Dnes slaví: Emílie Zítra: Kateřina

brýleVidíte rozmazaně a na každý předmět mhouříte oči, abyste zaostřili? Možná vás uklidní, že v Česku je nutné korigovat zrak u cca 50% populace. Nikoho nepřekvapí, že většina pacientů s očními vadami nosí brýle a jen malé procento nosí kontaktní čočky. Pojďme si o nich tedy něco povědět.

 

kontaktní čočkaPrvní zmínky o brýlích jsou datovány kolem roku 1300 z Itálie.

Kdy se používala broušená křišťálová skla, která se používala jako lupa pro zvětšení písma. Později se začaly čočky do brýlí zasazovat do kostí a až postupem času se začaly používat materiály jak kov, rohovina, želvovina a jiné. Nejprve bylo jedno sklo, později se začala dvě skla spojovat můstkem a přidržovala se jednou rukou. Lidé jsou aktivní tvorové a potřebují obě ruce k činnosti a to vedlo k podobě dnešních brýlí s nožičkami. Brýle se tak staly nejen nutnou pomůckou k dobrému zraku, ale i módní záležitostí a designovým prvkem.

 Jak vznikla kontaktní čočka?

 Jak šla doba a s ní i technologie dopředu vznikl nápad na čočku, která by usnadnila jejímu nositeli řadu činností. Přiznejme si, že hrát s brýlemi fotbal, či tenis je dosti pánnepohodlné. První skleněná čočka vznikla roku 1887 a byla vyrobena pro člověka, kterému byla odstraněna oční víčka. Účel byl, aby oko bylo chráněno před vysoušením. Tato čočka byla údajně používána nemocným dalších 20 let. Kontaktní čočka jako taková byla vyrobena až rok poté, kdy byl, udělám odlitek rohovky a čočka byla udělána podle něj. Tato čočka však byla těžká a na oku se špatně centrovala. S vynálezem plexiskla se přešlo na tento materiál a váha čočky se tím podstatně snížila. Kdo vyrobil první čočku z plexiskla, je sporné a o toto prvenství se ucházejí hned tři země. Holandsko, Anglie a USA. Jisté je, že revolucí ve výrobě kontaktních čoček byl vynález polymeru v Československu profesorem Ottem Wichterlem. Tím vznikli měkké kontaktní čočky.

Neviditelné čočky

V průběhu vývoje kontaktních čoček se čočky zdokonalovaly a přizpůsobovaly lidskému oku natolik, že dnes nepoznáte kdo kontaktní čočky má a kdo ne. Kontaktních čoček je velký počet druhů a vždy s výběrem těch nejvhodnějších poradí oční lékař. Ten Vám zkontroluje zrak, změří zakřivení rohovky a dle toho navrhne druh čoček. Poté vám aplikuje tzv. diagnostické čočky, které jsou určeny pro prvonositele nebo při přechodu na jiný druh. Odborník zkontroluje, zda vám čočka dobře sedí, jak se čočka pohybuje, jak s ní vidíte a po delší době i množství usazenin na ní. Dnes se dají kontaktní čočky použít prakticky na všechny oční vady, které potřebují korekci, ale jak je psáno výše, je nutné použití vždy konzultovat s odborníkem.

 

 čočkaMódní vlna se nevyhnula ani kontaktním čočkám

Dnes již řada lidí nenosí kontaktní čočky jen jako korekci, ale i jako prvek měnící jejich image. Můžete si pomocí barevných čoček měnit barvu vaší duhovky a přizpůsobit tak vzhled očí například vaší barvě vlasů. Pokud by vám nestačila jen změna barvy a chtěli byste něco odvázanějšího, můžete na někoho koukat zorničkami koček. Vaše duhovky mohou šlehat plameny, a pokud jste fanda do fotbalu, pak můžete mít fotbalový míč stále před očima. V podstatě můžete mít v očích cokoli, na co si vzpomenete a vyrábí se to.

 

Čočky usnadňují život lidem po celém světě

Nemusíte být sportovec, abyste je ocenili. Čočka se nezamlží při přechodu ze zimy do tepla. Brýle máte upatlané a ani nevíte jak, to s čočkami není tak jednoduché. Dítko vám ve snaze podat brýle udělá z obrouček „paragraf“. Na druhou stranu, tím, že čočkami zasahujete do oka, je nutné dbát zvýšené hygieny. Oko je citlivý orgán a jakékoli trauma hned pocítíte. Proto je třeba dbát pokynů lékaře a výrobců čoček. Můžete tím předejít řadě komplikací, které se léčí zdlouhavě a jsou nepříjemné.

 

V dnešní době internetu si můžete najít řadu informací a zkušeností s jednotlivými výrobky během chvilky. Stejně tak si můžete najít obchod, který vám bude vyhovovat jednáním i cenami. 

A jak se říká: „Oko do duše okno“, tak přejeme hodně štěstí s výběrem.

Další články z kategorie