Domácí výuka obnáší daleko, daleko více zátěže na rodiče, nežli škola normální. Rodič musí dítě vzdělávat, bavit, krmit, řešit s ním každodenní peripetie a postarat se mu o kolektiv, aby nezakrnělo společensky. Většinu těchto problémů vykryje škola. Rodič, který se upíše k domácí výuce, volí vlastně několikanásobně větší zápřah, nežli rodič posílající dítě do školy. K celodennímu zápřahu patří samozřejmě i únava materiálu.
Uděláme to zítra
První a zásadní chyba, které se rodina s domácí výukou může dopustit. Čas je jejich. Nehoní je čtvrtletka z počtů, nechvátají se potit před tabuli, nemusí si v tu a tu hodinu sednout, protože zvonek řekl. Čas je jejich a s časem se může začít zacházet stylem: zítra je také den, dnes se musí vyprat a dojít do obchodu a obvolat doktora a odbavit tohleto a támhleto a člověk už je z toho celý unavený, tak učení odloží. Ale jakmile odloží jednou, odloží podruhé a nakonec může zkonstatovat, že neučí, nýbrž flikuje. Popsáno z vlastní zkušenosti, kdy jsme tímto stylem řešili celých čtrnáct dní. V učení je třeba si udělat řád, každý den probrat a procvičit vybrané učivo, neodkládat na neurčito, protože se na neurčito odkládá budoucnost dítěte, čehož nechce dosáhnout žádný soudný rodič.
Laskavá nemilosrdnost
Po čase dítě zjistí, že rodič je slabý. Stačí na něj udělat smutné oko a dítěti je vše dovoleno. Proto je potřeba obrnit se brněním nemilosrdnosti. Děti rády používají výmluv. Učit se budeme potom, teď musím ven, mám tam něco rozestavěného, Lojza říkal, že mám určitě přijít, a další výmluvy, které mají odvést pozornost od učení. Je to nemlich to samé, jako se školou normální. Zpočátku dítěti rodič dovolí, ale posléze zjistí, že takové věty začnou padat, začne-li se chystat učení. Pokud se látka podá zajímavě, ponoří se za moment dítě do učiva a na Lojzíky už si nestýská. Jen překročit ono „ano“, které se rodičovi vine ze rtů a pravit Lojza počká.
Mít pravou i levou ruku
Při učení doma je nanejvýš důležité, aby vše neleželo na jednom rodičovi. Mohl by se ze všeho zbláznit. Proto, pokud jeden začíná vykazovat známky únavy, měl by být promptně nahrazen druhým (v tuto chvíli slyším vlnu vzteklého – ale jak to udělat s vyděláváním, peníze jsou třeba stejně jako vzduch - my jsme měli to štěstí, že jsme se usadili ve svobodnějším vydělávání, tj. ve vydělávání z domova, internety donesly světu nejen větší provázanost v komunikaci, toku informací, ale i v možnostech obživy, toliko peníz, tak často v diskuzi vzpomínaný, nejsme bohatí, ale vyžijeme, stejně jako každý).
Dát dětem povinnosti
Děti rády lenoší, proto je potřeba jim vlepit pár povinností, které je naučí se o sebe trochu postarat. Začíná to obligátním utřít nádobí, vynést koš, uklidit si pokoj a končí to setím na zahrádce, staráním se o domácí zvířenu či přípravou dřeva na zimu. Určit jeden den v týdnu, kdy by děti měly natahat určité množství dřeva, není nikdy od věci. Jaký je to pohled sedět na lavičce a sledovat jak děti s pilkami vyráží na větve. Je to práce pro formu, ale dá jim do vínku zodpovědnost.
Příští článek bude snad už o konkrétním denním režimu. Dáme si třebas středu a popíšeme ji od probuzení až po usnutí.