Také umíte nakreslit pouze hlavonožce, knoflík si přišijete nakřivo a z modelíny uděláte jenom sněhuláka ? Vítejte v klubu nešikovných maminek. Následující série příspěvků vám poskytne návod, jak kreativně tvořit s malými předškolními dětmi i když vás trápí nedostatek zručnosti.
Dnes si povíme o tvoření se sádrou. Formičky na odlévání malých sádrových odlitků jsem objevila teprve nedávno. Je jich nepřeberné množství druhů a mají je téměř v každém větším papírnictví, včetně e-shopů. Jediná zručnost, která se zde po vás bude požadovat, je odměření správného poměru vody a sádry, tak abyste namíchaly kašičku, která má správnou hustotu. Formičky se vylijí studenou vodou a následně naplní sádrou. Existuje speciální alabastrová sádra, která se prodává v papírnictvích a prý netvoří bubliny. Z mých zkušeností stačí koupit obyčejnou instalatérskou rychle tvrdnoucí sádru. Kilo pořídíte od 12 korun výše a vystačí vám na hodiny tvoření.
Sádrové odlitky necháme zatuhnout, vyklopíme a nyní jsou připravené ke zdobení. Na zdobení odlitků postačí obyčejné vodovky nebo tempery. Výsledek je možné přelakovat. Dobrým nápadem je do ještě měkké sádry zapustit magnet, případně nalepit výrobek na tyčku. Vznikne krásný magnet na lednici nebo zapichováno do květináče. Drobnými sádrovými odlitky můžeme zdobit rámečky obrázků, květináče, krabičky, možností je spoustu.
Formičky umožňují kromě klasických sádrových odlitků i další varianty tvoření:
Zalijete- li sádrou celou plochu formičky a neodstraníte přebytečnou sádru, dostanete krásný „paleontologický odlitek“, který může vaše dítě kladívkem, nebo pilníčkem upravit.
Připravte deset sádrových odlitků, kupte vodovky, štětce, magnety a lak, vytvořte návod a originálně zabalte. Vznikne skvělá dárková tvořící sada.
Další variantou je využití formiček na tvarování marcipánových figurek na dětské dorty a oslavy. Měkčí marcipán se vtiskne do formičky a výsledek je velmi efektní. To samé se dá udělat s hmotou jako je např. fimo.
Velmi se mi také líbí možnost výroby vlastních svíček. Vosk k tomu určený je k sehnání ve výtvarnických potřebách, stačí rozehřát ve vodní lázni, nalít do formičky a upevnit knot.
Jedinou nevýhodou je pořizovací cena formiček. Jedna sada umístěná na silikonovém plátu obsahuje většinou 10 formiček a stojí kolem 200 korun. Jde však o věc, kterou použijete mnohokrát a nakonec zjistíte, že se vám vyplatí. Na tvoření sádrových odlitků můžete použít i běžné levné silikonové formy, s velikonoční tématikou jsou nyní k dostání např. v Lídlu.