Fantazie, tvořivost a kreativita jsou jedním z klíčových faktorů pro budoucí úspěšnost našich dětí, a to nejen u nadaných. Myslíte, že samo nadání stačí? Myslíte, že pouze vysoce inteligentní děti mají talent? Nadání je něco jako automobil, který má motor, tj. kreativita, a motor se neobejde bez benzínu, tj. pracovitost a motivace.
Vysoce nadané dítě nebo student bez potřebné tvořivosti, fantazie a píle se v životě moc neuplatní a ani IQ nad 140 to nijak nezmění.
Kreativita je různá, dítě může vytvořit něco zcela nového nebo zajímavě a neobvykle vyřešit problém u něčeho starého. Všechny děti bez ohledu na výši IQ a schopnosti mohou tvořit, zapojovat fantazii a seberealizovat se.
Mít bohatou fantazii a velký tvůrčí potenciál znamená neustále rozvíjet kreativitu.
A jak to udělat? Obrovské možnosti pro rozvoj fantazie a kreativity má samotná rodina dítěte. Nejvíce možností je v předškolním věku, kde je rozvoj fantazie a tvořivosti velmi důležitý a klíčový. Jako matka dvou dětí si ale myslím, že chtějí-li rodiče rozvíjet kreativitu svých dětí, musí sami kreativně tvořit a myslet, nebo aspoň jeden z nich. A ani to nemusí být drahé a složité, postačí různé zbytky materiálů – provázky, vata, špejle, prázdné krabičky, kamínky, knoflíky, lepidlo, papír, zbytky látek a jiné.
Pro začátek ani žádný nápad a návod nepotřebujete.
Nachystejte na stůl nůžky, lepidlo a papír a do misek připravte do jedné nastříhané provázky, do druhé čočku a zrní, vatu, staré knoflíky, kousky látky a jiné. A jen své děti pozorujte, dejte jim volnost a nechte je sami tvořit. Ať se samy rozhodnou, jak s materiálem naloží. Rozvoj seberealizace a myšlení je v raném věku nesmírně důležitý a přitom stačí tak málo.
Dalším jednoduchým a levným příkladem je slané těsto.
Děti si samy mohou z těsta vytvořit různé tvary, postavičky, zvířátka, výtvory se dají usušit do trouby a pak si je sami pomalují a nazdobí.
Recept na těsto: 2 hrnky mouky, 1 hrnek soli, 1 hrnek vody, 1 lžíce citronové šťávy (hotové výrobky budou tvrdší a odolnější), 1 lžíce oleje (těsto se bude lépe míchat a tvarovat)
Dva úžasné typy na tvoření se slaným těstem a zaručeným úspěchem:
1. Korálky
Děti si z těsta vytvarují kuličky 1,5 cm velké a špejlí propíchnou dírku. Mohou si vytvarovat i jiné tvary jako kytičky, srdíčka, váleček, nepravidelné tvary. Nezapomeňte vždy udělat dírku. Po usušení v troubě (pečeme cca 40 min na 50 °C) si korálky samy pomalují a navlečou na provázek.
2. Pečivo
Zahrajte si na pekárnu a vytvořte si své vlastní pečivo a chleba, koláčky, dortíky. Výtvory mohou děti prodávat ve svém obchůdku nebo použít v jejich kuchyňce.
Zkuste chlebík, rohlíky, loupáčky, vánočky, koláčky, bulku, malou pizzu, preclíky, sušenky a jiné. Nezapomeňte své výtvory po usušení a ztvrdnutí pomalovat.
K rozvoji fantazie a kreativního myšlení slouží i DIY hračky (do it yourself) neboli tzv. udělej si sám hračky.
Mezi to patří domácí plastelína, ale i pro línější rodiče méně pracné věci jako kartonové modely k pomalování, různé dřevěné vláčky a autíčka k sestavení a pomalování, pro holčičky třeba dřevěné panenky k dotvoření a jiné.
Více o DIY hračkách v příštím článku.
Veselé tvoření vám přeje Jana Krutilová z www.stavebnicehracky.cz
Svými výtvory se můžete pochlubit i na Facebooku ve skupině Rozvoj Fantazie https://www.facebook.com/groups/139161626282819/