V tomto článku bych vám rád přiblížil dalšího zajímavého zástupce ze skupiny hlodavců, a to pískomila mongolského. Vzhledově nejvíc připomíná malého osmáka. Je to taková velká myška s osrstěným ocáskem. Proč byste si měli pořídit právě pískomila? Spojuje totiž výhody hned několika běžně chovaných druhů hlodavců.
Je malý. Velikostí je podobný křečkovi, je však aktivní i přes den. Střídají se u něj dvou až tříhodinová období spánku a aktivity v průběhu dne i noci. Vzhledem k tomu, že pochází ze suchých oblastí, kde je třeba šetřit vodou, produkuje velmi málo moči, nezapáchá tedy a výměnu hoblin můžete provádět i jednou za dva týdny.
Další zajímavou vlastností je to, že pískomil žije v rodinných skupinách, kde společně pečují o mláďata. Snáší se spolu jedinci obojího pohlaví, můžete mít jak dva samce, tak dvě samice naprosto bez problémů. Pískomil špatně snáší samotu a společníka vlastního druhu přímo vyžaduje, nicméně díky výše zmíněné snášenlivosti se nemusíte obávat komplikací v podobě rozrůstající se populace.
Mezi sebou se poznávají podle pachu a naučí se stejně poznávat i svého chovatele. Zřídka se stane, že by vás pískomil kousnul. Dají se celkem snadno ochočit. Nečekejte ale, že by to byla zvířátka vyloženě na mazlení. Dá se s nimi spíše hrát tak, že si je necháte prolézat po rukou, nebo jim vytvoříte prolézačky z roliček. Můžete je krmit z ruky a bavit se jejich veselými kousky.
Pro děti vidím velký přínos v tom, že mohou pozorovat soužití pískomilů. Tato zvířátka jsou přímo ukázkovými rodinnými typy. Vzájemně si pečují o srst, hrají si spolu, budují si hnízdo a všichni společně spí v jednom propletenci. Pokud byste odchovávali mláďata, zjistíte, že o mladé pečují oba rodiče a pokud máte větší skupinku, tak i další členové, ba i sourozenci.
Měl jsem jednou skupinku tří pískomilů – dva samečky a jednu samičku. Po čase, jak se dalo očekávat, měla samička mladé. Byl jsem zvědavý, jak poznají, čí mláďata to jsou a jak to budou řešit. Sameček totiž mláďata zahřívá a pomáhá celkově s péčí o ně. Ostatní členové skupiny se angažují také, ale méně. Výsledek? Hnízdo s mláďaty zahřívali oba „tatínci“. Byly vzorní do té míry, že samička chodila za mláďaty pouze kojit, veškerou další péči zvládali samečci.
Při výběru pískomila máte možnost si vybrat z mnoha barevných variet. Dokonce i ze strakáčů. Budete je tak moct dobře rozlišovat a při odchovu vás jistě překvapí, jaké výsledné zbarvení budou mít potomci. Pokud se bude chtít na cokoli zeptat, rád uvítám vaše dotazy v diskuzi.