Neumí si hrát, musím si pořád hrát s ním. Nevydrží ani na chvilinku sám, má plný pokojíček hraček a přesto chce být pořád u mě. Jak zařídit, abychom tyto dětské hlášky slyšeli co nejméně?
Nejprve si musíme říct, jakou kvalitu má hra předškoláčků a někdy ještě i mladších školních dětí
Jejich hra má totiž svou vlastní fantazii a logiku. Děti při hře vědí, že vše je jen ve fantazii a „jako“. Dětská fantazie nepodléhá žádné naší dospělácké logice a je zcela výjimečná. Proto se jedná o naprosto jedinečné období života, které se už nebude opakovat. My dospělí nemůžeme dětem nabídnout nic lepšího, než že je necháme, aby si svůj fantazijní svět zpracovávali po svém. Když si s nimi hrajeme, má to pro ně samozřejmě také přínos, ale takové dětské hře (nejlépe sdílené s ostatními dětmi) se opravdu nic nevyrovná. Má svá vlastní pravidla (spíše nepravidla) a logiku, která se naprosto vymyká našim představám. Nakonec zjistíte, že jste sice pořídili krásný domeček pro panenky, ale ten pravděpodobně obývá žralok se šmoulou. No řekněte vymysleli byste to ? Myslím, že by v tom málokdy bylo tolik fantazie. Samozřejmě, že bychom si s našimi dětmi měli hrát a věnovat se jim, ale taková hra je potom úplně jiná. Neočekávejme, že tím u dětí podpoříme jejich vlastní hrový proces, ke kterému by měly mít příležitost. Hlavně bychom jim měli umožnit, aby si hrály samy, aby svou fantazii rozvíjely podle svého a to rozhodně nenastane, když se jim budeme neustále věnovat a vymýšlet jim program podle naší dospělácké logiky. Jakýkoliv náš zásah totiž většinou sebou nese závan našeho dospěláckého světa.
Jaké jsou tedy nejlepší hračky pro malé děti?
Často neodpovídají tomu, co se osvícené maminky osvícení rodiče snaží dětem nabídnout. V módě je, aby to nebylo plastové a nepocházelo to z Číny, aby to bylo didaktické a rozvíjelo myšlení. Já naopak říkám, že dobrá je jakákoliv hračka, se kterou vaše děti hrají fantazijní hru. A může to být něco příšerného a plastového z Kinder vajíčka nebo Mc Donalda, nad čím se vám kroutí prsty u nohou. Spousta rodičů odmítne hračku, která jim připadá absurdní a nelogická, přitom jejich děti by si s ní krásně hrály. Orientujte se podle vašich dětí a ne podle toho zda se vám osobně hračka líbí nebo ne. Dobře vybavený dětský pokojíček podporující dětskou fantazii by měl obsahovat hračky, ze kterých si děti mohou vytvořit různé druhy světů jako divadelní podium pro svou hru. Za nepřekonané považuji lego, ze kterého si mohou postavit úplně všechno. Dobré je mít kostky ke stavbě domečku, případně zámku, zvířátka a postavičky. Lego je skvělé doplnit různými figurkami a doplňky, například aby si dítě mohlo vařit apod. Samozřejmě je dobré vybírat i podle toho, co momentálně u dítěte „frčí“. U nás je to v současné době například motiv víl a koníků, které Playmobil má. Plastové figurky zvířátek jsou prakticky nutností. Mnoho rodičů nemá rádo drobnosti a malé věcičky, které se objevují v Kinder vajíčkách nebo je děti často dostávají. Radím nevyhazovat, děti je naopak mají velmi rády. Jakmile přijdou ke mně do ordinace, jako první se vrhají na krabici s drobnostmi a vydrží u ní velmi dlouho. Spíše pomozte dětem najít způsob jak tyto mrňavoučké zbytečnosti uspořádat do různých krabiček. Koupíte-li pouze didaktické hračky, většinu dětí tím moc nepotěšíte. Děti si rádi stavějí svoje světy a hrají si „na něco“. Pokud si budou hrát s tolik odmítanou Barbie, nemusíme se hroutit, ale radovat, že to ještě vůbec umějí.
Vrátím-li se k původnímu zadání, jak umožnit dětem aby si hrály, poradím vám důležitou věc: uberte.
Uberte v aktivitách, které denně mají. Organizované hry je ve školce dostatek. Není nutné mít denně kroužky, jenom proto, že je to trendem. Vzpomeňte si na své dětství a odpovězte si, zda si s vámi rodiče hodiny hráli, jak se to často děje dnes. Měli jste jako děti každý den nějakou organizovanou aktivitu ? Přesto mnoho z nás na dětství vzpomíná jako na období plné fantazie. A bez přičinění rodičů. Každý předškolák má mít denně čas si samostatně hrát. Období pracovitosti a povinností si užije od školního věku. Dopřejte svému dítěti třeba hodinu, do které mu nikdo nemluví, nemusí sedět na Angličtině, nebo rozvíjet výtvarný potenciál. Pokud na to vaše děti čas nemají , možná se zamysleme nad tím, jak jim to umožnit. Skutečně musí mít třikrát týdně atletiku ? Mnoho rodičů odpoví- ano, protože ho to baví. Samozřejmě, že baví, ale kdyby znalo krásu volné fantazijní hry, možná byste byli překvapení , co by si vybralo raději.
Článek napsala dětská klinická psycholožka Mgr. Kamila Wawroszová (detsky-klinicky-psycholog.cz)