Každá máma zná problém s nadmutým bříškem svého miminka. Dítě křičí a my nevíme, jak mu účinně pomoci. Někdy, než přijdeme na příčinu pláče, to může pár dní trvat a přitom to většinou je tak prosté. Jak tedy pomoci miminkům od bolestí bříška z nadmutí?
Nejprve si řekneme, jak vlastně kojeneckou koliku poznáme
Obvykle má kojenecká kolika u všech dětí stejný průběh i příznaky. Dítě se nejprve kroutí s pláčem u krmení a je jedno, zda je to z prsu nebo z láhve. Později již ani nechce pít, protože sací pohyb ústy zároveň stimuluje funkci střev a to více bolí. Dítě stále častěji pláče i když zrovna není krmeno. Je přebaleno, nakrmeno a přesto se neustále vrtí a pláče. Někdy tento pláč může být až srdceryvným křikem.
Můžete vyzkoušet babské rady
Dříve se často používal odvar z rýže nebo fenyklový čaj. U malých plně kojených dětí se ovšem podávání jiných tekutin než mateřského nebo umělého mléka do 4 měsíců věku nedoporučuje. Proto je vhodnější sáhnout po některém z preparátů na úlevu od bolesti bříška a nadýmání.
Úlevu poskytují kapky
Relativní novinkou na našem trhu jsou Espumisan kapky pro děti, které poskytují úlevu od bolesti bříška tím, že jejich složení prospívá menší tvorbě střevních plynů. Tyto kapky zakoupíte v lékárně bez lékařského předpisu. Espumisan kapky jsou jednou z variant, které můžete zkusit. Úleva by na dítěti měla být patrná rychle a měla by umožnit dítěti se v klidu najíst a vyspat.
Z čeho se kapky proti nadýmání skládají?
Kapky proti nadýmání jsou obvykle složeny z přírodních silic z anýzu, kmínu, máty a jiných bylin, které podporují správnou funkci střev a trávení. Usnadňují rozptýlení střevních plynů tak aby nedocházelo k napínání střev, což je to, co působí bolest. Kolika může trápit i starší děti a tyto kapky mohou poskytnout úlevu i jim. Mnohdy je používají i dospělí, protože na rozdíl od běžných tobolek nejsou kapky tolik cítit mátou.
Co můžete udělat pro úlevu dítěti vy?
Pokud chcete dítěti pomoci nějak aktivně i vy, můžete ke kapkám přidat i nahřívací polštářek z pecek. Prodává se v lékárnách a drogeriích. Dá se na malou chvíli do mikrovlnné trouby ohřát a přiloží se na bříško. Dětem je to velmi příjemné. Případně můžete bříško masírovat krouživými pohyby jemným tlakem prstů. Velmi často maminky s dětmi i „cvičí“. Krčí mu nohy tak, aby se koleny dotýkaly bříška a zase natahují, takto to chvilku opakují. Můžete s dítětem jezdit jakoby na kole, kdy střídavě krčíte levou a pravou nohu k bříšku. Toto se většinou dětem líbí a neprotestují, berou to jako hru.
Sama časem přijdete na to, co zrovna vašemu dítěti pomáhá, přesto doufám, že jsme vám k tomu trochu pomohly i tímto článkem.