky Bellinda.cz

Říkanky

Poslali mě

Poslali mě naši k vašim,

aby přišli vaši k našim.

Když nepřijdou vaši k našim,

tak nepřijdou naši k vašim.

Reklama

Dentální klinika Jana Stuchlíka

Nepodceňujte preventivní prohlídky zubů i Vašich nejmenších. Dentální klinika Jana Stuchlíka pro celou rodinu.

Nejenmaminkam na YouTube

Novinky z Nejenmaminkam.cz



Joomla Extensions powered by Joobi