Děti fascinují tato velká zvířata, která se kdysi volně pohybovala po vyprahlých pláních. Dnes známe koně z jezdeckých škol nebo od milovníků koní. Toto velké zvíře má jednu vynikající schopnost - léčit, uzdravovat a procvičovat.
Malé slečny vždy snily, jak se prohání na tomto krásném zvířeti v nádherných šatech až na zem, vítr jim ovívá rozpouštěné dlouhé vlasy a čeká na ně krásný rytíř na bujném oři, který je zachrání ze spárů nebezpečí. Chlapci se zase viděli jako rytíři a bojovníci, kteří vyhrávají všechny bitvy na hřbetě koní. Proč jim tento sen nedopřát? Je mnoho jezdeckých škol, oddílů, kteří tuto možnost nabízí. Buď jen svezení na pár desítek minut nebo výukové lekce, které se mohou zúčastnit děti od 5ti let.
Dovolí vašemu dítku také si koně samozřejmě pohladit a i se o něj starat. Jako třeba vyčistit mu jeho hebkou a lesklou srst nebo vyčistit kopyta. Velmi tuto činnost mají velice rádi. Instruktoři jim kopyto podrží ve vzduchu, protože by ho sami neudrželi a zkoušejí čistit. Děti starání a jízdu na koni přímo milují a navíc v nich probudíte cítění ke zvířatům, přírodě, respektu a pozitivního vztahu nejen k přírodě, což je rozhodně lepší, než kdyby naše děti trávily hraní na počítači několik hodin denně.
Před jezdeckou hodinou dítě dostane bezpečnostní helmu testovanou pro jezdecký sport špičkovými jezdci mezinárodního měřítka. Musí přijít oblečeni v dlouhých kalhotách a pevných botách, kvůli nechtěnému spálení od sedla. Nejlépe také tričko s dlouhým rukávem, ale to není podmínkou.
Jezdecká škola jim nachystá buď vybraného nebo přiděleného koně a instruktor se věnuje pouze jednomu dítěti za hodinu. Naučí postupně jak se udržet na koni, vést koně, zastavit, poklusat a v neposlední řadě i přejet připravenou lehkou překážkovou dráhu, které dítě absolvuje s koněm v kroku. Pokud máme velmi ambiciózní dítě, které je starší doporučuje se 12ti let je možné naučit i s koněm cválat a skákat překážky a poté i účast na závodech.
Před příjezdem do stáje musíme dítě důkladně upozornit, že se v blízkosti koní neběhá, nekřičí, nerachotí a nesahá na koně, když se rodič nebo instruktor nedívá. Jsou to přeci jen zvířata a i nejvíce flegmatického koně dokáže rozrušit, když mu proběhne nečekaně malé dítě křičící a tahající za sebou na provázku autíčko, které k tomu všemu houká pod břichem. Hrozí nebezpečí úrazu.
Po první jízdě si dítě koně naprosto zamiluje a nejen vaše dítě. Zkuste si i vy sama na toto nádherné zvíře sednou a poté již neodoláte. Velmi instruktory potěší, když přinesete s sebou usušený chléb nebo rohlík, jablko nebo mrkev. Po dohodě můžete i sami koni dát přinesenou mlsku, ale nikdy ne bez dovolení ošetřovatele! Mohly by jste nechtěně způsobit koni zažívací potíže, které jsou ve většině případů pro koně i fatální.
Jak je již psáno výše, kůň má léčivé schopnosti, léčba koněm se nazývá hypoterapie. Metoda je založena na tom, že se posadí dítě či dospělý na koně bez sedla, pouze pro držení jsou k dispozici speciální madla a kůň chodí s instruktorem buď v areálu nebo se vyjde ven na procházku do přírody. Při jízdě na koni se zapojují do činnosti všechny svaly a veškeré kosti (snad mimo ušních kůstek) v těle. Záda koně celý organismus prohřejí a pokud se na koně položíte, uslyšíte bít jeho velké mohutné srdce, které vás uklidní. Tato metoda je praktikována pro děti s autismem, nervovými poruchami, svalovou atrofií, a tak dále. Využití je velmi velké. Koně se používají třeba byť jen na ztuhlost krční páteře, bolesti zad, kdy vás pohyb na zvířeti a čerstvý vzduch uvolní a zbaví bolesti.